Ruski tanker oštećen je u ukrajinskom napadu dronom u Kerčkom moreuzu, što je nakratko zaustavilo saobraćaj na strateškom mostu koji povezuje Krim i Rusiju 5. avgusta, dan nakon što je jedan od moskovskih ratnih brodova pogođen u Crnom moru, prenosi AFP navode ruskih vlasti.
Ukrajinske vlasti nisu komentarisale ove navode.
Broj napada u Crnom moru porastao je s obje strane otkako je Moskva prošlog mjeseca izašla iz sporazuma koji je omogućio ukrajinski izvoz žitarica preko brodskog čvorišta tokom ruske agresije na Ukrajinu.
Ruski tanker SIG pogođen je u petak oko 23:20 po srednjeevropskom vremenu južno od Kerčkog moreuza, saopštila je ruska Federalna agencija za pomorski i unutrašnji vodni saobraćaj 5. avgusta rano ujutro.
SIG je pretrpio rupu u području strojarnice, “vjerovatno kao rezultat napada pomorskog drona”, navodi agencija na Telegramu. “Brod je na površini.” Oko plovila je postavljena uljna brana i u toku su pripreme za otklanjanje oštećenja, navodi se.
Web stranica za praćenje plovila Marine Traffic pokazala je da je SIG u stanju mirovanja i da ga prate tegljači južno od tjesnaca.
Tanker za naftu i hemikalije je pod američkim sankcijama zbog isporuke mlaznog goriva ruskim snagama u Siriji koje podržavaju predsjednika Bashara al-Assada.
Ruska državna novinska agencija RIA Novosti saopštila je da u napadu nije bilo žrtava, pozivajući se na Koordinacioni centar za pomorsko spasavanje Novorosije.
Saobraćaj na mostu preko Kerčkog moreuza koji povezuje poluostrvo Krim koji i kopn Rusije bio je zaustavljen oko tri sata i nastavljen je rano u subotu, 5. avgusta, navodi se na Telegram kanalu ruskog informacionog centra za autoputeve.
Napad na brod ruske mornarice
Najnoviji napad u Crnom moru uslijedio je dan nakon što je Ukrajina saopštila da je izvela napad dronom na brod ruske mornarice u pomorskoj bazi Novorosijsk na jugu Rusije.
Na snimku navodnog napada na ratni brod koji je dobio AFP, vidi se pomorska bespilotna letjelica kako juri prema zamračenoj silueti vojnog broda prije nego što je veza naglo prekinuta.
Ukrajinski napad usmjeren na desantni brod Olenegrorsky Gornyak bio je “uspješan”, rekao je ukrajinski sigurnosni izvor za AFP u petak.
“Cilj je bio pokazati da Ukrajina može napasti bilo koji ruski ratni brod u toj zoni”, dodao je izvor.
Rusija je saopštila da je odbila pokušaj napada ukrajinskih oružanih snaga na pomorsku bazu “upotrebom dva pomorska čamca bez posade”.
Rat u Ukrajini
Ruska Crnomorska flota je na meti od početka vojne kampanje Moskve u Ukrajini prije više od godinu dana, ali su napadi pojačani posljednjih sedmica.
“Još jedan ruski brod je na ivici pada”, objavilo je Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine na društvenim mrežama, uz snimak vojnog broda koji se nalazi na jednoj strani.
“Prisustvo ruske flote u Crnom moru… biće okončano”, rekao je pomoćnik ukrajinskog predsednika Mihail Podoljak. “Ukrajina će osigurati slobodu i sigurnost u Crnom moru za svjetsku trgovinu”, dodao je.
U luci Novorosijsk takođe se nalazi terminal naftovoda kojim se većina izvoza kazahstanske nafte odvija kroz Rusiju. Operater kaspijskog naftovoda Caspian Pipeline Consortium rekao je da nastavlja da isporučuje naftu u usidrenim tankerima na terminalu, javili su ruski državni mediji u petak, 4. avgusta.
Krim, anektiran Rusiji 2014. godine, bio je na meti Kijeva tokom ruske ofanzive na Ukrajinu, ali je posljednjih sedmica doživio intenzivnije napade.
Udari ukrajinskih dronova na Krim u julu raznijeli su skladište municije i oštetili strateški most preko Kerčkog moreuza. Rusko ministarstvo odbrane je 4. avgusta saopštilo da je oborilo 13 dronova iznad poluostrva Krim, bez evidentiranja žrtava ili štete.
Ranije ove sedmice, rusko ministarstvo odbrane objavilo da je osujetilo napad ukrajinske bespilotne letjelice usmjerene na patrolne čamce u Crnom moru.
Ukrajina je u junu započela svoju dugoočekivanu kontraofanzivu protiv ruskih snaga koje su okupirale teritoriju te države, ali je napravila skroman napredak suočena s jakim otporom ruskih snaga na liniji fronta.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u četvrtak, 3. avgusta, da je kontraofanziva bila teška, izvještavajući o “veoma nasilnim” borbama u ključnim područjima na istočnom i južnom frontu.
Krajem ljeta i početkom jeseni 2022. Ukrajina je u brzim kontraofanzivama vratila dijelove teritorije oko Hersona i Harkova. Ali ukrajinske snage se sada bore sa dobro utvrđenim ruskim odbrambenim položajima izgrađenim tokom nekoliko mjeseci.