Poznat je kompletan sastav Vijeća ministara BiH, a mandatarka za sastav buduće državne vlade Borjana Krišto podsjetila je na to da su institucije već počele provjeru kandidata za ministre.
– Rok za provjeru imena ministara i zamjenika je 30 dana i ne vjerujem da će doći do kašnjenja. Ima se sasvim dovoljno vremena, dodala je Krišto.
Krišto je na općim izborima 2002. godine kao kandidat HDZ-a BiH osvojila mandat u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, ali ga nije preuzela, jer je imenovana za ministricu pravde u Vladi FBiH.
PRESUĐENI MINISTRI
Na općim izborima 2006. godine izabrana je u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH. U aprilu 2007. je imenovana za predsjednicu FBiH, a od 2011. je bila delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH. Za opće izbore 2014. kandidovala se za Predstavnički dom PSBiH i osvojila mandat. Karijeru u Predstavničkom domu državnog Parlamenta nastavila je i nakon općih izbora 2018.
Sevlid Hurtić će biti novi državni ministar za ljudska prava i izbjeglice i to kao Bošnjak iz entiteta Republika Srpska. On je prema podacima o imovini koju je prijavio Centralnoj izbornoj komisiji težak više od 13 miliona KM, a u samo tri godine bi od osnivača lokalne stranke mogao postati državni ministar. Karijeru je počeo kao kadar SDA, ubrzo je ušao u sukob sa Adilom Osmanovićem, nakon čega istupa iz SDA i pravi lokalnu stranku Nezavisna lista Doboj. Hurtićevi politički apetiti su potom porasli, pa je osnovao stranku Bh. Zeleni. Pod tim imenom je pristupio i Pokretu za državu u RS-u, te očito bio itekako uticajan kada je za sebe uspio isposlovati i ministarsko mjesto u Vladi RS-a.
Iako bi pravilo trebalo biti da u Vijeće ministara BiH ne mogu osobe koje su ranije osuđivane ili optužene za krivična djela, to nije prepreka da predsjedavajući Vijeća ministara BiH iz prošlog saziva Zoran Tegeltija (SNSD) ostane i u novom sazivu kao ministar finansija. Naime, Tegeltija je presudom Osnovnog suda u Banjoj Luci pravosnažno osuđen na uslovnu kaznu zatvora od pet mjeseci zbog nesavjesnog rada u službi. Tegeltija kaže da se ta priča otvara svaki put kada on bude kandidiran na neku poziciju, pa onda u to ime da ponovimo da je Tegeltija pravosnažno osuđen.
A sa presudom u rukama bi u Vijeće ministara BiH i prijedlog SDP-a za ministra odbrane BiH Zukan Helez. On je pravosnažno osuđen na uvjetnu kaznu zatvora od devet mjeseci, koja se neće izvršiti ako u naredne dvije godine ne počini novo krivično djelo. Inače, Helez je već punio medijske stupce incidentnim ponašanjem u bugojanskim ugostiteljskim objektima. Godine 2014. je osuđen na uvjetnu kaznu zatvora od osam mjeseci upravo zbog tučnjave, a u to vrijeme Helez je bio federalni ministar za braniteljska pitanja. Zanimljivo da je Helez bio član Privremene istražne komisije za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama.
Želja Nenada Nešića, predsjednika DNS-a, da se domogne pozicije ministra sigurnosti BiH, mogla bi ostati neostvarena, jer kako mnogi tvrde, on neće moći proći zakonom definirane provjere imajući u vidu niz istraga o njemu koje odranije vode sigurnosne i pravosudne strukture. Riječ je o spornim aktivnostima iz perioda kada je bio direktor Puteva RS-a, kao i određenim kontroverzama iz njegove privatne poslovne sfere. Nešić se dovodi u vezu i sa nedavno uhapšenim državnim ministrom Milošem Lučićem, koji se sumnjiči za više koruptivnih djela i ostvarivanje nezakonite imovinske koristi sebi i blisko povezanim osobama. Kada je Nešić predložen, dr. Dragan Stevanović, član SDP-a, prokomentarisao je: “Valjda po onoj narodnoj – klin se klinom izbija i vi krenuli sa onom – kriminalcem na kriminalce”.
Lider Naroda i pravde Elmedin Konaković predložen je za ministra vanjskih poslova BiH. Ako ostavimo postrani osporavanje Konakovićeve diplome, činjenice iz njegove biografije na stranici Parlamenta FBiH kažu da je završio Fakultet sporta i tjelesnog odgoja, da je po zanimanju magistar menadžmenta u sportu, a kao radno iskustvo je navedeno: “Profesionalno u sportu osam godina, vlasnik STR šest godina, Skupština i Vlada Kantona Sarajevo devet godina”. Poznavanje stranih jezika se tu ne spominje. Negdje se može pronaći kako on poznaje engleski, italijanski i rumunski jezik, međutim, javnosti nije poznato da li i koliko dobro Konaković govori neki strani jezik.
Ministar prometa i komunikacija mogao bi biti Edin Forto, predsjednik Naše stranke i aktuelni premijer Kantona Sarajevo. Nakon završenih diplomskih i postdiplomskih studija u Americi, Forto se tamo i zaposlio. U BiH se vratio 2003, a od tada do 2015. godine radio je u građevinskim preduzećima. Na općim izborima 2014. uspio je ući u kantonalnu Skupštinu. Iste godine postao je delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH. Četiri godine kasnije ponovo je izabran za poslanika u Skupštini Kantona Sarajevo, a u decembru 2018. je prvi put imenovan za predsjednika Vlade KS-a.
MINISTAR ZA SVADBE
Davor Bunoza prijedlog je HDZ-a za ministra pravde, a osim što je diplomirani pravnik koji radi kao advokat, godinama je bio ili je još član benda Twist iz Mostara. Radi se o muzičkoj grupi koja uglavnom svira na hercegovačkim svadbama.
Ministrica civilnih poslova, također prijedlog HDZ-a, bit će Dubravka Bošnjak iz Sarajeva, doktorica ekonomskih nauka i dosadašnja zamjenica direktorica Agencije za bankarstvo Federacije BiH. Zvanje doktora ekonomskih nauka stekla je 2013. Iza sebe ima 15 godina rada u bankarstvu.
Staša Košarac (SNSD) je novi/stari ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa. Njegova bivša supruga je govorila o nasilju bivšeg supruga prema njoj, podnosila je krivične prijave, ali, kako je rekla, “on nije snosio posljedice svojih (ne)djela. Ostao je ministar i ‘ugledni’ funkcioner SNSD-a”.