23.12.2024.
HomeNovosti"Što je imperija bliže kraju, to su njeni zakoni luđi"

“Što je imperija bliže kraju, to su njeni zakoni luđi”

Dvodnevna rasprava o uvođenju klevete i uvrede u Krivični zakon Republike Srpske, nije ponudila nijedan kontraargument za kriminalizaciju ovog, sada već krivičnog djela. Većinom okupljenom oko SNSD-a, poslanici su usvojili izmjene zakona u formi nacrta i definisali 60 dana za javnu raspravu, tokom koje bi se trebali otkloniti nedostaci. Da ih ima, potvrđuje i predsjednik Narodne skupštine RS, Nenad Stevandić.

„On je problematičan po mnogo pitanja. Ne bi se diglo ovoliko prašine, ne bi nas posjećivali ambasadori i na dan zasjedanja da to nije tako. I od toga niko ne treba da bježi“, kaže Stevandić, predsjednik Ujedinjene Srpske, koalicionog partnera SNSD-a, ističući da je visina kazne propisana zakonom označena kao jedan od velikih problema.

Do 60 hiljada evra

Visina kazne, prema usvojenom nacrtu zakona, kreće se od 15 pa čak do 60 hiljada evra, što je veliki dio javnosti vidio kao obračun sa medijima i udarom na slobodu govora. Iako se vlasti pozivaju na nepostojanje kazne zatvora, nemogućnost plaćanja visokih novčanih kazni, po sili zakona, zamijeniće se zatvorskim.

„Plati mastore”, rekao je nedavno predsjednik RS Milorad Dodik, komentarišući visoke kazne koje su propisane, pravdajući zakon time što izvršenje sankcije nije u nadležnosti vlasti već pravosudnih organa.

Medijska zajednica je ogorčena na usvajanje zakona i pored upozorenja ogromnog broja međunarodnih zvaničnika i institucija, u kojima se tražilo od vlasti u Banjaluci da povuče zakon jer direktno ugrožava slobodu govora. Resorni ministar ima drugačije mišljenje.

„Bez obzira što ima propisane sankcije kao represivne mjere, ovaj nacrt ima za svrhu isključivo prevenciju. Namjera predlagača nije ni u jednom trenutku cenzura niti sprečavanje rada medija ni slobode izražavanja“, kaže ministar pravde, Miloš Bukejlović.

U javnoj raspravi moguće samo povlačenje zakona

Usvajanje ovog zakona pokazuje da najviše zakonodavno tijelo u RS ne zanimaju reakcije ni Ujedninjenih nacija, ni Evropske unije, ni Savjeta za implementaciju mira, smatra Siniša Vukelić iz udruženja Bh. novinari.

„Narodna skupština je nakon što je Milorad Dodik objavio rat Velikoj Britaniji i SAD-u, otišla korak dalje i potvrdila da je na zanimaju stavovi najviših međunarodnih institucija“, kaže Vukelić, postavljajući pitanje svim poslanicima: “Zašto ovo radite?”

„Sloboda govora nije zločin, zašto se bojite novinara. Ne vidimo ništa šta im možemo više reći na javnoj raspravi u odnosu na ono što smo rekli do sada. Ako odemo imaćemo samo jedan zahtjev – povucite zakon“, kategoričan je Vukelić.

Za poslanika Liste za pravdu i red Nebojšu Vukanovića, nema nikakve dileme da se radi o pokušaju gušenja slobode javnog govora. Ovaj zakon, kaže Vukanović, samo je pokazatelj da ovakva vlast neće dugo opstati.

Što je imperija bliže kraju…

„Ima ona izreka, što je imperija bliže kraju, to su njeni zakoni luđi. Ako je suditi po ovom zakonu, došao je kraj ove zloglasne imperije“, rekao je Vukanović, protiv koga se vodi na desetine sudskih postupaka za klevetu.

„Da ste pročitali samo `Jazavac pred sudom` Petra Kočića nikada vam ne bi palo na pamet da ovako nešto usvojite, jer ćete ući u istoriju kao vrhunac srama i gaženja ne samo prava i sloboda, nego i ljudskog dostojanstva“, kaže Vukanović.

Plodom nisu urodila ni upozorenja međunarodnih predstavnika koja stižu danima na adresu Narodne skupštine, od Ujedinjenih nacija, preko Evropske unije od Međunarodne federacije novinara. Nije bilo sluha ni za Upravni odbor Savjeta za implementaciju mira (PIC), koji su zatražili povlačenje zakona.

Cenzura

„Ponovna kriminalizacija klevete i uvrede dala bi organima vlasti RS prevelika ovlaštenja za kriminalizaciju ili cenzuru slobode izražavanja medija, civilnog društva i građana koji žive u u Republici Srpskoj“, navodi se u zajedničkoj izjavi Upravnog odbora PIC-a.

Ipak, zakon je dobio potrebnu većinu a u 60 dana javne rasprave očekuje se, poručuju, „peglanje” nacrta kako bi svi bili zadovoljni. Prema stavovima većine, zadovoljnih teško da će biti jer zakon u osnovi daje prostor za gušenje slobode govora.

„Problem je pravosuđe, vi kontrolišete pravosuđe. I biće suđeno onom ko izgovori nešto što vama ne odgovora. I priča završena“, zaključio je Radislav Dončić, iz poslaničke grupe PDP-a.

Piše: Dragan Maksimović / DW

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti