U Federaciji Bosne i Hercegovine danas stupa na snagu Pravilnik o zabrani pušenja.
Vlasnici ugostiteljskih objekata na vidna mjesta moraju istaći naljepnice o zabrani pušenja u objektu i ukloniti pepeljare sa stolova.
Ipak, primjena pravilnika ne znači potpunu zabranu pušenja. Vlasnici kafića manjih od 50 četvornih metara u kojima se poslužuju isključivo pića mogu prijaviti svoje ugostiteljske objekte kao pušačke. U njih neće moću ulaziti maloljetnici, a prostor će morati posjedovati ventilacijski sustav.
Vlasnici većih ugostiteljskih objekata moći će u svojim lokalima osigurati prostore za pušenje. Taj prostor morat će biti zatvorena cijelom površinom svih pripadajućih zidova i plafona, s vratima koja se moraju samostalno zatvarati i koja ne smiju biti otvorena.
Prostor za pušače ne smije biti namijenjen prelazu u druge prostore, njime ne smije biti obuhvaćen šank niti se u njemu smije konzumirati hrana.
Zabrana pušenja važno je pitanje u Europskoj uniji, a početkom primjene Pravilnika o zabrani pušenja Federacija BiH napravljen je prvi korak ka harmonizaciji propisa s EU.
EU želi suzbiti normalizaciju upotrebe duhana i stvoriti generaciju bez pušenja do 2040. godine, no i dalje postoje razlike u pravilima o duhanu unutar Unije.
Početkom prosinca većina ministara zdravstva Europske unije izrazila je podršku proširenju područja bez pušenja u nastojanju da se smanji broj smrtnih slučajeva od raka. Preporuka je usvojena uz glasove svih zemalja, osim Njemačke i Grčke koje su bile suzdržane, što ukazuje na određene političke podjele po ovom pitanju.
Cilj novih smjernica je ograničiti pušenje u javnim prostorima gdje se okupljaju djeca ili druge ranjive osobe, poput igrališta, zabavnih parkova, javnih bazena, terasa restorana i javnog prijevoza.
Preporuke također ciljaju na nove duhanske proizvode, poput elektroničkih cigareta i grijanih duhanskih proizvoda, kako bi mlade odvratili od pušenja. Smanjenje izloženosti pasivnom pušenju i aerosolima značilo bi bolju zaštitu za nepušače, navodi se u priopćenju za javnost EU.
Tjedan dana ranije, Europski parlament glasovao je protiv rezolucije na istu temu, nakon što su desničarski zastupnici usvojili amandmane za razlikovanje tradicionalnih duhanskih proizvoda od elektroničkih uređaja. Saborska rezolucija imala bi samo simboličnu vrijednost.
Europska komisija predložila je reviziju važećih smjernica iz 2009. jer svake godine oko 700.000 ljudi u EU izgubi život zbog konzumacije duhana, rekao je prije glasovanja novi povjerenik EU za zdravstvo Oliver Varhelji.