Četvero glumaca s područja Tuzlanskog kantona pokrenulo je buru zbog rada Narodnog pozorišta u Tuzli, a sve nakon konkursa ove ustanove za zapošljavanje tri osobe na poziciju glumca. Konkurs je namješten, tvrde glumci, kazavši da se unaprijed znalo ko će biti primljen i na osnovu čega. Tvrde, sve je bilo mimo zakona.
Tri radna mjesta su unaprijed bila određena različitim lobiranjima, tvrde glumci koji su, uz još šest osoba, bili kandidati na konkursu. O imenima kandidata koji će biti primljeni govorilo se i prije objave javnog konkursa, objašnjavaju, a glavna referenca je bila politička pozadina. Posebno su to glumci naglasili i u Zahtjevu za preispitivanje zakonitosti rada Narodnog pozorišta, koji su dostavili nadležnim institucijama.
”Imena izabranih kandidata bila su unaprijed poznata potpisnicima ovog zahtjeva kao i uposlenicima drugih institucija kulture u Gradu, gdje se otvoreno pričalo o unaprijed namještenom konkursu i kako je to ‘izgubljena bitka’ za ostale kandidate koji su u konkursnu proceduru ušli znanjem i strukom, a ne članstvom u bilo kojoj partiji”, naveli su glumci u Zahtjevu za preispitivanje zakonitosti rada JU NP Tuzla.
Jedan od prijavljenih kandidata je zbog toga i odustao od testiranja, pričaju glumci, no u ostalima je postojao tračak nade da će institucija poput Pozorišta raditi po zakonu.
“Mi smo znali, imali smo neke informacije. Pričalo se – javna tajna. Ali mi želimo da istrajemo u ovome, da pokažemo da ne može sve politički, da u ovoj branši, u kulturi itekako mora da se pokaže kvalitet”, ističe glumac Mirza Mujagić.
Sumnja u nezakonitosti konkursne procedure potvrđena je na pismenom dijelu ispita, kažu naši sagovornici.
“U sali od 190 mjesta mogao si sjesti bilo gdje, na koljenima si radio test, nisi morao ostaviti telefon, nisi imao nadzora, nisi imao ništa što je zakonom propisano kad je u pitanju pismeni ispit na konkursu u nekoj javnoj ustanovi”, ističe glumac Hasan Sušić.
Ranije im je rečeno da će provjera kandidata u okviru pismenog ispita biti iz oblasti pozorišne djelatnosti, opće kulture i općih akata ustanove koje mogu pronaći na zvaničnoj stranici pozorišta. To je u suprotnosti s uobičajenom praksom zapošljavanja u javnim ustanovama, gdje se taksativno nabroji stručna literatura kako bi svi kandidati imali jednake šanse, objašnjavaju. Osim toga, iznenađujuće je bilo da je izostavljen praktični dio ispita.
“Logično za jednog glumca je da bude praktični neki dio, da pokažemo svoj monolog, da govorimo poeziju. Ovo je bilo na osnovu zakona koje ti poznaješ, ti ćeš biti dobar glumac ili na osnovu tvog mišljenja, ti ćeš biti dobar glumac – ne može””, poručuje Sušić.
S druge strane, iz Narodnog pozorišta za sada nisu mogli komentarisati sporni konkurs. Žalbena procedura je u toku te će u skladu s tim djelovati.
“Komentarisati u javnom prostoru proces koji još uvijek traje može samo predstavljati određenu vrstu pritiska na taj sam proces. Upravni odbor je drugostepeni organ koji treba da donese konačnu odluku po tom pitanju i dok se kompletna procedura ne završi, zaista ne mogu davati nikakve komentare”, kaže Mirza Ćatibušić, direktor Narodnog pozorišta Tuzla.
A dok procedura traje, glumci koji tvrde da su oštećeni uputili su zahtjeve nadležnim organima za poništenje konkursa, raspisivanje novog koji će uključivati i praktični dio, ali i koji će imati adekvatan monitoring. A prije svega toga traže formiranje Umjetničkog savjeta u skladu sa Zakonom o pozorišnoj djelatnosti, što bi spriječilo manipulaciju bodovima. Traže li mnogo i hoće li Narodno pozorište sačuvati vlastiti obraz, pokazat će odluka Upravnog odbora.