16.05.2025.
HomeKolumneTrump može donijeti mir Bliskom istoku – priznavanjem Palestine

Trump može donijeti mir Bliskom istoku – priznavanjem Palestine

Arapski svijet je na raskršću – suočen s trenutkom istine koji zavisi od ujedinjenog vodstva i moralne jasnoće regije. Dok američki predsjednik Donald Trump boravi u zaljevskim zemljama ove sedmice, u potrazi za investicijama i strateškim partnerstvima, prilika za regionalni mir i sigurnost i više je nego jasna. Arapski čelnici trebali bi jasno objasniti predsjedniku Trumpu da su mir i ekonomski razvoj na Bliskom istoku nadohvat ruke i da ovise o jednom ključnom uvjetu: prijemu Palestine u Ujedinjene narode kao 194. članice.

Da bi se to ostvarilo, SAD mora ukinuti veto na ulazak Palestine u UN. Dok se predsjednik Trump sastaje s regionalnim partnerima, trebao bi čuti nedvosmislenu poruku od svojih kolega: sva arapska partnerstva sa SAD-om i, naravno, s Izraelom, ovise o trajnom miru kroz dvodržavno rješenje, koje SAD može omogućiti.

end of list

Ovdje nije riječ samo o diplomatskim pregovorima. Dvodržavno rješenje je praktički imperativ i test međunarodne riješenosti. Neće biti mira u regiji, kao ni dugoročnog razvoja, ako Izrael nastavi harati kroz Palestinu, Liban, Siriju i druge. Izrael se mora diplomatskim putem primorati da živi unutar svojih granica i da dozvoli Palestini da živi unutar svojih legalnih granica, onih od 4. juna 1967. Ako SAD podrži prijem Palestine u UN, to će se dogoditi.

Ulozi ne mogu biti veći. SAD bi dobio ogromna ulaganja. Situacija na Bliskom istoku bi se normalizirala i ova regija bi dobila osnovu za ubrzan ekonomski razvoj, a Izrael i Palestina bi živjeli u miru.

Pragmatična diplomatija koja sklapa sporazume

Trumpova administracija, znatno odstupajući od prethodnih administracija, kreće se ka vanjskoj politici usmjerenoj na pragmatičnu diplomatiju koja sklapa sporazume.

Pod njegovim vodstvom, otvoreni su kanali za diplomatske pregovore s Iranom – dok obje države ulaze u četvrti krug pregovora u Omanu u vezi s nuklearnim pitanjem. Predsjednik Trump je više puta ponovio svoju spremnost da postigne konsenzus: „Mislim da ćemo sklopiti sporazum s Iranom“. Čak je i spreman sresti se s iranskim predsjednikom. Isto tako, SAD je postigao dogovor o prekidu vatre s Husima u Jemenu prošle sedmice, što je ohrabrujući korak kako za globalnu trgovinu tako i za stabilnost. Još jedan hrabar diplomatski manevar predstavljaju američki direktni pregovori s Hamasom, što je rezultiralo oslobađanjem taoca Edana Alexandera.

Postaje sve jasnije da su predsjedniku Trumpu strateški interesi SAD-a iznad svega i da on ispravno mir smatra vrhovnim strateškim interesom svoje države. To se može pretvoriti u istinski potencijal za mir na Bliskom istoku.

Izraelski interesi u suprotnosti s američkim

Neprijatelji mira u izraelskoj ekstremističkoj vladi žele nas uvjeriti da postoji suštinski, gotovo urođeni razlog za nastavak rata u Palestini. Služeći se u suštini rasističkim jezikom, Netanyahu i njemu slični tvrde da je mir s Palestincima, zasnovan na palestinskom političkom samoopredjeljenju i samoupravi – nemoguć. Rezultat je izraelsko brutalno razaranje i de facto pripajanje Gaze i izraelski rat protiv Palestinaca na Zapadnoj obali.

Netanyahuova vlada ima dva glavna interesa: nastavak rata u Gazi i na Zapadnoj obali da blokira palestinsku državu i uvlačenje SAD-a u direktnu konfrontaciju s Iranom. I jedan i drugi su u suprotnosti s američkim interesima.

Ova izraelska vlada sada je sasvim izolovana u međunarodnoj zajednici. Čak je i Velika Britanija, koja je ranije snažno podržavala Netanyahuov rat, promijenila stav. Ministar za Bliski istok Hamish Falconer izjavio je da je stav vlade „kristalno jasan“: „Snažno se protivimo širenju izraelskih operacija. Svaki pokušaj pripajanja zemlje u Gazi bio bi neprihvatljiv.“

Historijska prilika za mir

Većina država članica UN-a već je izrazila podršku dvodržavnom rješenju, a najnoviji primjer je to što su usvojili rezoluciju Generalne skupštine UN-a. Volja globalne zajednice je jasna: izraelska ilegalna okupacija mora biti okončana i palestinska država mora biti uspostavljena u skladu s međunarodnim pravom. To je moguće pod okriljem Ujedinjenih naroda, predstojećeg juna, tokom Međunarodne konferencije o Palestini na visokom nivou.

Mir je generacijski jasan stav Lige arapskih država, Organizacije islamske saradnje i svih regionalnih partnera. Arapska mirovna inicijativa (API), usvojena na samitu u Bejrutu 2002. i ponavljana dosljedno godinama, zahtijeva povlačenje Izraela s okupirane teritorije i uspostavljanje palestinske države kao osnove za mir i diplomatsku normalizaciju s Izraelom.

Predsjednik Trump i arapski čelnici imaju historijsku priliku ove sedmice da okončaju sukob koji bjesni gotovo cijeli jedan vijek. Usvajanjem dvodržavnog rješenja, Trump ne samo da bi donio mir Izraelu i Palestini, nego i Libanu, Siriji i Iranu. Sporazum između SAD-a i Irana u vezi s nuklearnim neširenjem i okončanjem američkih sankcija odmah bi bio moguć. Zaraćene strane mogle bi položiti oružje, a obnova i ekonomski razvoj mogli bi doći u prvi plan. Ukratko, ova sedmica nudi izuzetnu priliku za SAD i arapski svijet da naprave historijski potez, za dobrobit cijelog Bliskog istoka, uključujući Izrael i Palestinu, i, zaista, za dobrobit cijelog svijeta.

Pišu:

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti