29.03.2024.
HomeSportItalija je prvi finalista Evropskog prvenstva

Italija je prvi finalista Evropskog prvenstva

Fudbaleri Italije izborili su finale Evropskog prvenstva i to nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca protiv selekcije Španije. U regularnih 90 minuta rezultat je bio 1:1, a ni u produžecima nije bilo promjene. Podsjetimo, Gol za Italiju dao je Chiesa u 60. minuti, a izjednačenje Špancima je donio Morata u 80. minuti.

Prvo poluvrijeme donijelo je izuzetno oprezan fudbal i na jednoj i na drugoj strani, tako da publika na Wembleyju i na malim ekranima nije mogla vidjeti fudbal koji se i možda očekuje u polufinalu Evropskog prvenstva.

Italijani su u zadnjoj liniji bili nešto nervoziji, pogotovo Chielini, koji je sa nekoliko nesmotrenih iznošenja lopte pravio prilike za Španiju – koja ih pak nije uspjela dodatno iskoristiti i napraviti ozbiljniji problem pred golom Donnarume.

Italija s druge strane dobro je vezala redove do nekih 20 metara pred golom, ali rješenja nije bilo. Oba tima su pokušala nekoliko puta sa udaljenijih pozicija od gola – no mreže Unaia Simona i Donnarume ostale su netaknute nakon prvih 45 minuta.

Drugo poluvrijeme – bolji fudbal

U nastavku susreta – dosta brži, efektniji i bolji fudbal.

Prvo je zaprijetio Sergio Busquets za Španiju u 51. minuti, nakon dobrog proigravanja Oyarzabala, ali lopta je otišla preko gola. Potom je uslijedilo nekoliko silovitih napada Italije kojima su Španci odolijevali, ali sve do 60. minute.

Tada je loptu uzeo Federico Chiesa i lijepim udarcem matirao golmana Španije za vodstvo od 1:0.

Italija tada sredinu terena prepušta Španiji, koja je prvo zaprijetila preko Oyarzabala, koji je u 63. minuti propustio do tada najbolju šansu za svoju reprezentaciju. Tri minute kasnije dobro je pokušao Olmo – ali pored gola.

Imala je Italija šansu u 68. minuti kada je Berardi šutirao iskosa s lijeve strane, poslije dobre akcije Italijana, no njegov udarac odbranio je Unai Simon.

Potom je uslijedilo nešto više od 10 minuta igre u kojma se nije moglo vidjeti ama baš ništa na terenu osim grešaka na sredini terena, ali je u 80. minuti Španija napravila sjajnu akciju koju je u gol pretvorio Morata. Morata je i povukao loptu sa sredine terena, odigrao dupli pas sa Olmom, a nakon toga i ušao u kazneni prostor i matirao Donnarumu za 1:1.

U 83. minuti je Španija imala i korner nakon kojeg je mogla i povesti, ali napadači Crvene furije nisu se najbolje snašli u kaznenom prostoru.

Do kraja regularnih 90 minuta na terenu je mnogo bolje djelovala Španija, ali dominaciju nisu uspjeli iskoristiti još jednom i doći do potpunog preokreta i plasmana u finale.

Produžeci

Susret je potom otišao u produžetke.

Prvi produžetak protekao je u terenskoj inicijativi Španije. Kombinacija Olmo – Morata bila je daleko najopasnija na terenu, ali je i nakon 105. minuta na semaforu stajalo 1:1.

U drugom produžetku je Italija na momente pokazivala znake živosti, ali bez konkretnog učinka pred golom Španije. Kao i prvi produžetak, i ovaj je obilježilo mnogo grešaka i na jednoj i na drugoj strani, te je sve djelovalo kao da ćemo na ovom prvenstvu ponovo gledati penale.

Penali

Locatelliju je u prvoj seriji penal odbranio Simon, a Dani Olmo je bio neprecizan za Španiju. Bilo je ništa-ništa nakon prve serije.

Belotti je za Italiju bio precizan u drugoj seriji, da bi Gerard pogodio za Španiju. 1:1.

Bonucci je u trećoj seriji pogodio za Italiju, da bi Thiago Alcantara vratio stvari na početak. 2:2.

Bernardeschi je u četvrtoj seriji pogodio i to vrlo samouvjereno za Italiju, a onda je loptu za Španiju namjestio Alvaro Moarata. Donnaruma mu je odbranio te je Italija imala meč loptu.

Jorginho je šutirao i pogodio za finale.

Drugo polufinale na programu je 7. jula u 21:00 sat, a na Wembleyju igraju Engleska i Danska. Finale je na programu 11. jula.