10.01.2025.
HomeNovostiVukanović, nakon što je Ustavni sud RS osporio Dodikov Zakon o ćirilici:...

Vukanović, nakon što je Ustavni sud RS osporio Dodikov Zakon o ćirilici: Vlast se zaletila k‘o prase u surutku

Ustavni sud Republike Srpske utvrdio je da su određenim odredbama Zakona o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma RS-a povrijeđeni vitalni nacionalni interesi hrvatskog i bošnjačkog naroda.

BITNIJE KAD NEGO ŠTA

Sporni zakon usvojen je u NSRS-u 15. septembra na Dan nacionalnog jedinstva, slobode i zastave Republike Srpske i Srbije. Zakon je usvojen u hitnoj proceduri, iako su mnogi upozoravali da će Zakon zbog toga pasti ili na Ustavnom sudu RS-a ili na Ustavnom sudu BiH. To je ujedno vratilo i staro parlamentarno pitanje: da li je Narodnoj skupštini RS-a potrebno toliko zakona koji se usvajaju po hitnoj proceduri?

Apsolutno ne postoje stvarni razlozi za toliki broj hitnih procedura, razlozi su često politički, kaže Jokić

– Apsolutno ne postoje stvarni razlozi za toliki broj hitnih procedura. Razlozi su veoma često političke prirode i ne nalaze svoje uzroke u realnom životu i potrebama građana. Očigledan primjer je hitno donošenje Zakona o zaštiti, očuvanju i upotrebi jezika srpskog naroda i ćiriličkog pisma RS-a gdje je bilo bitnije kada će biti donesen od njegovog sadržaja, istakao je advokat Aleksandar Jokić, koji je danima upozoravao na neustavnost ovog zakona i nepotrebnu hitnu proceduru po kojoj je on usvojen.

Hitne procedure, dodaje on, ostavljaju mnogo više prostora za mnogobrojne traljavosti. Zakonodavna procedura je sa razlogom tako složena kako bi se smanjila mogućnost grešaka. Hitna procedura znači jednostavniji, a time i rizičniji put. Jokić smatra da u ovom slučaju nije bilo nikakve potrebe za hitnim postupkom i da bi se izbjegle mnoge nevolje da je zakon išao u redovnu proceduru.

Ovaj zakon čak nije došao ni do Ustavnog suda BiH. Toliko o kvalitetu hitne procedure, kazao je Vukanović

Poslanici opozicije godinama upozoravaju da vlast manjak stručnosti brani hitnim procedurama. Zbog toga se, kaže poslanik Nebojša Vukanović, donose i loši i nakaradni zakoni koji padaju na prvim pravosudnim instancama.

– Gotovo nikada nema potrebe da se ide u hitnu proceduru, a vlast gotovo uvijek u hitnu proceduru leti kao prase u surutku. Samo gledaju kako da što lakše otaljaju i kako da što prije završe poslove koje su dogovorili. Ovaj zakon čak nije došao ni do Ustavnog suda BiH. Toliko o kvalitetu hitne procedure, kazao je Vukanović.

NACIONALNI IDENTITET

Podsjećamo, u saopštenju Ustavnog suda RS-a se navodi da se Zakonom favorizuje upotreba ćiriličnog u odnosu na latinično pismo time što je predviđeno da se za kulturne i druge manifestacije koje se finansiraju ili sufinansiraju iz javnih sredstava određuje korišćenje ćiriličkog pisma, kao i da su predviđene kazne ukoliko se postupi suprotno.

– S obzirom na to da konstitutivni hrvatski i bošnjački narod nacionalni identitet ne povezuju sa ćiriličnim pismom, te kako im je ovakvim propisivanjem uskraćena sloboda u izboru načina ispoljavanja ove identitetske odrednice, zakonodavac je postupio suprotno obavezi da, na Ustavom utvrđen način i pod jednakim uslovima, obezbijedi garancije očuvanja nacionalnog identiteta pripadnika svih konstitutivnih naroda, stoji u saopštenju Ustavnog suda RS-a.

Goran Dakić/ Oslobođenje

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti