Evropa neće imati mjesto za pregovaračkim stolom o okončanju rata u Ukrajini, rekao je danas glavni izaslanik Donalda Trumpa za Ukrajinu, nakon što je Washington poslao upitnik evropskim prijestolnicama s pitanjem čime bi mogli doprinijeti sigurnosnim garancijama za Kijev.
Trump je ove sedmice šokirao evropske saveznike nazvavši ruskog predsjednika Vladimira Putina bez prethodnog savjetovanja s njima ili Kijevom i proglasivši trenutni početak mirovnih pregovora s Ukrajinom.
Zvaničnici Trumpove administracije također su posljednjih dana jasno dali do znanja da očekuju da evropski saveznici u NATO-u preuzmu primarnu odgovornost za regiju budući da SAD sada ima druge prioritete, poput sigurnosti granica i suprotstavljanja Kini.
“Odgovor na posljednje pitanje je ne”, odgovorio je, upitan može li uvjeriti javnost da će Ukrajinci i Evropljani biti za pregovaračkim stolom o primirju, general Keith Kellogg na konferenciji o globalnoj sigurnosti u Münchenu.
“Ukrajinci će međutim biti za stolom, naravno”, dodao je, istaknuvši da bi bilo glupo sugerisati drugačije.
To je odmah izazvalo nezadovoljstvo evropskih čelnika.
“Nema načina na koji možemo voditi rasprave ili pregovore o Ukrajini, budućnosti Ukrajine ili evropskoj sigurnosnoj strukturi bez Evropljana”, rekao je finski predsjednik Alexander Stubb na konferenciji u Münchenu.
“Ali to znači da se Evropa mora sabrati. Evropa mora manje pričati, a više raditi”, dodao je.
Stubb je rekao da će ih upitnik koji je SAD poslao Evropljanima natjerati na razmišljanje. Jedan evropski diplomat rekao je da američki dokument uključuje šest pitanja od kojih je jedno posebno važno za države članice Evropske unije. “Amerikanci pristupaju evropskim prijestolnicama i pitaju koliko su vojnika spremni rasporediti”, kazao je.
Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte također je pozvao Evropljane da se saberu.
“A svojim evropskim prijateljima bih rekao uđite u raspravu, ne žaleći se da biste mogli ili ne biti za stolom, već iznošenjem konkretnih prijedloga, ideja, povećanjem odbrambenih izdataka”, poručio je.
Francuska razgovara sa svojim saveznicima o mogućnosti održavanja neformalnog sastanka evropskih čelnika o Ukrajini kako bi se razgovaralo o tim stvarima, iako ništa nije odlučeno u ovoj fazi, rekao je danas zvaničnik francuskog predsjedništva.
Poljski ministar vanjskih poslova Radoslaw Sikorski rekao je da će se taj sastanak održati prekosutra. Kellogg je na konferenciji također rekao da bi se razgovori usmjereni na okončanje rata između Rusije i Ukrajine mogli usredsrediti na teritorijalne ustupke Rusije i ciljanje Putinovih prihoda od nafte.
“Rusija je zapravo petrodržava”, izjavio je, dodajući da zapadne sile moraju učiniti više u pogledu efikasne primjene sankcija protiv Rusije.