Kosovski premijer Albin Kurti optužio je Aleksandra Vučića i Milana Radoičića za organizaciju terorističkog napada na kanal Ibar-Lepenac, koji se dogodio nešto poslije 19 sati u Donjim Varagama na sjeveru Kosova.
Prema informacijama saopćenim na vanrednoj konferenciji za medije, eksplozivna naprava aktivirana je na ključnom spoju ovog kanala, što je izazvalo ozbiljna oštećenja i curenje vode, uslijed čega je došlo do obustave vodosnabdijevanja za nekoliko gradova na Kosovu, prenosi NAP.
Ovaj kanal snabdijeva pitkom vodom i elektroenergetsko postrojenje u Obiliću.
Kurti je naveo da je šteta od eksplozije velika i da će sanacija biti zahtjevna, te upozorio da bi, ako se šteta ne sanira do jutra, dio Kosova mogao ostati bez struje. On je, zajedno sa predsjednicom Kosova Vjosom Osmani i ministrom unutrašnjih poslova Dželjaljom Svečljom, incident nazvao “kriminalno-terorističkim napadom”.
“Vjerujemo da iza ovog napada stoje kriminalne grupe koje orkestrira i podržava Srbija, sa interesom i sposobnošću da izazove ovakve napade”, kazao je Kurti. On je jasno ukazao na Beograd kao odgovorne za napad, ističući da je Milan Radoičić, uz podršku srpskih institucija, na čelu ovih zločinačkih struktura.
Premijer Kosova je podsjetio da su u posljednja tri dana na sjeveru Kosova zabilježene tri eksplozije, koje su bile usmjerene protiv kosovskih institucija, a cilj je bio izazvati strah i nesigurnost među stanovnicima sjevernih opština i dodatno zaoštriti političku situaciju.
Kosovska vlada je osudila ove napade, napominjući da su se eksplozije dogodile 26, 28. i 29. novembra, i pozvala građane da ostanu mirni i prate zvanična saopštenja. Upozorili su na prijetnje „hibridnog rata“ i da neki portali pokušavaju širiti dezinformacije i stvarati paniku.
Tokom noći održana je vanredna sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost, kojom je predsjedavao Albin Kurti. Sjednica je sazvana zbog trećeg napada u posljednja 72 sata, koji je ovaj put ciljao na kritičnu infrastrukturu, odnosno sistem vodosnabdijevanja i proizvodnje električne energije.
Na sastanku su se također iznijela tvrdnja da napad može biti rezultat orkestracije srpskog državnog aparata, koji, kako se navodi, ima kapacitete za ovakve kriminalne i terorističke akcije. U izjavama se spominju terorističke organizacije poput “Civilne zaštite” i “Severne brigade”, kao i Milan Radoičić, koji se smatra ključnim organizatorom napada.
Kao potencijalni faktor u organizaciji napada, Vijeće za sigurnost Kosova spominje i Rusiju, navodeći vjerovatnu povezanost između napada na Kosovo i agresivnih ruskih akcija u Ukrajini, gdje su ciljani energetski kapaciteti, ostavljajući milion ukrajinskih domaćinstava bez struje.
Donesena je odluka o jačanju mjera sigurnosti oko kritičnih objekata, uključujući mostove, trafostanice, jezera i kanale, te aktivirao policiju i Kosovsku sigurnosnu službu za očuvanje sigurnosti.
Intenzivirane su i međunarodne saradnje kako bi se spriječili slični napadi u budućnosti.