Napetost na relaciji novinari – političari u Republici Srpskoj raste. Dan uoči rasprave o kriminalizaciji klevete argumente su ukrstili predstavnici „sedme sile“ i nevladinih organizacija, te šefovi poslaničkih grupa. O zakonu koji se čita na najmanje tri različita načina i zbog kojeg će se sutra u podne u Banjaluci protestovati izvještava Mladen Vujinović.
Prije nego što poslanici sjednu u veliku, šefovi poslaničkih grupa sa novinarima sjeli su u malu salu u Narodnoj skupštini i raspravljali o temi broj jedan ovih dana – kriminalizaciji klevete.
„Mi smo najviše došli ovdje da čujemo da li ste toga svjesni da li ste vidjeli ovaj nacrt i šta mislite o njemu.“
Dva sata poslije željeni konsenzus je još dalje, a sumnja u dobre namjere političara još dublja. Kriminalizacija klevete i uvrede prođe li, značiće gašenje brojnih medija, jer procesi koji traju i do pet godina zaustaviće sve u kućama protiv kojih butu pokretani.
„Tri do pet godina je za svaku medijsku kuću koja ne može da se prijavi ni na jedan tender za oglašavanje, ne može da dobije ni jedan projekat vrijeme kojem se ta medijska kuća gasi”, kaže Sandra Gojković Arbutina, glavni i odgovorni urednik Nezavisnih novina.
I to sve zbog zakona za koji resorni ministar početkom februara nije ni znao da će biti mijenan.
„Ali je plan da se kazne pooštre u kojoj fazi su ti planovi sada? – Nisam upoznat”, Miloš Bukejlović ministar finansija RS.
I zbog nacrta kojim ni premijer nije zadovoljan, iako ga je i takvog poslao supštini.
„Ja ne tvrdim ni jednog momenta da je to savršen zakon. Evo i ja uviđam neke elemente koje treba do prijedloga zakona iskorigovati”, Radovan Višković predsjednik Vlade RS.
Čemu donositi loše zakonsko rješenje čiji autor još nije poznat pitanje je na koje novinarima na raspravi nisu odgovorili predstavnici poslaničkih klubova.
„Imamo utisak da neki šefovi poslaničkih klubova, kao čini se ni sam ministar Bukejlović nisu ni pročitali taj zakon, djelovali su iznenađeno na odredbe zakona koji se predviđaju nacrtom”, Siniša Vukelić, predsjenik Kluba novinara Banja Luka.
„Nismo čuli uopšte zbog čega donositi ovakve izmjene krivičnog zakonika, zbog čega nisu efikasni postojeći mehanizmi?“, Ivana Korajlić, TRANSPARENCY INTERNATIONAL BiH.
Ali se vrlo glasno iz usta političara čulo njihovo nezadovoljstvo radom pojedinih medija. Suma-sumarum i nakon rasprave zna se ono što se znalo i prije nje – vladajući će biti za iako i sami kažu da pojedinim odredbama nisu zadovoljni, opozicija protiv.
„Ovdje se pokušava da kažem da zaštitimo svi sebe, od onih ljudi koji su spremni da lažu, izmišljaju i kleveću”, dodaje Igor Žunić SNSD.
„Prilično nevjerovatno za čuti ali na to smo već i navikli da oni jednostavno prihvataju sve bez pogovora onako kako dolazi od predsjednika njihove partije”, Zagorka Grahovac, Lista za pravdu i red.
Koji i danas više „po“, nego „o“ novinarima – drvlje i kamenje, pa su oni koji su prošle sedmice bili spodobe danas počeli da:
„Stalno laju. Oni stalno laju i nešto izmišljaju. Nikada ne prestaju. Pozovite se samo na istinite činjenice”, Milorad Dodik Ppredsjednik RS.
Pa je ponovio da su novinari sami napali svoje automobile.
„A šta mislite da je nemoguće jel? A kako da postanu važni ako se to nešto ne desi”, kazao je Dodik.
Između uvreda Dodik provuče i poziv medijskoj zajednici na javnu raspravu koja će uslijediti nakon što zakon bude usvojen u formi nacrta, istovremeno tvrdeći da od prvobitne ideje neće odustati.
Tekst koji se čita na tri potpuno različita načina. Jedan je onaj kako ga vide novinari, drugi kako ga vidi vlast i treći kako ga vidi opozicija. Ipak koliko god to apsurdno bilo takav tekst nacrta Krivičnog zakonika naći će se pred narodnim poslanicima uprkos svim negodovanjima na dnevnom redu sjednice koja počinje sutra to je osma tračka.