Zabrana TikTok-a na svim službenim uređajima u nadležnosti Predstavničkog doma SAD, najnovija je mjera američke vlade za ograničavanje upotrebe popularne video aplikacije u kineskom vlasništvu. Ovaj potez dolazi uslijed sve češćih izvještaja o sigurnosnim rizicima za korisnike, pišu svjetski mediji.
Sigurnosni rizik
Članovima američkog Kongresa i osoblju naređeno je da iz sigurnosnih razloga izbrišu TikTok s mobilnih telefona koje im je izdao Predstavnički dom, napisao je Tajms (Times) ističući da u SAD raste politički pritisak za širu zabranu ove aplikacije koja je u kineskom vlasništvu.
Jedinica za cyber sigurnost Predstavničkog doma sugerisala je kako TikTok predstavlja “visok rizik za korisnike zbog brojnih sigurnosnih razloga” usred zabrinutosti da Peking koristi aplikaciju za razmjenu videa, kao alat za nadzor.
U dopisu koji je objavila glavna administrativna službenica Doma Ketrin Spindor (Catherine Szpindor), svim političarima i osoblju je naređeno da izbrišu TikTok sa svojih telefona.
Ovaj potez je, ističe Tajms, uslijedio nakon prošlosedmičnog otkrića da su zaposlenici TikToka nezakonito tražili lične podatke novinara koji izvještavaju o aplikaciji i vlasniku aplikacije, kineskoj tehnološkoj kompaniji Bajtdensu (ByteDance).
Direktor FBI-ja Kristofer Vrej (Christopher Wray) rekao je kongresnom odboru u novembru da je TikTok izazvao zabrinutost za nacionalnu sigurnost te da postoje sumnje da su lični podaci korisnika TikToka, uključujući podatke o lokaciji i telefonu, procurili kineskoj vladi, što je Bajtdens negirao.
TikTok je i dalje popularan širom SAD-a, sa skoro 90 miliona korisnika prošle godine, napisao je Tajms dodajući da aplikaciju, koja ljudima omogućava postavljanje video klipova uz muziku, koristi oko dvije trećine američkih tinejdžera.
Iako samo nekolicina članova Kongresa ima TikTok naloge, platforma je sve popularnija među novom generacijom političara koji koriste aplikaciju kako bi privukli milione mladih glasača, naglasio je londonski list.
Politički pritisak
Potez Komiteta za administraciju američkog Predstavničkog doma dolazi usred višestrukih pokušaja da se državnim službenicima ograniči korištenje TikToka, napisao je Gardijan (The Guardian).
Prošle sedmice Kongres je usvojio zakon o potrošnji od 1.700 milijardi dolara, koji uključuje odredbu kojom se TikTok zabranjuje na državnim uređajima, napisao je list, dodajući da će zabrana stupiti na snagu kada predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) potpiše zakon.
Najmanje 19 američkih država djelimično je blokiralo aplikaciju na uređajima kojima upravlja država zbog sigurnosnih razloga, ističe Gardijan, dodajući da je u izjavi objavljenoj nakon zabrane Kongresa, TikTok saopštio da je taj potez “politički gest koji neće učiniti ništa za unapređenje interesa nacionalne sigurnosti”.
Bajden je opozvao naredbe usmjerene na TikTok koje je izdao njegov prethodnik Donald Tramp (Trump), a koje su uključivale zahtjev da TikTok proda svoje poslovanje u SAD. Međutim, dodaje Gardijan, američki Komitet za strana ulaganja, koji ispituje poslove s neameričkim kompanijama, također provodi sigurnosnu reviziju TikToka.
Ovog mjeseca američki senator Marko Rubio (Marco), bivši republikanski predsjednički kandidat, predstavio je prijedlog zakona da se TikTok u potpunosti zabrani u SAD. Rubio je rekao da je vrijeme da se “zauvijek zabrani TikTok koji kontroliše Peking”.
Kako javlja Asošiejtid pres (The Associated Press) guvernerka Kanzasa Lora Keli (Laura Kelly) zabranila je u srijedu, 28. decembra, upotrebu TikToka na državnim uređajima državnih službenika, čime je postala jedna od prvih demokratskih guvernera koji su ograničili popularnu aplikaciju društvenih medija.
Poput republikanskih guvernera koji su uveli slične zabrane, Keli je navela zabrinutost oko sigurnosti i privatnosti podataka korisnika, rekavši da “TikTok krade podatke korisnika i potencijalno ih čini dostupnim Komunističkoj partiji Kine.”
Republikanski guverneri u najmanje 15 država već su uveli slična ograničenja, dodaje AP, ističući kako je u Luizijani 26. decembra, državni službenik za administraciju – republikanac kojeg je imenovao demokratski guverner Džon Bel Edvards (John Bel Edwards) – zabranio korištenje TikToka na državnim mrežama.
Također, ističe Asošiejtid pres, državni tužilac Indijane tužio je vlasnika TikToka, dok su oružane snage SAD već zabranile aplikaciju na vojnim uređajima.
Pored zabrinutosti oko sigurnosti, američki zvaničnici također se brinu da bi kineska vlada mogla koristiti TikTok za promovisanje prokineskih narativa ili dezinformacija, napisao je Asošiejtid pres ističući da se pojavila i zabrinutost oko sadržaja TikToka i da li šteti mentalnom zdravlju tinejdžera.
Politički udar na TikTok ili ‘simbolične’ zabrane
Politički udar na TikTok proizlazi iz zabrinutosti da bi Peking mogao koristiti aplikaciju za špijuniranje ili uticaj na Amerikance, napisao je Vašington post (The Washington Post), ističući da je skepticizam prema Kini dobio podršku i demokrata i republikanaca nakon izvještaja o sigurnosnim praksama TikToka.
Novi dvostranački zakon koji je, naglasio je list, predstavljen u Kongresu 13. decembra bi mogao u potpunosti zabraniti aplikaciju u Sjedinjenim Državama.
Zabrana TikToka na državnim mobilnim uređajima, koja će jedva zagrebati površinu TikTok-ovog globalnog dosega od više od milijardu korisnika, dolazi nakon što je aplikacija zabranjena na službenim uređajima u Bijeloj kući, u većini vojnih i nekoliko saveznih agencija.
Međutim, naglasio je vašingtonski list, ljudi koji rade za vladu i dalje mogu koristiti TikTok na svojim ličnim uređajima, pošto je aplikacija društvenih medija koja je naširoko popularna tokom pandemije korona virusa preoblikovala kulturu i promijenila način na koji digitalni svijet funkcioniše.
Stručnjaci za sigurnost kažu da je razumno ograničiti ono što državni službenici mogu raditi na telefonima koje je izdala vlada, ističe Vašington post u rubrici Perspektiva (Perspective) uz ocjenu da su najnovija vladina ograničenja TikTok-a uglavnom simbolična.
Američki zvaničnici koji govore da je TikTok kapija za kinesko špijuniranje i manipulaciju nisu učinili gotovo ništa u vezi s tim rizikom, napisao je list, naglasivši da vlasti u SAD zapravo nisu bile voljne da blokiraju TikTok Amerikancima, čak i kada su novi izvještaji otkrili da su zaposlenici TikToka nepropisno pristupali podacima o Amerikancima.
Izabrani lideri, prema ocjeni Vašington posta, nisu bili voljni da nametnu zabranu aplikacije jer to rizikuje reakciju fanova TikTok-a i vjerovatno bi takav potez mogao naići na pravne izazove Prvog amandmana (koji garantuje slobodu govora).
Kako bi zaštitili podatke korisnika društvenih mreža, američki zakonodavci bi mogli donijeti državni zakon o privatnosti koji bi prisilio TikTok – ali i Metu, Gugl (Google) i sve kompanije koje prikupljaju određene informacije o korisnicima da manje to rade, napisao je Vašington post u rubrici Perspektiva.