Milan Jolović Legenda bio je jedan od suvlasnika zaštitarske agencije Alpha Security, koju je predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik pod izgovorom podsticaja za zapošljavanje, finansirao javnim novcem. Ova je agencija zauzvrat preuzela ulogu njegove privatne vojne formacije i paraobavještajne službe. Prepoznala je tu ulogu i međunarodna zajednica pa je bivši supervizor za Brčko Raffi Gregorian još 2009. godine zabranio njen rad na prostoru Brčkog.
Gregorijanovi izvori i OHR bili su zabrinuti zbog toga što su mnoge osobe koje su zaposlene u Alpha Securityju i koje vode tu agenciju, nekada bile pripadnici 410. vojnoobavještajnog centra bivše Vojske RS-a, jedinice koja je 2003. godine bila predmet akcije NATO-a.
Jolović je ujedno i jedan od koordinatora zajedničkih aktivnosti udruženja Čast otadžbine, Veterani RS-a i Srbske časti na prostoru BiH.
Osim Dodiku, Jolović je izuzetno blizak i drag osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću.
Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu komandovao je jednom od najzloglasnijih jedinica Vojske Republike Srpske Vukovi sa Drine, koja je u julu 1995. godine učestvovala u zarobljavanju, odvođenju na stratišta i likvidaciji srebreničkih civila.
Video snimak akcije Vukova sa Drine prilikom zarobljavanja Srebreničana odavno je dostupan javnosti, a bio je prikazan i u haškoj sudnici. Međutim, Jolović nikada nije optužen za ratne zločine, iako su se vodile istrage protiv njega.
Na snimcima Srpske radio televizije koji su prikazani tokom suđenja osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću, moglo se vidjeti više komandanata srpskih formacija, poput Vinka Pandurevića iz Zvorničke brigade te vođu odreda Vukovi s Drine Milana Jolovića Legendu tokom koordinacije napada na ljude koji bježe iz Srebrenice.
– Ajde brate sad pritisni, frka im je, sad pritisni, NATO pakt nam ne može ništa. Zauzmi najbolje položaje, opleti dolje da čujem vukove kako zavijaju – naređivao je Jolović nakon čega se na snimkama čulo zavijanje srpskih vojnika i pucnjava prema šumi kroz koju su bježali ljudi.
Njegov komandant, ratni zločinac general Ratko Mladić mu je beskrajno zahvalan jer je u julu 1993. godine, kada je u Operaciji Lukavac 93, lično predvodio 15.000 pripadnika Vojske RS-a s ciljem da presječe jedinu putnu komunikaciju za izlaz iz Sarajeva, našao se u obruču hrabrih pripadnika 182. viteške fočanske brigade.
Jolović je tada na lokalitetu Proskok (Bjelašnica), gdje su pripadnici 182. fočanske brigade uništili tenk Vojske RS-a, uspio sa svojom jedinicom spasiti zločinca Mladića. Nakon toga, u znak zahvalnosti Mladić je Jolovića unaprijedio u viši čin na mjestu događaja.
Zloglasna jedinica kojom je komandovao učestvovala je na brojnim ratištima, Srednje kod Ilijaša, Drvar, Ključ, Goražde, Teočak, a sam Jolović ranjen je tri puta.
Nakon rata završio je u Generalštabu Vojske Jugoslavije, bio komandant 72. specijalne brigade, a nakon toga radio u odjeljenju za specijalne jedinice, odakle je na lični zahtjev penzionisan u činu pukovnika.
Prije godinu dana u emisiji Crna hronika Kurir televizije, Jolović je ispričao kako je spašavao Mladića.
– Došlo je do toga da je Mladić sa 12 svojih vojnika ostao izolovan u poluokruženju. Sreća je bila što muslimanske snage nisu znale da se radi o njemu, pa su napadale desno krilo i ugrožavale jedinicu koja je izgubila spoj sa Ratkom Mladićem. Da su znali da je on tamo, oni su bez naoružanja sa motkama mogli da dođu do njega. Od jedne brilijantne pobede mogli smo da dođemo u šah-mat poziciju. Ne daj Bože da su nam zarobili generala i da nam kompletna akcija propadne.
Potom je ispričao kako su spasili generala Ratka Mladića.
– Dali su nam uzbunu na frontu i ja sam sa svog pravca bio izvučen. Sjećam se da smo se nas 20 do 25 popeli na tenk i iskrcali smo se kod jedne škole sa tenka. Tu smo krenuli u nepoznato. Moj komandir i ja smo bili čelni izviđači, a ostatak jedinice smo rasporedili u borbeni raspored. Krenuli smo u nepoznato. Hvala Bogu, pošto je general napravio širi prsten obezbjeđenja u kojem je bio Puhalo Branislav. S obzirom da smo mi bilo zajedno u jedinici u Beogradu kada sam ga vidio on nas je odveo do generala. General me je pitao tada šta si po činu. Ja sam rekao poručnik, a on mi je rekao više nisi poručnik sada si kapetan. Zauzmi položaj, obezbijedi izvlačenje. Ja kao klinac nisam bio ni svjestan situacije u kojoj se nalazimo. Nakon povratka u moju bazu nakon mjesec dana dolazi pismena naredba gdje mene general Mladić unaprijeđuje u čin kapetana – rekao je Jolović.
Nema informacije da je protiv nekog od članova zloglasne ratne jedinice iz Zvornika Vukovi sa Drine podignuta optužnica, ili bar da je pokrenuta istraga za zločine u kojima su njeni pripadnici, tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, učestvovali, objavio je još prije tri godine Politicki.ba.
Džaba što društvenim mrežama kruže snimci sa kojih komandant ove jedinice Milan Jolović, zavijajućim kricima, u julu 1995. godine, u okolini Kravice, sokoli pripadnike svoje jedinice, dok zarobljavaju Srebreničane koji su se šumom probijali prema slobodnoj teritoriji, a potom ih otpremaju na stratišta širom Podrinja, niti protiv Jolovića, niti protiv bilo kog drugog vojnika kojim je ovaj komandovao, do danas nije podignuta ni jedna optužnica.
Društvenim mrežama, kruži fotografija “heroja” jedinice Vukovi sa Drine, koji za “uspomenu i dugo sjećanje”, po prepoznavanju mnogih Kozlučana, poziraju pedesetak metara udaljeni od mjesta na kome je u Kozluku, u julu 1995. godine, strijeljano oko hiljadu muškaraca i dječaka iz Srebrenice.
Tijela Srebreničana ubijenih u Kozluku, poznato je, bila su skrivena u ogromnoj masovnoj grobnici nastaloj neposredno pored mjesta egzekucije, koju je, zahvaljujući satelitskim snimcima, locirao Haški tribunal i iz nje, 1999. godine, ekshumirao veći broj posmrtnih ostataka ubijenih.
Prije ove ekshumacije, grobnica je već bila uznemirena i jedan broj tijela prebačen u druge, sekundarne masovne grobnice.
Jolović je sinoć na Face TV bio u studiju sa federalnim ministrom unutrašnjih poslova Ramom Isakom.