Ured za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva trezora (OFAC) proširio je listu sankcija s osobama i kompanijama koje podržavaju korumpiranu pokroviteljsku mrežu Milorada Dodika u BiH koja pokušava izbjeći sankcije SAD-a. Iako je Dodik slavio s američkom zastavom pobjedu Donalda Trumpa, sada su sankcionirani Vladimir Perišić i kompanija Elpring preko kojih su Dodik i njegov sin Igor pokušali izbjeći američke sankcije.
Ova mreža je izravno povezana s Igorom Dodikom koji je pod sankcijama SAD-a, sinom Milorada Dodika, kojem su SAD također uvele sankcije, a koji je predsjednik Republike Srpske (RS) u Bosni i Hercegovini. Godinama Dodik koristi svoj službeni položaj za gomilanje osobnog bogatstva preko kompanija povezanih s njim i Igorom. Ovo koruptivno djelovanje doprinijelo je podrivanju povjerenja javnosti u državne institucije BiH i vladavinu zakona”, navodi se.
“Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, njegovi suradnici i pomagači nastavljaju koristiti svoj privilegirani položaj kako bi ugrozili povjerenje javnosti u regionalne mirovne okvire i institucije koje su donijele stabilnost i sigurnost u Bosnu i Hercegovinu”, rekao je vršitelj dužnosti podtajnika Ministarstva financija za terorizam i financijsku obavještajnu djelatnost, Bradley T. Smith.
“Sjedinjene Države ostaju predane razotkrivanju napora Dodika i njegove obitelji da održe svoje korumpirane mreže podrške.”
Ovom mjerom pojačavaju se prethodno uvedene sankcije protiv Dodikovih razotkrivanjem Igorovih očitih pokušaja da izbjegne američke sankcije, te su njen cilj i pojedinci koji pomažu aktivnosti ove obitelji koja ometa demokratski razvoj u Republici Srpskoj.
Politolog Davor Gjenero komentirao je za „Slobodnu Bosnu“ Dodikovo slavlje u Banjoj Luci, nakon čega su uslijedile nove američke sankcije, te podsjetio da je Dodik pod sankcije došao upravo za vrijeme prvog predsjedničkog mandata Donalda Trumpa.
-Malo je vjerojatno da je poklapanje proglašenja novih sankcija protiv Milorada Dodika i objave rezultata predsjedničkih izbora u SAD-u, koje je ovaj prostodušno proslavljao, išta više od puke koincidenicije. Zaoštravanje sustava sankcija uspostavlja se na razini administrativne vlasti, koja djeluje nevezano s političkim promjenama u izvršnoj vlasti. Malo je vjerojatno da je američka diplomacija ovime htjela poslati neku dodatnu poruku Dodiku, na primjer da se za njega osobno i za njegovu paradržavnu strukturu neće promijeniti ništa time što će početkom iduće godine biti uspostavljena nova administracija u SAD-u, sa suprotnim političkim predznakom od današnje.
Milorad Dodik vjerojatno je već zaboravio da sankcije protiv njega, one kojima se na početku smijao, nisu uvedene u vrijeme demokratske, nego u vrijeme Trumpove republikanske administracije. Zaoštravanje sankcija u ove četiri godine nije, pak, posljedica promjene administracije, nego zaoštravanja Dodikove secesionističke retorike u BiH, i logike političkog procesa. Novim proširenjem sankcija, pak, one nisu „zaoštrene”, nego su samo zatvorene neke „rupe” za koje je Dodik mislio da ih je probio u sustavu sankcija.
Odnos prema BiH kao jedinstvenoj suverenoj državi konstanta je u američkoj politici, koja je obilježena pragmatizmom. Pragmatizam američke politike uzrokovao je Daytonski aranžman, jer je bilo važno brzo zaustaviti rat, pa i po cijenu priznanja nekih rezultata agresije na BiH. Dakle, kad bi on imao snažnu kartu, kad bi doista mogao nešto ponuditi američkim sugovornicima za rješavanje nekog gorućeg problema, Dodik bi se s pragmatičnom Trumpovom administracijom mogao cjenkati o ukidanju osobnih sankcija koje su mu uvedene, pa i sankcija protiv institucija entiteta, koje je okupirao i doveo pod svoju osobnu kontrolu. Budući da te karte nema, on ne može očekivati bilo kakvu promjenu u sistemu sankcija, a dobro bi bilo da se sjeti da su protiv aktera koji su sudjelovali u skrivanju optuženih za ratne zločine devesesetih američke sankcije na djelu do današnjega dana. Dakle, Dodik može računati da će on i njegov krug biti izloženi sistemu sankcija i onda kad će već svi zaboraviti da je on ikad bio neki politički čimbenik u Bosni i Hercegovini, kazao je Gjenero za „Slobodnu Bosnu“.
(M.I.) Slobodna Bosna