Euro je zadržao status druge najvažnije svjetske valute u 2022. godini, iza američkog dolara, uprkos nizu šokova, uključujući visoku inflaciju i rusku invaziju na Ukrajinu, izvijestila je Evropska središnja banka (ECB), javlja Hina.
U 2022. udio eura u službenim deviznim rezervama diljem svijeta, usklađen za devizne tečajeve, povećao se za pola postotnog boda – na 20,5 posto, objavio je ECB.
Dolar je ponovo bio daleko najzastupljeniji, s udjelom od 59 posto.
Rezervna je valuta ona koja se često koristi u svjetskoj trgovini, pa je u rezervama drže i centralne banke drugih zemalja.
“Euro je u međunarodnoj ulozi bio otporan i u 2022. godini, uprkos nizu novih šokova”, rekla je Christine Lagarde, predsjednica ECB-a.
Ekonomska i financijska integracija
“Međutim, status međunarodne valute ne treba uzimati zdravo za gotovo. U novom je okruženju još veća odgovornost na evropskim dužnosnicima da stvore uslove za prosperitet eura”, dodala je Lagarde.
Evropski regulatori već se duže vrijeme zalažu za ubrzanu integraciju financijskih i tržišta kapitala unutar eurozone, uključujući i daljnji razvoj unije tržišta kapitala čiji je cilj ukloniti birokratske i regulatorne prepreke među zemljama kako bi se kompanijama olakšalo prikupljanje novca.
Evropska komisija smišlja planove za taj projekt još od 2015. godine.
“Daljnja evropska ekonomska i financijska integracija bit će ključna za jačanje otpornosti međunarodne uloge eura u uvjetima potencijalno izraženijih podjela u svjetskoj ekonomiji”, rekao je Fabio Panetta, član izvršnog odbora ECB-a.