19.04.2024.
HomeSportEngleska u finalu EURO 2020

Engleska u finalu EURO 2020

Fudbaleri Engleske plasirali su se u finale Evropskog prvenstva nakon pobjede u produžecima nad Danskom 2:1.

Danci su iznenadili samom pojavom u polufinalu te su pružili sjajnu partiju, što su i pokazali ne dozvolivši Englezima da pitanje pobjednika riješe u regularnom dijelu meča, već u produžecima.

Zanimljivo je napomenuti da je Engleska u ovaj polufinalni meč ušla bez ijednog primljenog gola na ovom Evropskom prvenstvu.

Ali Danci su uspjeli da prekinu taj niz i uspjeli su prvi da zatresu mrežu Pikforda. Igrao se 30. minut a sjajan gol iz slobodnog udarca dao je Damsgard za vodstvo gostiju od 1:0.

Ovo je, inače, bio prvi gol iz slobodnog udarca na EURO 2020.

Ali, Engleska je bila svjesna da mora opravdati ulogu favorita na domaćem teretnu i nije dozvolila Dancima dugo da se raduju.

U 68. minuti Saka je sjajno prošao i ubacio u peterac za Sterlinga, ali ispred njega se našao kapiten Danske Kjer, koji je skrenuo loptu u svoju mrežu za 1:1.

Ovim rezultatom otišlo se na pauzu.

U drugom poluvremenu Englezi su kontrolisali igru i imali su većinom loptu u svom posjedu, ali mreža Šmajhela je ostala netaknuta, pa je meč otišao u produžetke.

U prvom produžetku riješeno je pitanje pobjednika. U 104. minuti penal za Englesku skrivio je Mejle. Kejn je šutao sa bijele tačke, Šmajhel je skinuo penal ali se lopta odbila u noge kapitena Kejna koji je pogodio za 2:1 i odveo Englesku u finale EURO 2020.

Engleska će u finalu igrati protiv Italije, koja je sinoć nakon penala savladala Španiju. Meč je na rasporedu u nedjelju 11. jula u 21 čas.