29.11.2024.
HomeSvijetKako funkcioniše ruski hibridni rat?

Kako funkcioniše ruski hibridni rat?

Teretni avionnjemačke paketne službe DHL srušio se u Litvaniji, dva podvodna kabla za prenos podataka su oštećena u Baltičkom moru, a u Rumuniji proruski desničarski ekstremista iznenađujuće stiže do drugog kruga izbora za predsjednika. Tri izvještaja od ove nedjelje koja vas tjeraju da se zamislite.

Iako još ništa nije dokazano, neki zapadni političari i tajne službe sumnjaju da iza svega stoji – Rusija. Opasnosti koje predstavlja takozvani „hibridni rat” Kremlja nisu nove; Ali stručnjaci upozoravaju da su one prijeteće porasle otkako je Rusija napala Ukrajinu 2022. godine.

„Hibridni rat”je zapravo proširenje čisto vojne borbene operacije uz pomoć špijunaže, sabotaže, sajber napada, miješanja u izbore, propagandnih ili dezinformacionih kampanja sa ciljem slabljenja i destabilizacije neprijatelja iznutra. Eksperti upozoravaju da je Rusija posljednjih godina kontinuirano širila svoj arsenal opcija hibridnog ratovanja. Pregled:

Špijunaža

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, evropske države su protjerale oko 500 ruskih diplomata. Britanska tajna služba MI5 klasifikuje najmanje 400 njih kao špijune. Rečeno je da je najsavremenija komunikaciona i špijunska tehnologija instalirana u mnogim ruskim ambasadama i generalnim konzulatima.

To se ne može sa sigurnošću dokazati – na kraju krajeva, zgrade se smatraju ruskom suverenom teritorijom i uživaju status diplomatske zaštite. Holandska tajna služba je takođe upozorila da Rusija špijune sa lažnim dokumentima krijumčari u zapadne institucije prerušene u biznismene.

Redovno se pojavljuju izvještaji u kojima se Rusija optužuje za špijunažu. Bilo da se radi o presretnutim razgovorima Bundesvera o raketnom odbrambenom sistemu Taurus, sumnjivim ruskim bespilotnim letjelicama iznad evropskih vazdušnih baza i industrijskih zona ili navodnim istraživačkim brodovima koji krstare morima sjeverne Evrope i za koje se sumnja da su mapirali kritičnu infrastrukturu na morskom dnu za moguće akte sabotaže.

Sabotaže

Prošle nedjelje je kineski teretnjak kojim je upravljao ruski kapetan navodno oštetio dva podmorska kabla sa sidrom koje se vuklo duž morskog dna. Povlače se paralele sa sličnim incidentom iz oktobra 2023. Prošlog mjeseca došlo je do podmetanja požara u skladištu u Londonu u kojem je bila smještena pomoć za Ukrajinu. U julu se u DHL-ovom logističkom centru u Lajpcigu zapalio paket koji je trebalo da bude poslat kargo avionom. U ovim i brojnim drugim slučajevima sumnja se na rusku sabotažu. Međutim, još ništa nije dokazano.

Ipak, evropske obavještajne službe upozoravaju da je broj akata sabotaže i podmetanja požara u EU i Velikoj Britaniji dramatično porastao u posljednjih godinu dana.

Mjesto gdje se srušio avion njemačkog DHL-a
Mjesto gdje se srušio avion njemačkog DHL-aFoto: Lukas Balandis via REUTERS

Sajber napadi

Savezna kancelarija za informacionu bezbjednost (BSI) upozorava da je situacija sa prijetnjama u sajber prostoru takođe „viša nego ikad”. Špijunaža i sabotaža cvjetaju na internetu. „Prije ruskog napada na Ukrajinu, grupe napadača povezane sa Rusijom bile su posebno aktivne u Njemačkojsa sajber špijunažom i hakerskim napadima. Od ruskog agresorskog rata na Ukrajinu, spektar prijetnji se proširio”, kažu u BSI.

„Broj DDoS (Distributed Denial-of-Service) napada od strane proruskih hakera” naglo je porastao: veb-sajtovi ili serveri institucija su preplavljeni štetnim sadržajem do tačke u kojoj više ne mogu da rade zbog preopterećenja. Ali hakerski napadi usmjereni na prodor u zaštićene mreže kompanija ili institucija takođe su u porastu.

Dezinformacije i propaganda

Druga velika oblast aktivnosti hibridnog ratovanja je pokušaj uticaja na javno mnjenje u ciljnoj zemlji. U tu svrhu se šire lažne informacije, kao i proruski ili antiukrajinski narativi, bilo preko takozvanih fabrika trolova na društvenim mrežama ili preko ruskih medija za inostranstvo.

Početkom 2024. godine, Ministarstvo spoljnih poslova Njemačke otkrilo je takozvanu „kampanju dvojnika“: 50.000 lažnih korisničkih naloga širilo je dezinformacije i proruske stavove na društvenim mrežama, a zatim su ti nalozi preusmjeravali korisnike na lažne veb-stranice koje su izgledale vrlo slično poznatim medijskim portalima. Međutim, i na tim lažnim stranicama su se širile proruske dezinformacije.

Miješanje u izbore i političke procese

Ključni cilj ovih kampanja dezinformacija je da se potkopa podrška naroda Ukrajini. Drugi je podrivanje političke stabilnosti u (demokratskoj) ciljnoj zemlji jačanjem ekstremnih partija i njihovih kandidata. To se dešava, na primjer, kroz finansijsku podršku.

U aprilu je češka obavještajna služba razotkrila propagandni portal pod nazivom „Voice of Europe“, za koji se sumnja da ga finansira Moskva. Putem te stranice navodno su vršene isplate mita raznim evropskim poslanicima. Među osumnjičenima za primanje takvih uplata nalazi se i Petr Bistron, poslanik AfD-a u Evropskom parlamentu, koji poriče optužbe.

Zapadne obavještajne službe već duže vrijeme optužuju Rusiju za direktno ili indirektno miješanje u izbore u Evropi, kao i u Sjevernoj i Južnoj Americi. Navodno je ruska televizija Russia Today (RT) tokom predsjedničkih izbora u SAD proizvodila video sadržaje o kontroverznim temama, poput pomoći Ukrajini, migracije i ekonomije, koji su zatim šireni preko desničarskih blogera u SAD.

Među ruskim metodama hibridnog ratovanja nalazi se i tzv. „hakovanje i curenje podataka“, gdje se političari ili stranke ciljano hakuju, a povjerljivi dokumenti — često pomiješani sa falsifikovanim sadržajem — objavljuju neposredno prije izbora. To se dogodilo tokom američkih izbora 2016. i francuskih predsjedničkih izbora 2017.

Biračko mjesto u SAD 2016.
Povjerljivi dokumenti — često pomiješani sa falsifikovanim sadržajem — objavljuju se neposredno prije izboraFoto: Alessandro Vecchi/dpa/picture alliance

Ciljane likvidacije

Ciljane likvidacije protivničkih lidera takođe spadaju u metode hibridnog ratovanja. Da predsjednik Rusije Vladimir Putin ne preza od atentata u inostranstvu, pokazuju slučajevi poput ubistva bivšeg čečenskog komandanta u berlinskom parkuTirgarten, kao i napadi u Velikoj Britaniji na kritičare Kremlja, Aleksandra Litvinjenka 2006. i Sergeja Skripalja sa ćerkom Julijom 2018.

Iako su većinom žrtve takvih napada bili ruski državljani, u julu 2024. objavljeno je da je Rusija planirala atentat na Armina Papergera, predsjednika njemačke vojne kompanije Rajnnmetal. Kremlj negira optužbe. Kompanija Rajnmetal, između ostalog, proizvodi tenkove Leopard II, koji se isporučuju Ukrajini.

Šta činiti?

Rusija trenutno koristi različite metode kako bi uticala na Evropu, objasnio je Zenke Mararens, oficir Bundesvera i stručnjak za hibridnu bezbjednost, u intervjuu za tagesschau.de. Prema njegovim riječima, ruski operativci primjenjuju raznovrsne taktike prilagođene specifičnostima svake države: „Hibridne mjere koje funkcionišu u Poljskoj, ne funkcionišu u Njemačkoj; ono što funkcioniše u Njemačkoj, ne bi imalo efekta u Finskoj.“

Zbog toga, ističe Marahrens, mora se i dalje računati na širok spektar napada. To podrazumijeva visok nivo fleksibilnosti u odgovoru na ovakve prijetnje, kako bi se efikasno pariralo različitim vrstama hibridnih napada.

Piše: Thomas Latschan / DW

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti