Svakako, dnevni red sjednice otišao je u potpuno drugi plan prvenstveno zbog izjava predsjednika RS-a Milorada Dodika koji je nakon jučerašnjeg ročišta u Sudu BiH održao konferenciju za medije s koje je poručio kako će u Srebrenici sa sjednice poslati poruku o “mirnom razlazu”.
“Da li će to sve biti ubrzano ili u neko dogledno vrijeme to je stvar procesa. Mi biramo mirni razlaz i to ćemo predložiti sutra sa sjednice Vlade u Srebrenici. Predložit ćemo to federalnoj strani”, izjavio je jučer Dodik.
Također, predstavnici Vlade RS-a su uputili pismo i Memorijalnom centru Srebrenica sa zahtjevom za posjetu, ali su dobili “odbijenicu”.
Direktor Memorijalnog centra Emir Suljagić odgovorio je Vladi RS-a te je saopćio kako Centar ne može osigurati uslove za ovu posjetu imajući u vidu stavove i politiku Vlade RS-a kada je riječ o genocidu.
“Ako predsjednik i predstavnici Vlade RS insistiraju da odaju počast žrtvama iz perioda 1992 – 1995. godine, mogu to učiniti na putu do Srebrenice, pa tako konkretno u Srebrenici mogu položiti cvijeće na školskom igralištu ispred osnovne škole gdje je u aprilu 1993. godine usljed artiljerijskog napada VRS ubijeno 74 Bošnjaka iz Srebrenice i Podrinja, a više od 100 njih ranjeno. Ukoliko to već ne žele uraditi u Srebrenici, Vlada RS može stati i položiti cvijeće ispred magacina Zemljoradničke zadruge u Kravici, gdje su pripadnici specijalne brigade policije MUP-a RS ubili više od 1.300 zarobljenih Bošnjaka civila iz enklave Srebrenica. Ako su pak nestrpljivi i žele to uraditi što prije, mogu u Vlasenici skrenuti u Sušicu gdje je više od 8.000 ljudi prošlo kroz logor pod nadzorom civilnih i vojnih vlasti RS”, naveo je Suljagić.