08.10.2024.
HomeNovostiUniverzitetska farsa: Inspekcija poništava izbor rektora Zaimovića, a on s ipak...

Univerzitetska farsa: Inspekcija poništava izbor rektora Zaimovića, a on s ipak kiti rektorskim lancem

Od osnivanja i izbora prvog rektora Univerziteta u Sarajevu prošlo je 75 godina. Na istom mjestu, u sarajevskoj Vijećnici, svečano, 20. rektor je preuzeo dužnost. Gromoglasan aplauz na inauguraciji novog rektora tokom koje je pripremana žalba na rješenje Kantonalne inspekcije u Sarajevu koja je zbog niza nepravilnosti naredila poništenje izbora prof. dr. Tarika Zaimovića.

UNSA IZNAD ZAKONA

Na adresu Kantonalne inspekcije u Sarajevu stigao je niz anonimnih prijava kojima se inicira inspekcijski nadzor na okolnosti izbora rektora UNSA. Nepravilnosti i manjkavosti su utvrđene. No, na Univerzitetu ni da čuju. Kriva im inspekcija što je radila svoj posao. Sipaju optužbe o “grubom nasrtaju na autonomiju” Univerziteta​. Kažu, sve je po zakonu. Sada već bivši rektor Rifat Škrijelj uporno ponavlja da je Zaimović regularno izabrani rektor sa tri glasa prednosti u odnosu na protukandidatkinju. Čvrsto vjeruje da će tužilaštvo, policija i inspekcija shvatiti da nisu formirani da se bave akademskim pitanjima, da se bave procesima na Univerzitetu i da je to dato Univerzitetu pod autonomijom i akademskim slobodama, a to podrazumijeva da Univerzitet bira rukovodstvo i upravljačka tijela. Pa i kada to ne radi po slovu zakona o visokom obrazovanju koji insistira da nema diskriminacija.

Zaimović je imao pravo glasa na sjednici na kojoj se birao novi rektor, za razliku od njegove protukandidatkinje Almire Hadžović-Džuvo.

– Zakonom je utvrđeno pravo da se glasa. Odricanje od tog prava je vrlo složena procedura, tvrdi Zaimović.

S obzirom na to da je konkurs crtan za prorektora, u startu su prvo diskriminisani svi sa akademija, jer umjetnost izgleda nije na cijeni ove rektorske sezone

Rješenje Kantonalne inspekcije nismo vidjeli, prema onome do čega smo došli, naređeno je poništenje izbora Zaimovića, rok za izvršenje upravne mjere je 10 dana od prijema rješenja, a u roku od tri dana UNSA je bila dužna dostaviti inspektoru pisani dokaz o izvršenju rješenja.

S obzirom na to da ne znaju šta tačno piše u rješenju Kantonalne inspekcije, pravnim stručnjacima sa kojima smo razgovarali bilo je nezahvalno govoriti o ovome. Ne znaju da li je nalog inspekcije obavezujući ili nije?! Da li žalba odgađa ili ne odgađa izvršenje?! Pretpostavljajući da rješenje inspekcije odgađa žalba, koju je sada već bivši rektor Škrijelj više puta najavio, onda je, tvrde pravnici sa kojima smo razgovarali, on u pravu kada kaže da se može nastaviti s procedurom. Ako je izvršno, onda su na UNSA u krivu – derogiraju nadležnost inspekcije da zaustavi nešto što smatra nezakonitim.

PRAVNI PUT

Ne spori niko da Univerzitet treba uživati najviši stepen autonomije, ali to naprosto ne znači da je Univerzitet iznad inspekcije i da se rješenja mogu ignorisati. Pravnici kažu da valja utvrditi i da li je inspekcija prešla neku granicu. U svakom slučaju, postoji pravni put kojim se ide, ali mjerilo nisu vlastiti kriteriji.

Iz Kantonalne inspekcije se za sada neće oglašavati, odgovor nismo dobili ni od ministrice za visoko obrazovanje koja nije došla ni na inauguraciju.

Piše: Dženisa Zukančić / Oslobođenje

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti