05.05.2024.
HomeNovostiGodišnjica bitke na Brčanskoj Malti: Dan kada je Tuzla odbranjena

Godišnjica bitke na Brčanskoj Malti: Dan kada je Tuzla odbranjena

Obilježava se 31. godišnjica bitke na Brčanskoj Malti. U Tuzli se ovaj datum obilježava kao Dan oslobođenja grada, u Republici Srpskoj je to dan stradanja pripadnika bivše JNA. 

Na današnji dan, prije 30 godina, 15. maja 1992. godine, pri pokretu kolone vojnika i rezervista JNA iz kasarne “Husinska buna” u Tuzli, došlo je do sukoba pripadnika Stanice javne bezbjednosti Tuzla i pripadnika tadašnje Jugoslavenske narodne armije (JNA), vojnika i rezervista koji su u vojnom konvoju napuštali Tuzlu.

Ovaj dan se u Tuzli  obilježava kao  jedan od najznačajnijih datuma u historiji grada.

Prema podacima Fondacije Istina, pravda, pomirenje, u sukobu na Brčanskoj Malti poginula su tri pripadnika Stanice javne bezbjednosti Tuzla i 33 vojnika JNA iz kolone.

S druge strane, Centar za istraživanje ratnih zločina Republike Srpske navodi da su tom prilikom poginula 54 vojnika, dok su 44 ranjena.

Kako je svjedočio Ilija Jurišić, pred beogradskim sudom prvostepeno osuđen na 12 godina zatvora, a potom osobođen optužbe za ratni zločin, toga dana primio je obavijest sa terena da je iz kolone otvorena vatra na policijske patrole i okolne zgrade, nakon čega je tuzlanskim policajcima iz komande data dozvola da “na vatru odgovore vatrom”. Tom je prilikom došlo do zapaljenja kamiona, u kojima su stradali vojnici, kojima je komandovao Mile Dubajić.

Prvi sudski predmet su pokrenuli preživjeli učesnici kolone, koji su 1999. godine preko Saveza logoraša RS predali dokumentaciju Haškom tribunalu. Haški tribunal je predmet vratio u nadležnost pravosuđa BiH, nakon čega je Okružno tužilaštvo u Bijeljini pokrenulo postupak. Predmet je potom prebačen u nadležnost Tužilaštva BiH, da bi ono 2009. godine obustavilo istragu protiv ratnog gradonačelnika Tuzle Selima Bešlagića i drugih.

Ipak, najpoznatiji proces u ovom slučaju bio je onaj koji je vođen pred pravosuđem Republike Srbije. Apelacioni sud u Beogradu 2016. pravosnažno je oslobodio ratnog savjetnika načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) Tuzla Iliju Jurišića optužbe da je naredio napad na vojnike JNA.

Jurišić je prethodno prvostepenom presudom Odjela za ratne zločine Višeg suda u Beogradu 2013. godine osuđen na 12 godina zatvora.

U obrazloženju odluke Apelacioni sud napominje da je “dokazanost navoda iz optužnice Tužilaštva za ratne zločine ostala na razini sumnje”, te da je prvostepena presuda bila donesena na temelju pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja.

Nakon ocjene i analize izvedenih dokaza, Sud je zaključio kako nije bilo neposrednih dokaza da je Jurišić izvršio krivično djelo za koje je optužen.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti