25.12.2024.
HomeSvijetČelnici EU spremni na uvođenje sankcija Turskoj

Čelnici EU spremni na uvođenje sankcija Turskoj

Čelnici Evropske unije spremni su da se usuglase oko uvođenja sankcija Turskoj zbog njenog sporenja oko eksploatacije energenata s Grčkom i Kiprom, ali će odgoditi bilo kakve oštrije mjere do marta, sudeći po novom nacrtu zajedničke izjave na samitu lidera bloka.

Uzmičući od prijetnje upućene u oktobru da će razmotriti oštre mjere ekonomskog pritiska, čelnici EU usuglasit će se oko kažnjavanja pojedinaca optuženih da su planirali da učestvuju u onome što blok naziva neovlaštenim bušenjima kod obala Kipra.

EU je saopćila da će tražiti koordiniranje eventualnih budućih mjera s novoizabranim američkim predsjednikom Joeom Bidenom, koji preuzima dužnost u januaru.

Turska tvrdi da djeluje u vlastitim teritorijalnim vodama u regiji na koju polažu prava kiparski Turci. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan izjavio je u srijedu kako nije zabrinut bilo kakvim sankcijama koje bi blok mogao uvesti Ankari.

Zamrzavanja sredstava još neimenovanim pojedincima i kompanijama bit će uvedeno nakon što su dvojica zvaničnika već uvrštena na listu sankcija uvedenu u novembru 2019, o čemu je Reuters javio u srijedu, prenijela je Fena.

“Turska učestvuje u jednostranim akcijama i provokacijama, i pooštrila je svoju retoriku protiv EU”, navodi se u nacrtu izjave koju su pripremili diplomati EU.a za čelnike za koje se očekuje da će je podržati nakon rasprava na radnoj večeri samita u četvrtak.

Čelnici EU poručit će zvaničnicima da “usvoje dodatne liste u svjetlu turskih neovlaštenih bušenja morskog dna u istočnom Mediteranu”, navodi se u posljednjem nacrtu.

Simbolične sankcije

Visoki diplomati EU opisali su predložene sankcije kao simbolične zbog nespremnosti bloka da teško kazni Tursku, NATO saveznicu i pretendenta na članstvo u EU, čija su ekonomija i valuta ionako slabi.

U 2011. godini, međunarodno priznata vlada kiparskih Grka započela je istraživanja priridnog gasa s američkom kompanijom uprkos upozorenjima Turske, koja ne priznaje status podijeljenog otoka i tvrdi da polaže pravo na takva istraživanja.

Napetosti su planule u augustu kada je Ankara poslala seizmički istraživački brod u ekskluzivnu ekonomsku zonu Kipra u vode na koje polaže pravo Grčka. EU, predvođena Njemačkom, pokušala je da putem pregovora dođe do rješenja, ali bezuspješno.

Razbješnjena turskom vanjskom politikom u Siriji i Libiji, Francuska je podržala grčke pozive za oštrijim sankcijama. Evropski parlament u prošlom je mjesecu pozvao na kaznene mjere Turskoj. Atina je pozvala na uvođenje zvaničnog embarga na oružje Turskoj.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti