Građani u BiH tokom pandemija virusa korona najviše su zabrinuti za zdravlje članova porodice, u velikoj mjeri brinu se i za ekonomiju, dok je manji broj onih koji su istakli da se brinu za svoj posao.
Pokazali su ovo rezultati istraživanja koje je obavila regionalna kompanija “Valicon”, koja se bavi savjetovanjem i istraživanjem tržišta, te je ovim putem ispitala stvaran uticaj ove situacije na građane i na dosadašnji način života.
Putem online ankete, kojom je bila obuhvaćena populacija od 18 do 65 godina, učestvovalo je 525 ispitanika, a sprovedena je od 26. do 30. marta ove godine.
Kako pokazuju rezultati, ispitanici su se u mjeri od 82 odsto opredijelili za odgovor da se brinu za svoju porodicu, među 525 ispitanika, njih 44 odsto reklo je da ih brine i trenutna situacija, jer se neće uskoro završiti.
Pored navedenih briga, ispitanici su u mjeri od 43 odsto odgovorili da ih brine ekonomija, 36 odsto je odgovorilo da se brine i za svoje zdravlje, opštu zabrinutost osjeća 35 odsto ispitanika, a brigu za svoj posao iskazali su u manjoj mjeri – 13 odsto.
Građani stariji od 35 godina su značajno više zabrinuti u odnosu na mlađu populaciju u vezi sa širenjem virusa korona. Ovo istraživanje pokazalo je i da su građani RS u odnosu na građane Federacije BiH optimističniji u pogledu razvoja situacije te vjeruju da situacija ide nabolje.
“Veoma veliku zabrinutost istaklo je 28 odsto građana, dok je 62 odsto građana istaklo da je zabrinuto u određenoj mjeri”, pokazuju rezultati ovog istraživanja.
Ispitanicima su glavni uzroci za zabrinutost loš zdravstveni sistem, posljedice na ekonomiju koje će uslijediti, ali i briga za roditelje koji spadaju u rizičnu grupu, kao i neodgovorno ponašenje određenog broja građana u vezi sa donesenim mjerama.
Oko 88 odsto ispitanika reklo je da su mjere nadležnih institucija uglavnom odgovarajuće, a 11 odsto reklo je da su mjere neprimjerne.
Ivan Šijaković, sociolog, komentarišući ovo istraživanje, rekao je da, s obzirom na to da je riječ o susretu sa virusom, građani rezonuju spontano i najvažnije im je da je njihova porodica zdrava, jer se čovjek nalazi u takvom psihološkom stanju da mu se čini da on sam sebe može da kontroliše, ali ne može mnogo da učini za svoju porodicu i onda je prisutan strah, što pokazuje visoku brigu i pripadnost porodici.
“Naravno da sledi briga za društveno stanje i vrsta straha da se ova situacija neće uskoro završiti, jer je zahvatila ozbiljne razmere. Ljudi se brinu i za posledice u privredi, jer se mnogi sećaju prethodnog ratnog i drugih perioda te znaju šta se dešava posle zastoja privrede i gubljenja materijalnih stvari”, kaže Šijaković za “Nezavisne”.
![](https://galerija.nezavisne.rs/v/20200402160526605570.jpg)
Dodao je da se manje građana brine za vlasiti posao te da je to normalna reakcija da je taj gubitak sada negdje drugo, jer su pored toga najavljivane i pomoći države.
On kaže da ljude brine ekonomija, jer smatraju da će se nekako pojedinačno snaći, ali ako se pogorša opšta situacija, brinu se za ostale članove porodice.
S obzirom na to da je istraživanje pokazalo da su građani u RS optimističniji od građana u FBiH, Šijaković smatra da je rukovodstvo RS davalo optimističnije i pomalo zaštitničke izjave, dok je u FBiH bilo više kukanja i straha, te je to vjerovatno podstaklo ljude da tako misle.