19.05.2024.
HomeSvijetOdakle Hamasu toliko novca?

Odakle Hamasu toliko novca?

Iran se nametnuo kao jedan od najvelikodušnijih finansijskih podupiratelja Hamasa, osiguravajući ovoj militantnoj grupi ključne resurse koji su potrebni za izvođenje terorističkih napada. Ali istražitelji u SAD i širom svijeta identificirali su još jedan izvor prihoda za Hamas – online donatori koji nude podršku u kriptovaluti.

 

 

Čak i prije nego što je Hamas prošlog vikenda pokrenuo iznenadni napad na Izrael, zvaničnici Ministarstva pravosuđa u Vašingtonu vodili su krivičnom istragu o korištenju kriptovalute te militantne skupine putem pranja novca, saznaje CNN.

Ministarstvo pravosuđa objavilo je oskudne detalje o pranju novca, većina sudskih podnesaka je zapečaćena, ali dostupni dokumenti otkrivaju da se radi o računima kriptovaluta povezanima s Hamasom koje je američka vlada zaplijenila prije tri godine. Sudski podnesak u maju navodi da je slučaj “u toku” i da je sudija zaustavio postupak u povezanoj građanskoj stvari do sljedećeg mjeseca, kako bi se omogućio nastavak kaznenog postupka bez uplitanja.

Adrese kriptovaluta koje je Izrael zaplijenio zbog navodnih veza s Hamasom i drugom palestinskom militantnom grupom zajedno su vrijedile desetke miliona dolara. Hamasovo korištenje digitalne valute predstavlja samo jedan od mnogih načina na koje je ova grupa – koju su SAD i Evropska unija proglasili terorističkom organizacijom – nastojala prikupiti sredstva izbjegavajući sankcije.

 

– Ne postoji samo jedna metoda finansiranja za Hamas ili druge terorističke organizacije. Oni su prilagodljivi oportunisti. Napori da ih se zaustavi stalna su igra mačke i miša – rekla je bivša analitičarka CIA-e Jaja Fanusi (Yaya Fanusie), sada saradnica Centra za novu američku sigurnost.

Hamas donacije tražio na Twitteru i Facebooku

Ipak, pojavili su se neki pozivi za donacije. Hamas i druge terorističke grupe koristili su Facebook i X (Twitter) da javno objave adrese svojih kriptonovčanika i kažu ljudima kako da doniraju, objavilo je američko Ministarstvo državne sigurnosti.

Optužnica podignuta protiv muškarca iz Njudžersija 2019. godine opisuje da je na Instagramu objavio kako je “upravo donirao 100 dolara Hamasu”. Muškarac, također optužen da je Hamasu poslao 20 dolara u bitcoinima, kasnije je priznao krivicu za prikrivanje pokušaja pružanja materijalne podrške Hamasu.

Dok su nacionalne vlade nastojale kontrolirati takve transakcije, Hamasovo vojno krilo – Brigade Al-Qassam – objavilo je u aprilu da će prestati prikupljati sredstva u bitcoinima, kako bi zaštitilo svoje donatore, izvijestio je Reuters. Ali Hamas očito nije u potpunosti prestao s takvim nastojanjima. U utorak su izraelske vlasti najavile zamrzavanje dodatnih računa kriptovaluta koje je grupa, navodno, koristila za prikupljanje donacija tokom ovosedmičnog sukoba.

Osim bitcoina, kriptonovčanice za koje su izraelske vlasti rekle da su povezani s Hamasom uključivali su kriptovalute ether, XRP, tether i druge.

Nije jasno koliko je novca Hamas primio u kriptovaluti, ali postoje dokazi da su prikupljeni značajni iznosi. Prema Dmitriju Mačikinu (Machikhinu), izvršnom direktoru firme za kriptoanalitiku BitOK, adrese kriptovaluta koje su povezane s Hamasom i koje su zaplijenile izraelske vlasti primile su gotovo 41 milion dolara između 2020. i 2023. godine. Ostala 94 miliona dolara navodno je držao Palestinski islamski džihad, militantni partner Hamasa, ističe analitička kompanija “Elliptic”.

Prikupljanje sredstava

Hamas i njegove Brigade Al-Qassam su među “najuspješnijim pokretačima prikupljanja sredstava temeljenog na kriptoimovini dosad u smislu prikupljenog iznosa”, rekao je Arda Akartuna, istraživač iz “Elliptica”.

Akartuna je primijetio da je praćenje kriptovalute povezane s Al-Qassamom komplicirano zbog oslanjanja grupe na kriptoadrese za “jednokratnu upotrebu” koje se generiraju za svakog pojedinog donatora i nezakonite razmjene novca koje anonimno pretvaraju kriptovalute u gotovinu bez evidencije.

– Kriminalci će uvijek tražiti novu najbolju alternativu za nastavak svojih aktivnosti – rekao je Akartuna, objašnjavajući kako se novi načini prikupljanja sredstava pojavljuju dok mjere prisile zatvaraju prethodne.

Glavni podržavatelj Hamasa je Iran, koji palestinskim terorističkim grupama, uključujući Hamas i Palestinski islamski džihad, godišnje daje do 100 miliona dolara, navodi se u izvještaju američkog State Departmenta iz 2021. U tom izvještaju se navodi da je Hamas prikupio sredstva u drugim arapskim zaljevskim zemljama zemalja i iz vlastitih dobrotvornih organizacija.

Kako Iran daje novac Hamasu?

Objave Ministarstva finansija SAD prikazuju način na koji je Hamas povremeno primao iranska sredstva preko finansijera iz Turske i Libanona. Naprimjer, finansijski operativac sa sjedištem u Libanonu funkcionirao je kao posrednik između iranske Islamske revolucionarne garde i Hamasa i radio je s libanonskom skupinom Hezbolah, kako bi osigurao prijenos sredstava.

Ministarstvo finansija SAD sankcioniralo je devet meta 2018. zbog umiješanosti u mrežu putem koje je Iran koristio ruske firme za opskrbu Sirije naftom u zamjenu za slanje sirijskih sredstava iranskoj Islamskoj revolucionarnoj gardi koja je potom poslana Hamasu i Hezbolahu.

Iran je koristio različite taktike za finansiranje terorističkih grupa, kao što su mreže lažnih firm, transakcije koje su prikrivali visoki zvaničnici i korištenje plemenitih metala za izbjegavanje sankcija, navodi se u upozorenju američkog Ministarstva finansija iz 2018. godine.

Teheran je pohvalio nedavni Hamasov upad u Izrael i zanijekao umiješanost. Savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Džejk Salivan (Jake Sullivan) rekao je u utorak da je Iran “sukrivac u širem smislu, jer je osigurao finansiranje vojnog krila Hamasa”, kao i druge podrške. Sallvan je dodao da trenutno nema informacija koje upućuju na to da je Iran pomogao u planiranju ili vođenju napada.

Hamas dodatno prikuplja sredstva kroz neformalne poreze i krijumčarenje, navodi se u izvještaju Kongresne istraživačke službe iz maja.

Američka porodica u presudi dobila od Hamasa 80 miliona dolara

Vladini istražitelji nisu jedini koji prate finansije Hamasa. Advokat Asher Perlin, zastupnik porodice Jisaka Vajnstoka  (Yitzchaka Weinstocka), 19-godišnjeg Amerikanca kojeg su 1993. godine ubili Hamasovi teroristi blizu Jerusalema, također je vodio potragu za imovinom Hamasa.

Porodica Vajnstok dobila je pravosnažnu presudu od gotovo 80 miliona dolara protiv Hamasa 2019. godine, ali je imala malo mogućih načina naplate.

Prema Perlinovu mišljenju, to se promijenilo nakon što je Ministarstvo pravosuđa SAD objavilo ono što su funkcioneri 2020. opisali kao sankcije bez presedana protiv tri grupe koje su se oslanjale na “kriptovalute i društvene medije, kako bi privukle pažnju i prikupile sredstva za svoje terorističke kampanje”. Među njima je bila Hamasova Brigada Al-Qassam.

Istražitelji su uspjeli zaplijeniti 150 računa kriptovaluta koji su prali sredstva za Hamasov račun. Uz odobrenje suda, policijske službe potajno su preuzele kontrolu nad Hamasovim web stranicama za prikupljanje sredstava, a donatori koji su mislili da pridonose terorističkoj organizaciji zapravo su polagali depozite u bitcoin novčanike pod kontrolom američke vlade.

Tužitelji su tada podnijeli dokumentaciju tražeći od sudije da izda nalog za oduzimanje kojim bi im se priznalo zakonsko vlasništvo nad onim što su zaplijenili. Perlin je neriješeni vladin slučaj oduzimanja imovine vidio kao priliku da naplati novac za svoje klijente iz porodice Vejnstok.

No, otkako je prije dvije godine podnio tužbu, Perlin je rekao da je slučaj više puta odgađan, jer su vladini predstavnici tražili od suca više vremena, kako bi omogućili nastavak kaznene istrage.

U maju je sudija primijetio da je krivična istraga bila za “navodno pranje novca” za Hamas i odredio šestomjesečnu odgodu postupka u slučaju oduzimanja imovine. Taj rok ističe sljedeći mjesec.

Perlin je izrazio frustraciju što mu je Ministarstvo pravosuđa nagovijestilo da će se protiviti dodjeli bilo koje oduzete imovine njegovim klijentima. Dodao je da su Vajnstoci jedini ljudi za koje zna da se pokušavaju naplatiti na presudi protiv Hamasa: “Nema razloga da ne budu u mogućnosti izvršiti svoju presudu nad tom imovinom”.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti