Direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove Anis Ajdinović izjavio je u razgovoru za Fenu da je inspekcija, zbog pogoršanja epidemiološke situacije u zadnjih mjesec dana u FBiH, s preventivnog i korektivnog modela rada, nažalost, prešla na represivni.
Kazao je da je analiza subjekata koji su kršili epidemiološke mjere – nenošenjem maski, ne držanjem fizičke distance i ne korištenjem dezinfikacionih sredstava za mušterije i klijente – pokazala je da su to uglavnom ugostiteljski objekti, tržni centri i trgovine.
– Po posljednjoj naredbi Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva, osim prekršajne postoji i krivična odgovornost za pravna i fizička lica koja se ne pridržavaju epidemioloških mjera. Ta odluka ima uporište u članovima 225 i 226 Krivičnog zakona FBiH koji za one koji doprinose pogoršanju epidemiološke situacije predviđa do godine zatvora – istakao je Ajdinović.
Pojasnio je da će, na osnovu zatečenog činjeničnog stanja, inspektori kroz zapisnik u saradnji s policijom cijeniti da li će podnositi izvještaj nadležnim tužilaštvima ukoliko bude sumnje na počinjenje krivičnog djela.
Ajdinović je naveo da FUZIP, u saradnji s kantonalnim upravama za inspekcijske poslove, kontinuirano vrši pojačane inspekcijske poslove po pitanju borbe protiv koronavirusa i zaštite stanovništva.
– Na području FBiH zajedno s općinskim, kantonalnim i gradskim inspekcijama ima ukupno 60 inspektora. U posljednjih 15 do 20 dana bili smo primorani izricati i prekršajne naloge privrednim subjektima zbog kršenja preporuka Zavoda za javno zdravstvo i naredbi Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva – rekao je Ajdinović.
Precizirao je da je tom periodu izvršeno više od 1.500 inspekcijskih nadzora i izrečeno skoro 1.000 rješenja o otklanjanju nedostataka.
– To podrazumijeva da smo sa svim raspoloživim kapacitetima bili prisutni na terenu, i u kasnim noćnim satima u ugostiteljskim objektima – kazao je Ajdinović.
fena