12.07.2025.
HomeNovostiZlatan Begić: Još od Pabla Escobara nije niko pregovarao s pravosuđem

Zlatan Begić: Još od Pabla Escobara nije niko pregovarao s pravosuđem

Posljednjih dana, iako je sezona godišnjih odmora kada u pravilu ima znatno manje političkih dešavanja, atmosfera u Bosni i Hercegovini je dovedena do usijanja. Iako je trenutno najveća bura u javnosti nastala nakon evidentnog tajnog dogovora Milorada Dodika sa državnim pravosuđem, podsjetićemo da je samo nekoliko dana prije toga javnost uzburkalo Veliko vijeće Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu koje je poništilo prvostepenu presudu po tužbi Slavena Kovačevića protiv Bosne i Hercegovine.

O oba ova slučaja smo razgovarali sa Zlatanom Begićem, profesorom ustavnog prava i zastupnikom u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Možda je lakše da prvo krenemo od Kovačevića. Kakav je Vaš komentar na odluku Velikog vijeća?

Što se tiče predmeta Kovačević tu prvo ipak treba sačekati objavljivanje odluke Evropskog suda za ljudska prava (ESLJP) pa onda izaći sa ozbiljnim analizama. U javnosti se pojavilo nekoliko zaključaka, ali ipak bih prvo želio pročitati cijelu odluku jer se zasad čini da su se bavili formalnim razlozima, a ne suštinom samog predmeta. Zato treba sačekati objavu prije ozbiljne analize i komentiranje.

A kako komentarišete involviranje Hrvatske u cijeli slučaj?

Pokazalo se da balkanske navike nisu odumrle ulaskom Hrvatske u Evropsku uniju. Vidjeli smo prije javne rasprave u predmetu Kovačević  da Hrvatska vlada donira određeni iznos ESLJP. Zatim smo imali direktno involviranje Vlade susjedne Hrvatske u taj predmet, pa uključivanje Visokog predstavnika Christiana Schmidta koji više djeluje kao dio izvršne vlasti Republike Hrvatske. Mogao bih dodati i da je Schmidt Visoki predstavnik za Sarajevski, Tuzlanski, Zeničko-dobojski, Unsko-sanski, Bosansko-podrinjski i pola Hercegovačko-neretvanskog kantona. Pokazalo se da on red zavodi i donosi odluke samo u tim kantonima. Donosio je katastrofalne odluke o nametanju izbornih pravila u izbornoj noći što je nezapamćeno, zatim suspendovanje Ustava, pa do ovog uključivanja u predmet Kovačević pred ESLJP, ali i neke druge predmeta.

Trenutno je ipak najaktuelniji evidentan dogovor koji je Milorad Dodik postigao sa državnim Sudom i Tužilaštvom?

Što se tiče Milorada Dodika i pravosuđa u BiH, mislim da to ima malo veze sa pravničkom strukom i naukom, a mnogo više sa oblastima kao što su komedija, tragedija odnosno tragikomedija. Mi sada vidimo da zapravo nemamo pravosuđe. Pravila očigledno ne važe za nosioce najviših funkcija pogotovo ukoliko slijede velikodržavne politike. Tako imamo satelite tih politika u BiH koji su sljedbenici Beograda i Zagreba koji zapravo imaju ratne ciljeve koji se provode u mirnodopsko vrijeme. Nažalost, dobar dio politika i političara iz Sarajeva je pristao na to i očigledno im služi. Te snage su trenutno na vlasti u Sarajevu pa je napravljen okvir unutar kojeg je moguće da se pravosudni sistem ovako ponaša, ali i da se Dodik ovako ponaša. To je sramota za državu BiH. To je tragikomedija.

Pa šta dalje u takvoj situaciji?

Ako govorimo o tome šta raditi u budućnosti mislim da svaka priča nakon izbora naredne godine i formiranja vlasti treba da počne o suštinskoj, domaćoj, reformi pravosuđa. Nažalost ono što su dominantno stranci napravili u BiH po tom pitanju dogovarajući se sa domaćim, korumpiranim političarima među kojima je svakako i Dodik, stvorili su faktički dosta nezavisan centar moći u pravosuđu koji služi kao toljaga u rukama malog broja stranaca i domaćih korumpiranih struktura. Tu ima od visokog predstavnika do ambasadora koji su potpuno izašli iz svoje uloge i postali svojevrsni kolonijalni upravnici. Zamislite vi samo da se pregovora o pravosuđu… Pa to se nije desilo do slučaja Pabla Escobara. Sada je do građana da li će na narednim izborima to podržati ili će se pokušati nešto uraditi za ovu zemlju. Mislim da moramo analizirati, kada dođe vrijeme za to, rad svih sudija i tužilaca, donijeti zakone koji će to omogućiti, a sve sa ciljem da u ovoj zemlji konačno zavlada vladavina prava, a ne narko karteli, strani centri moći, domaća politička mafija…

U medijima se pojavila i priča o navodnom dogovoru ili pregovorima sa Amerikancima o tome da na čelo SNSD-a navodno dođe Željka Cvijanović dok bi se Dodik sa druge strane povukao, bar formalno, u zamjenu za zaustavljanja svih sudskih procesa protiv njega. Vjerujete li u takav scenarij?

Nisam zainteresivan za tu vrstu polemika i nagađanja u smislu nekih dugoročnih rješenja. Mi imamo problem institucionalne naravi, gdje bi trebalo ocjeniti njihov rad, a zatim da se poprave zakoni koji su omogućili ovako bezakonje. Ne smijemo pristati i na ovakav tretman stranaca – promjene izbornih pravila u izbornoj noći, suspendiranje Ustava…Pa toga ima samo u nekim distopijskim filmovima. Kako oni misle dobro BiH!? Pa kakvu ćemo zemlju ostaviti našoj djeci!? Da žive u zemlji u kojoj zakon nije jednak za sve u kojoj se pregovara sa Tužilaštvom..? – rekao je Profesor Zlatan Begić u intervjuu za Start BiH.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti