Po svemu sudeći, već od samog početka godine građani će se suočiti sa poskupljenjem brašna, a vreća će otići za 2,5, možda čak i 3 KM.
Kako poručuju mlinari, faktori koji će uticati na ovaj skok cijene brašna, jesu poskupljenje struje, povećanja minimalca i, eventuelno, poskupljenje goriva o kojem se uveliko priča.
Trenutno, vreća brašna u prosjeku košta 25 KM, a čim zakoracimo u novu godinu, njena cijena će, najvjerovatnije, otići na 27,5 ili 28 KM.
– Struja sigurno ide gore, a ne vjerujemo da će i minimalac ostati na istom nivou kao ove godine. Riječ je o dva izvjesna udara na privredu. Čekamo da vidimo za koliko će otići struja i minimalac, pa ćemo napraviti računicu o novim cijenama. Takođe, u najavi je i poskupljenje goriva, što bi, takođe, poskupilo proizvodnju – kaže predsjednik pomenutog udruženja Zoran Kos.
Prema njegovim riječima, cijena vreća brašna u RS-u bit će od naredne godine povećana bar za 10 posto.
– Takođe, Rusija je povećala izvozne carine za žito za oko 35 dolara po toni, pa se čeka kako će druge berze odreagovati. I to bi, eventulno, moglo da dovede do poskupljenja pšenice, samim tim i žita – poručuje Kos.
Pekari poručuju da, uprkos poskupljenju brašna, cijene pekarskih proizvoda neće značajnije ići gore.
– U proizvodnom procesu mlinara troškovi struje su značajna stavka. Zato ne čudi što svakim povećanjem cijene struje, poskupi i brašno. S druge strane, ne očekujemo neko značajnije povećanje minimalne plate – ističe Saša Trivić, vlasnik jedne pekarske industrije.
Dodaje da, iz ove perspektive, ne vidi da će pekarski proizvodi poskupjeti.
– Naravno, može se desiti da sporadično negdje odu cijene, ali ne očekujemo neka veća poskupljenja – ističe Trivić, prenosi Srpskainfo.