14.09.2024.
HomeNovostiHakeri iz Niša ukrali 70 miliona dolara

Hakeri iz Niša ukrali 70 miliona dolara

 

Hakeri iz Niša prevarili su investitore širom svijeta za čak 70 miliona dolara, tako što su im prodavali nepostojeće kriptovalute “upola cijene”, i to preko lažnih investicionih portala, otkriva “Informer“! Prevejani hakeri tvrdili su da imaju pogone za rudarenje bitkoina širom svijeta i obećavali su zaradu naivnim investitorima od najmanje 80 posto, ali sve su ih ojadili!

Pošto su među žrtvama i američki građani iz Teksasa, u istragu se uključio njihov Federalni istražni biro (FBI), na osnovu čijih informacija je naša policija u julu uhapsila 11 prevaranata u Nišu. Sada Amerika traži njihovo izručenje, ali ako im tamošnji sud bude sudio, hakerima prijete višedecenijske robije, mnogo veće nego što bi dobili od našeg pravosuđa.

Lažna imena i slike

Kako smo saznali od izvora iz istrage, hakeri su od januara 2014. napravili i izreklamirali na internetu više od 20 lažnih investicionih portala, kao što su “Opšen džajants”, “Kriptotrejding vorld”, “Dregon majning”, “Bitkoin trejding” i drugi.

– Po cijelom svijetu su tražili žrtve, koje bi investirale novac u lažne investicione platforme za trgovinu kriptovalutama. Investitori bi dobili korisničko ime i šifru na tim portalima i nakon što bi dali pare, vidjeli bi navodni prihod na tom portalu. Međutim, tu nije bilo nikakve stvarne trgovine, a novac investitora je završavao u džepovima hakera – objasnio je izvor.

Cukavac: Izručenje je protivustavno

Advokat Dragoš Cukavac, koji zastupa jednog od uhapšenih hakera, smatra da bi izručenje optuženih u SAD bilo protivustavno!

– Navodna krivična dela počinjena su prije 2016, kad su Srbija i SAD potpisale ugovor o izručenju naših građana. Samim tim izručenje bi bilo suprotno Ustavu Srbije. Odluka o ekstradiciji dovela bi u sumnju neke od osnovnih pravnih standarda, domaće zakonodavstvo, kao i suverenost zemlje. Svako ima pravo da mu se sudi u zemlji čiji je državljanin, posebno kada je riječ o djelima koja su predviđena domaćim zakonodavstvom, a optuženi su djelovali u svojoj zemlji, gde su i uhapšeni. Izručenje ovih 11 državljana Americi, gdje postoje doživotne kazne i sabiranje kazni, u praksi bi se pretvorilo u proterivanje, jer oni u tom slučaju ne bi mogli nikad da se vrate u svoju zemlju. Pored toga, mentalno i opšte zdravstveno stanje mog klijenta Nenada M. je teško, te je diskutabilno da li je on uopšte sposoban da mu se sudi – istakao je Cukavac.

Hakeri su, kaže on, imali lažna imena i slike na tim portalima.

– Pored toga, vodili bi telefonske i video sastanke sa investitorima glumeći brokere, kako bi bili što uvjerljiviji. Na tim lažnim platformama predstavljali su se kao “svjetski tržišni lideri u binarnim opcijama” i tvrdili da je prosječna zarada na investiciju čak 80 posto. Takođe, obećavali su i odštetu za svaku izgubljenu transakciju u iznosu od 20 posto investicije. Osim toga, hakeri su na lažnim portalima tvrdili da imaju i kompjuterske pogone za proizvodnju (takozvano rudarenje) bitkoina u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Indiji, Maroku, Meksiku i Kini, gdje se oni mogu kupiti za upola tržišne cijene, ali sve je bila čista prevara – kazao je izvor.

Gasili i otvarali nove

Kad bi investitori tražili da povuku svoj novac s portala, hakeri bi gasili te portale, a potom otvarali nove i nastavljali prevaru.

Američki FBI procijenio je da je ukupna finansijska šteta koju su pretrpjeli prevareni investitori veća od 70 miliona dolara. Svi uhapšeni se terete za internet prevaru i pranje novca.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti