Pripadnici grupe Wagner skoro punu godinu dana vode teške borbe u nastojanju da zauzmu grad Bahmut, koji se nalazi na istoku Ukrajine. Od početka ruske agresije plaćenike, koji su dio paravojne formacije, opisivalo se kao iskusne borce, a jedinice, koje djeluju u okviru grupe, kao elitne i dobro opremljene.
Ali, nakon fijaska sa zauzimanjem Bahmuta i javnih apela i prijetnji osnivača grupe Jevgenija Prigožina, zapadni vojni i politički analitičari počeli su postavljati pitanje o stvarnoj borbenoj sposobnosti pripadnika Wagnera. Lošem profiliranju Wagnerove vojske pomogli su i video klipovi, koje je Prigožin objavljivao na društvenim mrežama, a iz kojih se jasno vidi da je dobar dio pripadnika grupe zapravo regrutovan u ruskim zatvorima.
Obol neustrašivosti i vojne spremnosti, očito propagandno stvaran oko Wagnera, raspršio se njihovim neuspjesima na frontu i Prigožinovim optužbama na račun ruske vojske u kojima je je tvrdio da njegove jedinice ne dobijaju dovoljno municije i zaliha. Prijetnja da će napustiti položaje u Bahmutu i kasnije medijske tvrdnje da je bio u kontaktu sa ukrajinskim obavještajnim službama, kojima je nudio raspored Wagnerovih trupa na ratištu, produbili su sumnju u njihovu stvarnu borbenu moć.
Optužbe na račun ruske vojske
U analizi američkog PBS-a, koja se bavi grupom Wagner i njihovom ulogom na ukrajinskom ratištu, piše kako je „Wagner preuzeo sve vidljiviju ulogu u ratu u Ukrajini, jer su redovne ruske trupe pretrpjele veliko iscrpljivanje i izgubile kontrolu nad teritorijem u ponižavajućim neuspjesima“.
Još u januaru Prigožin je, prenosi dalje PBS, preuzeo punu zaslugu za zauzimanje grada Soledara u regiji Donjeck i „optužio rusko Ministarstvo odbrane da pokušava ukrasti Wagnerovu slavu. Opetovano se žalio da ruska vojska nije opskrbila Wagnera dovoljnom municijom da zauzme Bahmut“.
Sjedinjene Američke Države procjenjuju da Wagner ima oko 50.000 vojnika koji se bore u Ukrajini, uključujući 10.000 boraca i 40.000 osuđenika koje je kompanija angažirala, a neimenovani američki zvaničnik je rekao da su gotovo polovica od 20.000 ruskih vojnika ubijenih u Ukrajini od decembra bili Wagnerovi vojnici u Bahmutu, piše dalje PBS.
Isto tako, SAD procjenjuju da Wagner troši 100-ak miliona dolara mjesečno u borbi. U decembru prošle godine Sjedinjene Američke Države su optužile Sjevernu Koreju za isporuku oružja, uključujući rakete i projektile, toj ruskoj kompaniji kršeći rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a, stoji u analizi.
I BBC barata gotovo identičnim brojkama. Pozivajući se na dokumente britanskog Ministarstva odbrane, tvrdi da “Wagner gotovo sigurno sada zapovijeda s 50.000 boraca u Ukrajini i postao je ključna komponenta ukrajinske kampanje”.
Regruti dolaze iz ruskih zatvora
Organizacija je počela regrutirati veliki broj pripadnika prošle godine, jer je Rusija imala problema s pronalaženjem ljudi za regularnu vojsku. Prema američkom Vijeću za nacionalnu sigurnost, oko 80 posto njenih vojnika u Ukrajini povučeno je iz zatvora. Prije ruske invazije na Ukrajinu, smatra se da je Wagner grupa imala samo oko 5.000 boraca, piše BBC.
Britanski javni servis piše i kako su na početku djelovanja pripadnici Wagnera uglavnom bili iskusni bivši vojnici – mnogi od njih iz ruskih elitnih pukova i specijalnih snaga. Od tada su se mnoge stvari promijenile jer je grupa počela otvorenim pozivima privlačiti nove regrute.
“[Wagner] Otvoreno regrutira u ruskim gradovima, na jumbo plakatima, a u ruskim medijima ga nazivaju patriotskom organizacijom”, kaže dr. Samuel Ramani, iz think tanka Royal United Services Institute.
Jedna od važnih poluga ruske agresije
Objašnjavajući kolika bi mogla biti stvarna vojna sposobnost Wagnerovih jedinica, hrvatski kolumnista Vlado Vurušić navodi za primjer grad Bahmut i nemoć ruskih trupa da ovladaju gradskom jezgrom i cijelim područjem.
„Činjenica jeste da je Wagner jedna od važnih poluga ruske agresije na Ukrajinu. Kolika je njihova stvarna vojna sposobnost, obučenost i ostalo, teško je reći – pogotovo kada gledamo Bahmut. To je grad, zapravo gradić. U razmjerima kada gledamo Ukrajinu to nije veliki grad, imao je 70-ak tisuća stanovnika prije rata. Tamo je uglavnom angažiran Wagner, a borbe, znamo, traje skoro pa već godinu dana. Gradsko područje zapravo nije pod kontrolom tih trupa“, kjaže Vurušić.
Ono što, ipak, treba naglasiti kada su Wagnerove jedinice u pitanju, kaže Vurušić, jeste njihova struktura, jer su popunjene, što je poznato, regrutima po koje se išlo u zatvorske ustanove.
Prisutni na svim kriznim žarištima
„Govoriti o toj njihovoj posebnosti je upitno. Možda im ne treba davati neki veliki značaj, mada jeste naravno za Rusiju bitno to da uz sve kompromitirajuće stvari koriste plaćenike. Dobar dio, među njima, su ne samo ‘psi rata’ nego i kriminalci, silovatelji, ubojice, dileri droge, koji su vrbovani i kojima je obećana amnestija ako budu određeno vrijeme ratovali u Ukrajini“, kaže Vurušić.
Wagnerove jedinice, činjenica je, predstavljane su u javnosti kao elitne postrojbe, kaže Vurušić, kao što je i činjenica da su njeni pripadnici bili prisutni na gotovo svim kriznim žarištima u svijetu. Čak ni takvo iskustvo nije im pomoglo da naprave očekivani i najavljeni vojni rezultat u Bahmutu, koji uspijeva odolijevati napadima.
„Oni bi htjeli da se smatraju elitnim postrojbama, ali ako gledate da jedna postojba Wagnera koja ima toliko ljudi, toliko naoružanja, ima podršku armije i ruske države, na kraju krajeva, da ona u godinu dana ne može zauzeti jedan ‘obični gradić’ kao što je Bahmut, koji čak nema neku veliku stratešku važnost.
Ipak, Wagner je važan zato što je on produžena ruka Kremlja. Znamo da su ti vojnici bili u Siriji, da tih vojnika još ima u Africi, da ih ima u Etiopiji, u Čadu, Mozambiku, Centralnoafričkoj Republici. Ima ih u Venecueli i oni služe Kremlju za širenje ruskog utjecaja diljem svijeta. Na svim kriznim žarištima na svijetu imate njihovo prisustvo“, zaključuje Vurušić.