Učenici širom Sjedinjenih Država vraćaju se u učionice, dok su mnogi školski okruzi nastojali povećati sigurnost u novoj školskoj godini. Neki naoružavaju nastavnike da osiguraju liniju odbrane od pucnjava u školama.
Ostaje da se vidi da li će nastavnici koji nose oružje spasiti živote ili učiniti više štete nego koristi.
Pozivi na zaštitu više od 50 miliona učenika i osoblja javnih škola u zemlji postali su glasniji od masakra u osnovnoj školi u Uvaldeu u Texasu u maju, kada je 18-godišnji napadač ubio 19 djece i dvoje odraslih.
Mjesecima nakon tragedije, napad još uvijek proganja neke učenike. „Želim da idem u školu znajući da smo ja i moji drugovi sigurni”, rekao je srednjoškolac Tony Williams iz Manassasa, Virginia.
Williams se ne slaže sa naoružavanjem prosvjetnih radnika, ali smatra da su potrebne jače mjere. „Trebalo bi da imamo više naoružanih službenika za osiguranje škola, više detektora metala i ojačana zaključana vrata na svim ulazima”, rekao je on za Glas Amerike.
Učenica devetog razreda Rebecca McKenzie iz Georgije rekla je da bi se osjećala sigurnije s naoružanim nastavnicima u učionici. „Moraju biti dobro obučeni za korištenje vatrenog oružja i imati lak pristup pištolju ako neka osoba napadne školu.”
Školski sigurnosni odgovor
U svjetlu nekih od najsmrtonosnijih pucnjava u školama u zemlji u protekloj deceniji, aktivisti za prava na oružje i republikanski državni zakonodavci zalagali su se za obuku i naoružavanje školskog osoblja kako bi postali prva linija odbrane u situacijama naoružanog napada na školu.
Nakon pucnjave u školi u Texasu, predsjednik Joe Biden potpisao je zakon o prvoj federalnoj mjeri kontrole oružja u tri decenije. „Ima previše drugih škola, previše drugih svakodnevnih mjesta koja su ovdje u Americi postala polja smrti, bojna polja”, rekao je Biden u junu.
Iako skroman, zakon nameće nove propise o posjedovanju oružja koje će pooštriti provjeru prošlosti potencijalnih kupaca oružja osuđenih za nasilje u porodici ili značajna krivična djela kao maloljetnici. Republikanci su odbacili strožije mjere poput zabrane jurišnih pušaka, koje favoriziraju demokrate i Biden.
Republikanski guverner države Ohio Mike DeWine u junu je potpisao zakon koji omogućava nastavnicima koji prođu 24 sata obuke da nose oružje u školama.
DeWine je također najavio da će 1.183 škole širom države Ohio dobiti skoro 47 miliona dolara. Novac će pokriti troškove poboljšanja fizičke sigurnosti kao što su sigurnosne kamere, razglasi i automatska brava na vratima. Država će unajmiti 16 trenera za rad sa školskim okruzima koji omogućavaju nastavnicima da nose oružje.
„Ono što radite svaki dan je da se fokusirate na to da svoju djecu zaštitite”, rekao je DeWine.
Debata o sigurnosti u školi
Iako većina odraslih Amerikanaca ne želi da nastavnici nose oružje u školi, u istraživanju javnog mnijenja PDK Internationala, 45 posto ispitanika je reklo da bi favorizirali naoružavanje nastavnika kao sigurnosnu strategiju.
Druga anketa provedena prošlog mjeseca pokazala je da je 75 posto vaspitača od predškolskog do 12. razreda reklo da je naoružavanje nastavnika nepopularna strategija, prema istraživanju Američke federacije učitelja.
Istraživanje javnog mnijenja u cijeloj državi u Virginiji koje je proveo Patch News pokazalo je da se 83 posto ispitanika protivi naoružavanju nastavnika. Oni koji su se zalagali za to da se prosvjetnim radnicima omogući da nose oružje naveli su dugotrajno vrijeme reakcije policije na pucnjavu – kritični faktor u masakru u Uvaldeu.
Anketa, sprovedena prošlog mjeseca, također je pokazala da su se ljudi s obje strane debate složili oko poboljšanja sigurnosti u školi, uključujući zaključavanje vrata, poboljšanje resursa mentalnog zdravlja za učenike i angažovanja više zaštitara.
U nekim zajednicama, sindikati nastavnika i zagovornici kontrole oružja odbili su naoružavanje školskih nastavnika, administratora i osoblja.
„Unošenje većeg broja oružja u škole čini škole opasnijim i ne čini ništa da zaštiti naše učenike i nastavnike od nasilja oružjem”, rekla je Becky Pringle, predsjednica Nacionalnog udruženja za obrazovanje, najvećeg sindikata nastavnika u zemlji. „Potrebno nam je manje oružja u školama i nastavnici bi trebali predavati, a ne ponašati se kao naoružani čuvari.”
Zagovornici kontrole oružja tvrde da više oružja u školama povećava šanse da pištolj padne u pogrešne ruke.
„Mora se učiniti mnogo više da naša djeca budu sigurna u učionici i van nje“, rekla je Anna Morshedi, volonterka pri ogranku Moms Demand Action u Arkanzasu, mreže roditelja koja se bori za jači zakon o oružju.
Ona vjeruje da će povećanje broja naoružanog osoblja u školama učiniti malo da se spriječi nasilje oružjem. „Potrebni su nam zakonodavci da se pozabave osnovnim uzrokom problema i zaustave oružje da ulazi u naše škole”, rekla je ona u online izjavi.
Zakonodavci u Arkanzasu odobrili su mjeru kojom se u svakoj školi nalaže po jedan naoružani stražar. Država će također potrošiti 50 miliona dolara za grant za sigurnost u školama za proširenje obuke o mentalnom zdravlju mladih za svo školsko osoblje koje komunicira sa učenicima.
Ažuriranje procedura za sigurnost škola
Policija širom SAD-a ažurirala je procedure za reagovanje na incidente nakon masovne pucnjave u javnoj školi u Coloradu prije više od dvije decenije. Policajci su obučeni da se odmah suprotstave i neutrališu osumnjičenog čak i ako to dovede živote policajaca u opasnost. U Texasu, policajci su kritizirani jer je trebalo više od sat vremena da ubiju napadača u osnovnoj školi Uvalde.
Više od 29 američkih država dozvoljava ljudima koji nisu policajci ili zaštitari da nose oružje u krugu škole, prema Nacionalnoj konferenciji državnih zakonodavnih tijela.
Na Floridi, više od 1.300 školskog osoblja širom države služe kao naoružani čuvari u 45 od 74 školska okruga, prema državnim obrazovnim podacima. Pojačano obezbjeđenje uslijedilo je nakon masovne pucnjave 2018. u srednjoj školi Marjory Stoneman Douglas u Parklandu, gdje je 19-godišnji napadač ubio 17 osoba.
Masovna pucnjava u školama teško je pogodila mnoge zajednice, a roditelji i kreatori politike zahtijevaju da se učini više. U Georgiji su grupe za zaštitu prava na oružje tražile naoružavanje većeg broja edukatora.
Prošlog mjeseca, Odbor za obrazovanje okruga Cobb u blizini Atlante izglasao je da se određenom školskom osoblju dozvoli nošenje oružja. Zakon usvojen 2014. dozvoljava nastavnicima i drugim zaposlenima u Georgiji da nose oružje u školama ako lokalni školski odbori to dozvole.
„Našim školama prijeti nasilje oružjem”, rekao je Charles Tatum, roditelj srednjoškolca u Atlanti. On vjeruje da naoružavanje dobro obučenog školskog osoblja može zaštititi učenike. „To bi odvratilo nekoga ko ima pištolj da uđe u škole i iskoristi malu djecu i besmisleno oduzima živote”, rekao je Tatum za Glas Amerike.
„Ulaskom u novu školsku godinu osjećam da je moj sin prilično siguran sa sigurnosnim poboljšanjima, kao što su više naoružanih stražara i zaključavanje svih vrata.”
Piše: Chris Simkins /VOA