Zamjenik pomoćnika državnog sekretara Sjedinjenih Država, Gabriel Escobar, je odgovarao na pitanja članova Odbora za vanjske poslove Zastupničkog doma. Tema je angažman Sjedinjenih Država na Balkanu.
Escobar je u maju svjedočio pred Odborom za vanjske polosve pri američkom Senatu, Međutim, ovo je bilo prvi put u skoro dvije godine da Escobar svjedoči pred nižim domom Kongresa u skoro dvije godine.
Republikanci, koji su u opoziciji predsjedniku Bidenu, su u međuvremenu preuzeli kontrolu Zastupničkog doma i ovo je prvi put u više od četiri godine da su imali priliku da vode saslušanje o Zapadnom Balkanu.
Izjave gospodina Escobara istinski nisu bile mnogo drugačije u odnosu na ono što smo čuli od njega i State Departmenta posljednjih mjeseci, međutim ono što je odgovorio na upit kongresne zastupnice iz Missourija, Ann Wagner, možda najbolje osvjetljava eventualne nove poteze Washingtona, i mjere koje bi mogle uskoro uslijediti.
Naime, na pitanje kako Washington namjerava zaustaviti razornu politika Milorada Dodika, koja prijeti ne samo BiH nego cijelom regionu, kako su se složili i zastupnica Wagner i gospodin Escobar, Gabriel Escobar je podvukao: Ojačane vojne snage EUFOR-a, puna podrška Washingtona Visokom predstavniku Schmidtu i Bonnskim ovlastima, koordinacija sa partnerima iz Evropske Unije da se onemoguće donacije i krediti Srpskoj, i nastavak sankcija.
Escobar nije konkretno rekao radi li se o skorim novim sankcijama i ako da, kome će biti nametnute, ali je dodao da su se sankcije do sada pokazale vrlo efikasnim – pa se iz toga može zaključiti da se pripremaju nove sankcije.
Ono što se jasno može zaključiti iz današnje kongresne rasprave jest da su članovi američkog Kongresa, kao i Senata, što se moglo vidjeti nedavno na sličnoj senatskoj raspravi – izuzetno zabrinuti zbog zapaljive situacije na zapadnom Balkanu, što se primarno odnosi na odnose Kosovo – Srbija, kao i na akcije Milorada Dodika.
Kongresmen iz Pennsylvanije Keith Self je čak pitao Escobara zašto nema sankcija za Vučića i Srbiju zbog odnosa te zemlje s Rusijom, i primanja oružja od Rusije.
Dakle, američki zakonodavci su itekako svjesni situacije, i oni nastavljaju vršiti snažan pritisak na administraciju predsjednika Bidena da bude odlučnija, i kako se čulo, mnogo oštrija i prema Dodiku u BiH, i prema samoj Srbiji.