Najmanje 300 Palestinaca je povrijeđeno u sukobima policije Izraela i demonstranata u džamiji Al-Aksa.
Palestinski demonstranti su bacali kamenje, a izraelska policija je ispaljivala suzavce i gumene metke u sukobima koji su eskalirali tokom obilježavanja godišnjice zauzimanja dijelova grada u arapsko-izraelskom ratu 1967. godine.
Palestinsko društvo Crvenog polumjeseca priopćilo je da je najmanje 305 Palestinaca ozlijeđeno u nasilju, a njih 228 prebačeno je u bolnicu.
Nekoliko Palestinaca bilo je u kritičnom stanju, a policija je saopćila da je ozlijeđen 21 policajac, javlja Reuters.
Žarište nasilja
Al-Aksa, koja je treće najsvetije mjesto u Islamu, bila je žarište nasilja u Jeruzalemu tokom cijelog muslimanskog mjeseca Ramazana, a sukobi su izazvali međunarodnu zabrinutost zbog šireg sukoba.
Bijela kuća pozvala je Izrael da osigura mirnoću tokom “Dana Jeruzalema”, njegove godišnje proslave zauzimanja Istočnog Jeruzalema i zazidanog Starog grada u kojem se nalaze muslimanska, jevrejska i kršćanska sveta mjesta.
U pokušaju da situaciju smiri, izraelska policija zabranila je jevrejskim skupinama posjetiti dan Jeruzalema svetom trgu na kojem se nalazi al-Aksa i koji Jevreji poštuju kao mjesto biblijskih jevrejskih hramova.
Tradicionalni marš za Dan Jeruzalema izgleda da će se nastaviti.
U Al-Aqsi je policija ispalila suzavac, šok bombe i gumene metke na stotine Palestinaca koji su ih ujutro gađali kamenjem, rekli su svjedoci.
Natenyahu: Očuvati red i mir
Nasilje u svetom kompleksu stišalo se nekoliko sati kasnije, a svjedoci su rekli da se izraelska policija povukla i počela dopuštati ulazak Palestinaca starijih od 40 godina, za koje se smatra da je manje vjerovatno da će sudjelovati u sukobima.
Premijer Izraela Benjamin Natenyahu kazao je da je država spremna očuivati red i mir, uz “očuvanje slobode vjeroispovjesti i tolerancije za sve”.
Nabil Abu Rudeineh, glasnogovornik palestinskog predsjednika Mahmuda Abbasa, optužio je “izraelske okupacione snage” za provođenje “brutalne racije” na al-Aqsu.
Izrael na sav Jeruzalem gleda kao na glavni grad, uključujući istočni dio koji je pripojio potezom, a koji nije izborio međunarodno priznanje.