Na šta su potrošena 53 miliona maraka? Pitanje je na koje vlast u RS-u ne nudi odgovor ni godinu nakon završetka teniskog turnira Srpska open na teniskom stadionu za čiju je izgradnju potrošena ova vrtoglava cifra. Dok javnost traži odgovore, teren je počeo propadati i sada izgleda tek kao blijeda kopija terena od prije godinu dana.
Stadion u koji je uloženo više od pedeset miliona ne koristi se i na njemu su vidljivi tragovi neodržavanja i propadanja. Samo godinu nakon teniskog turnira objekat nije u upotrebi. Upitno je i kako se održava, a godinu nakon turnira javnost nije dobila informacije o načinu trošenja novca iz budžeta. Vlada je dala 34 miliona maraka.
„Imate zakon o slobodi pristupa informacijama pa koristite mehanizme zakona, nisam ja njihov portparol da bih vam trebao odgovoriti“, poručuje Radovan Višković, predsjednik Vlade RS-a.
Višković nije portparol teniskog saveza, ali portparol teniskog saveza godinu dana ne odgovara na pitanja, iako je Draško Milinović davno obećao dostaviti sve podatke medijima.
„Sporno je da se Vlada i Grad ne oglašavaju koliko javnog novca su dali. Bili su sponzori i javna preduzeća, ustanove koje su također davale novac, a nikada nećemo saznati koliko novca je u pitanju“, ističe Damjan Ožegović iz Transparency internationala BiH.
„Vidimo da kvalitet radova nije bio na nekom zavidnom nivou i da ta teniska dvorana danas ne služi ničemu“, kaže Đorđe Vučinić, poslanik za Pravdu i redu u NSRS-u.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković ne smatra da je problem u vezi sa stanjem u kojem se nalazi stadion prevelik. Postoje proceduralni problemi i kada budu riješeni sve će biti lakše, kaže Stanivuković.
„Traje rasprava o prenosu prava vlasništva s Teniskog saveza i Vlade na Grad“, dodaje.
Stanivuković najavljuje izgradnju pokretnog krova na stadionu, a to će da košta dodatnih pet miliona maraka. Informacija o do sada utrošenih 53 miliona, međutim, ni dalje nema.
federalna.ba