Vijeće Kongresa Bošnjačkih intelektualaca (VKBI) obilježilo je kraj prošle godine svečano i radno. Najprije je 24. decembra održana svečana akademiji u povodu 32. godišnjice osnivanja VKBI-a na kojoj je uz prigodan program podijeljen većih broj zahvalnica i drugih priznanja pojedincima i institucijama zaslužnim za rad ove organizacije. Pored ostalih priznanja su dobili prof. Mirko Pejanović, hafiz Sulejman Bugari, Kemal Ademović, poslanik u državnom Parlamentu BiH i član rukovodstva Naroda i pravde…
Prigodnim govorima prisutnima su se obratili Kasim Trnka, predsjednik VKBI-a i Emir Zlatar, generalni sekretar. Zlatar je najavio dugoročne „strateške projekte od nacionalnog značaja koji predstavljaju i promoviraju jedan narod u njegovom suštinskom izvornom historijskom obliku“.
Kasim Trnka je podsjetio na osnivanje VKBI-a u ratnom periodu, „kada se ukazala potreba da se okupe intelektualci i pomognu javnim vlastima u iznalaženju najboljih rješenja za konkretna pitanja“.
NIJE ZLATAR SVE ŠTO SIJA
Samo nekoliko dana nakon ove svečanosti, 28. decembra, formirano je Matično društvo bošnjačkih vijeća, odnosno Ured pri VKBI-ju, kojem su prisustvovali predstavnici bošnjačkih vijeća iz Srbije, Slovenije, Crne Gore Hrvatske, Sjeverne Makedonije, SAD, Kanade i Kosova. Za predsjednika Matičnog društva je izabran Suljo Mustafić iz Crne Gore. Za Izvršnog sekretara Ureda imenovan je Emir Zlatar.
Glavni „intelektualni“ operativac Vijeća kongresa Bošnjačkih intelektualaca Emir Zlatar je početkom oktobra prošle godine nepravomoćno osuđen na godinu dana zatvora. Kako je navedeno u presudi Općinskog suda u Sarajevu, Zlatar je „proglašen krivim zbog krivičnog djela zloupotrebe položaja, ili ovlaštenja“. On je, kako je navedeno u presudi, „u svojstvu odgovorne osobe tokom mandata u Javnom preduzeću Televizija Kantona Sarajevo raspolažući novcem pravnog lica počinio troškove u iznosu od 16. 753.88 KM koji se ne mogu dovesti u vezu sa poslovanjem JP Televizija Sarajevo“.
Mediji su objavili niz krajnje bizarnih detalja u vezi sa trošenjem javnog novca bivšeg direktora TVSA. Pored astronomskih računa iz ugostiteljskih objekata, Zlatar je, recimo, kupio putnu torbu za kako je naveo, „programske potrebe“, dok je kupovinu odijela i tri košulje obrazložio „potrebama ramazanskog programa“?!
Ništa štedljiviji generalni sekretar VKBI-a, intelektualac Emir Zlatar nije bio ni nakon što je „preselio“ na mjesto direktora KJKP „Tržnice Sarajevo“. U izvještaju Financijske policije navedeno je da je Zlatar samo tokom 2014.godine po kafanama, hotelima i restoranima potrošio 24 hiljade KM. Nema šta direktor Zlatar nije kupovao službenim biznis karticom „Tržnica“- hranu, parfeme, dječije igračke, džempere, majice, pidžame, namirnice za kuću… Ovaj izvještaj Financijska policija je prije desetak godina proslijedila Kantonalnom tužiteljstvu Sarajevu i nije poznato šta je u vezi sa njim poduzeto.
PROGON BOŠNJAKA SE NASTAVLJA
Inače, Emir Zlatar je u bogatoj direktorskoj karijeri bio i na čelu Fonda Memorijala u sklopu kojeg se nalazi i mezar Alije Izetbegovića. Teško je pobrojati sve političke stranke koje je on promijenio tokom dugogodišnje prisustva na javnoj sceni. Jedno vrijeme bio je blizak krugu nezadovoljnika iz SDP-a BiH predvođenih nekadašnjim liderom te stranke Zlatkom Lagumdžijom.
Iako se u političkom prostoru sve više i češće prakticira standard da osobama kojima su izrečene presude, onemogući obavljanje javnih funkcija, tu praksu očito ne želi prihvatiti rukovodstvo Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca. To posebno čudi jer je njegov predsjednik Kasim Trnka profesor prava i gorljivi zagovornik uspostave pravne države.
Istina, zatvorska kazna izrečena Emiru Zlataru još nije pravomoćna, ali je čudno da VKBI ne vidi ništa sporno u dugogodišnjem rasipničkom ponašanju svoga generalnog sekretara koje je ga je odvelo i u sudske klupe. Ili možda u skladu sa tradicijom bošnjačke političke i intelektualne elite i presudu Zlataru tretirao kao „progon bošnjačkih intelektualaca“. Mnogi su Bošnjaci, odnosno Muslimani, u bliskoj povijesti saznali i da su „intelektualci“ (i prijatno se iznenadili tim saznanjem!) tek kada su izašli iz zatvora. Neki od takvih sjede i u rukovodstvu Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca! Po toj logici možda se pokaze da se Zlataru nije sudilo zbog kupovine parfema, gaća i čarapa javnim parama nego da bi se spriječilo „predstavljanje jednog naroda u njegovom suštinskom izvorno historijskom trenutku“?!
(S.A.)