Obilne padavine napravile su probleme u brojnim gradovima u Bosni i Hercegovini. Vanredno stanje proglašeno je u 16 mjesnih zajednica u Banjaluci. Vanredna situacija proglašena je u Gradišci, Prijedoru, Srpcu i Kozarskoj Dubici. Poplave su najviše štete uzrokovale u Unsko-sanskom kantonu, posebno u Sanskom Mostu i Ključu. U Velikoj Kladuši zbog poplava proglašeno stanje elementarne nepogode.Teška situacija je i u Čelincu i Laktašima. S obzirom da su i za danas najavljene nove padavine, strahuje se da bi moglo doći do još većih problema.
Opada vodostaj Sane u Sanskom Mostu
Stanje na području Sanskog Mosta jutros je bolje u odnosu na prethodni dan.
Prema informacijama iz Civilne zaštite, vodostaj Sane je tokom prošle noći bio u konstantnom opadanju i procjene su da je nivo vode već opao za oko 30 cm u odnosu na najvišu dostignutu tačku.
Problem predstavljaju podzemne vode koje su ugrozile neka gradska domaćinstva, ali su i one u povlačenju od jutarnjih sati. Dalji razvoj situacije se prati i zavisiće sve od toga kakve će vremenske prillike biti, prenosi RTV Sana.
Vodostaj rijeka u Novom Gradu u porastu
Vodostaj rijeka Une i Sane u Novom Gradu i dalje je porastu, rečeno je u lokalnom Centu za obavještavanje.
Jutros u 6.00 časova, vodostaj rijeke Une iznosio je 526 centimetara što je za 28 centimetara više od sinoć u 19.00 časova, dok je vodostaj Sane jutros je 558 centimetara što je za 30 više od sinoć.
Zaplavljeno je nekoliko domaćinstava.
Vanredna situacija u Kozarskoj Dubici
U Kozarskoj Dubici jutros je proglašena vanredna situacija zbog rasta vodostaja Une koji iznosi 459 centimetara.Od bujičnih tokova i rasta rijeke Une zaplavljeno je oko 50 domaćinstava.
Rast vodostaja Une tokom noći uzrokovao je zaplavljivanje u naseljenim mjestima Špilja i Ševarlije, gdje je ugroženo 10 domaćinstava.
Štab za vanredne situacije biće u stalnom zasjedanju i obilasku terena, a biće obezbijeđena i pomoć stanovništvu ugroženom poplavama.
Pri vodostaju većem od 830 centimetara na snazi su vanredne mjere odbrane od poplava na rijeci Savi.
Proglašena vanredna situacija u Srpcu
Na području opštine Srbac proglašena je vanredna situacija zbog opasnosti od ugrožavanja ljudi i materijalnih dobara usljed obilnih padavina i poplava koje su zahvatile ovu lokalnu zajednicu.
Stanje vanredne situacije proglasio je sinoć načelnik opštine Mlađan Dragosavljević, a odluka je donesena na sjednici Štaba za vanredne situacije, na kojoj je konstatovano da je zaplavljeno najmanje 80 kuća na području ove opštine, od čega je voda ušla u nekoliko domaćinstava.
Zabrinutost izaziva podatak da je u stalnom porastu vodostaj Save kod Srpca koji je sinoć iznosio 806 centimetara što je za 54 centimetra manje od kote proglašenja redovnih mjera odbrane od poplava..
Poplavljeno oko 350 objekata u Prijedoru
U Prijedoru je tokom noći poplavljeno ili zaplavljeno oko 350 objekata, stambenih i pomoćnih, saopštila je Gradska uprava.
Vatrogasci su izveli 12 evakuacija, dvije porodice privremeno su smještene u hotel “Prijedor”, kao nužni smještaj.
Vodostaj Sane i Gomjenice tokom noći je rastao i rijeke su se izlile u naselja Gomjenica i Tukovi, gdje je poplavljeno šire područje.
Zbog problema uzrokovanih poplavom, dijelu poplavljenih naselja isključena je struja. Iz prijedorskog “Vodovoda” saopšteno je da je voda ispravna za piće.
Vodostaj Sane tokom noći bio je 512 centimetara, trenutno iznosi 508 centimetara i ima tendenciju pada. Kota redovne odbrane od poplava je 420, a kota vanredne odbrane od poplava je 460 centimetara.
Stabilizacija vodostaja na području Banjaluke
Stabilizuje se situacija kada je riječ o vodostaju rijeka na području Banjaluke.
U Laktašima, Gradišci i Čelincu je zbog porasta vodostaja rijeka, proglašeno vanredno stanje. Vodostaji su u opadanju.
Osposobljena je putna komunikacija od Srpca do Dervente, koja je bila u prekidu.