Inače, vezano za tehničke izmjene Izbornog zakona BiH, lideri su dogovorili da bude povučen trenutni prijedlog koji je u parlamentarnu proceduru uputila SDA nakon upozorenja Christiana Schmidta da se domaći akteri moraju dogovoriti, a da umjesto toga bude obezbijeđen softver za identifikaciju birača i izdavanje glasačkih listića.
Osim toga, dat je rok Draganu Čoviću da napravi nacrt političkih izmjena Izbornog zakona BiH, što je on i uradio u ponedjeljak ove sedmice te je njime predvidio izmjenu načina izbora članova Predsjedništva BiH. Međutim, Američka ambasada ponavlja i insistira na svom vrlo jasnom stavu da izmjene u Predsjedništvu BiH mogu biti napravljene samo kroz Ustav.
“Kao što su Sjedinjene Američke Države već napomenule, jedini legalni način da se odgovori na presude Evropskog suda za ljudska prava u vezi sa Predsjedništvom je kroz ustavne amandmane”, naglasili su i ovaj put.
Osvrnuli su se i na ostale odredbe dogovora, a koje se odnose na zatvaranje izborne liste, obavezno glasanje, izmjenu cenzusa i ostale prijedloge iz vladajuće državne kuhinje.
“Drugi prijedlozi u dokumentu bi ojačali postojeći neodgovorni sistem i pomjerili stranačku politiku Bosne i Hercegovine ka oligarhiji, što je upravo pogrešan smjer za demokratiju u zemlji”, jasna je poruka Amerikanaca.
Na kraju, posebno su istaknuli izbor u biračke odbore počivši im između redova da je način koji su osmislili za njihov izbor nedemokratičan i da vodi ka većoj stranačkoj kontroli izbornog procesa.
“Konačno, reforma biračkih odbora koja smanjuje kontrolu političkih stranaka nad ovim tijelima je od suštinskog značaja za jačanje demokratije u zemlji”, poručili su iz Ambasade SAD-a u Sarajevu.