30.05.2026.
HomeNovostiIzgradnja kampusa Univerziteta u Tuzli posvađala SDA i DF: Koalicija još nije...

Izgradnja kampusa Univerziteta u Tuzli posvađala SDA i DF: Koalicija još nije pukla, a kad će – ne zna se

Vlast u Tuzlanskom kantonu ostaje u krizi, s obzirom da Demokratska fronta (DF) i nije odustala od mogućeg prekida koalicije sa Strankom demokratske akcije (SDA). Kako su potvrdili iz DF-a, čiji je kantonalni odbor održao sastanak, problem s koalicionim partnerom postoji.

U prostorijama Kantonalnog odbora DF-a u Tuzli, večeras je održan sastanak, za vrijeme kojeg se govorilo o aktuelnoj političkoj situaciji, tačnije odnosu sa koalicionim partnerom SDA.Tokom susreta s medijima, predsjednik Kantonalnog odbora DF-a TK Zlatan Begić direktno je kazao da kriza vlasti u najmnogoljudnijem kantonu u Federaciji BiH u ovome trenutku postoji.

“Došli smo do faze kada imamo problem sa koalicionim partnerom. Naime, u usmenom razgovoru, predsjednik Kantonalnog odbora SDA TK (Šekib Umihanić, op.a.) je izjavio da se ne sjeća, odnosno da njemu nije poznato da mi imamo bilo kakav koalicioni sporazum o zajedničkim mjerama. Ali, tome je svjedočila cjelokupna javnost. Pokazalo se i to da oni članovi KO SDA sa kojima sam ja razgovarao, imaju drugačiji stav jer se itekako sjećaju sporazuma”, kazao je Begić.

Kao jedan od prijedloga sa sastanka je upućivanje pisanog akta Kantonalnom odboru SDA, kako bi se oni zvanično izjasnili o tome da li postoji sporazum s dogovorenim mjerama ili je neko odlučio to suspendovati.

“Konkretno, osporena je mjera izgradnje kampusa Univerziteta u Tuzli, a sutra bi se moglo desiti da budu i neke ostale. Logično se postavlja pitanje, šta mi onda radimo u takvoj koaliciji? Mi kao ozbiljni ljudi i politički subjekt moramo otkloniti svaku sumnju u smislu da li imamo sporazum i mjere ili ne, a kako bismo mogli dalje govoriti o bilo kakvim koracima”, dodao je Begić.

Konačan odgovor o tome da li DF ostaje u koaliciji sa SDA ili ne mogao bi biti poznat u narednim danima. Izlazak bi značio zapravo i pad SDA-ove vlade na čelu s premijerom Irfanom Halilagićem, jer skupštinska većina ne bi postojala.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti