Strahinja Bjelica, 30-godišnjak iz Beograda, izgubio je život na ratištu u Ukrajini, gdje se borio na strani ruskih snaga kao dobrovoljac. Njegova priča postala je poznata kroz brojne snimke i fotografije koje je dijelio s obitelji tijekom boravka na frontu, a jedan od njegovih komentara, “Došli smo braniti Kosovo, ali u Ukrajini”, posebno je odjeknuo u javnosti.
Život na frontu: Snimke i fotografije s ratišta
Bjelica je redovito dijelio fotografije i videozapise sa svojim bližnjima, prikazujući svakodnevni život na bojištu. U jednoj od snimki, objavljenoj na društvenim mrežama, Bjelica se prikazuje u punoj ratnoj opremi, kako hoda po poljima u Ukrajini. Na snimci se čuje kako ironično komentira:
“Došli smo braniti Kosovo, ali u Ukrajinu!”
Tijekom snimanja, Bjelica je poslao poruku o svakodnevnoj realnosti rata, govoreći:
“Pogledaj bande. Idemo raditi. Ljudi ne žele sjediti na miru, žele ići u rat.”
Humor i strah: Ironični tonovi s bojišta
Unatoč opasnostima s kojima se svakodnevno suočavao, Bjelica nije gubio osjećaj za humor, što se jasno vidi u jednoj od snimki gdje sam sebe naziva “bebom u kacigi”. Na toj snimci izjavljuje:
“Kakva sam ja beba u kacigi. Kad odem tamo i kad me snajperist nacilja, napravit ću takvu facu da će zažaliti što me pogodio.”
Ovaj crnohumorni pristup prikazuje njegov način nošenja s opasnostima i stresom koje je rat donio.
Reakcije obitelji: Emotivne poruke Njegovih Najmilijih
Nakon njegove smrti, njegovi članovi obitelji skrivali svoju tugu. Ispod objavljenih fotografija i snimki, obitelj je ostavljala emotivne poruke. Neki od komentara uključuju:
“Moje najljepše oči”, “Moja beba”, “Gdje si nestala moja beba?”, “Neka ti je laka zemlja i neka te anđeli čuvaju.”
Očeva poruka
Strahinjin otac, Gavrilo Bjelica, oglasio se na društvenim mrežama nakon sinovljeve smrti. U svojoj objavi, napisao je:
“Neka ti je laka zemlja moj ratniče, neka te anđeli čuvaju kad nismo znali.”
Gavrilo je, također, ostavio komentar na TikToku, gdje je napisao:
“Sine moj, ponosim se tobom, dao si svoj život u borbi protiv sotone i zla. Boriš se protiv fašista za slobodu i Časni križ.”
Kazne za sudjelovanje u sukobima u inozemstvu
U Srbiji, sudjelovanje u ratovima u inozemstvu regulirano je Kaznenim zakonom, prema kojemu je od 2014. godine ovo djelo kažnjivo kaznom zatvora do 10 godina. Nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, srpska vlada je dodatno pooštrila mjere kako bi spriječila svoje građane da se pridruže sukobima, naglašavajući obvezu državnih institucija da spriječe i kazne takvo ponašanje.
Unatoč tim mjerama, prema podacima Veleposlanstva Ukrajine iz 2018. godine, više od 300 srpskih državljana sudjelovalo je na strani proruskih snaga u sukobu u istočnoj Europi.