Fond bi SAD-u kompenzirao njihovu podršku Kijevu u borbi protiv ruske agresije. Međutim, Ukrajina tvrdi da je stvarna pružena pomoć otprilike pet puta manja, ukupno preko 90 milijardi američkih dolara, rekao je izvor Bloombergu pod uvjetom anonimnosti.
Drugi izvor upoznat s pregovorima izjavio je da je potrebno više vremena za finaliziranje dogovora, jer trenutni nacrt koji su predložile SAD uključuje neke upitne elemente, a ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski još ga nije spreman odobriti.
Američki predsjednik Donald Trump vrši pritisak na Zelenskog da prihvati dogovor, tvrdeći u subotu da su dvije zemlje “vrlo blizu” postizanja sporazuma.
Scott Bessent, američki ministar finansija, napisao je u subotu u Financial Timesu da će sporazum usmjeriti prihode od prirodnih resursa, infrastrukture i druge imovine pod kontrolom ukrajinske vlade u fond usmjeren na dugoročni oporavak i razvoj zemlje, u kojem će SAD imati ekonomska i upravljačka prava.
To će osigurati transparentnost, odgovornost i korporativno upravljanje potrebno za privlačenje privatnih ulaganja, smatra Bessent.
“Razjasnimo i što to nije. SAD ne bi preuzeo vlasništvo nad fizičkom imovinom u Ukrajini. Niti bi opteretio Ukrajinu dodatnim dugom”, dodao je Bessent.
Ukrajinski dužnosnici razgovarali su o potencijalnom ugovoru o mineralima s Keithom Kelloggom, posebnim izaslanikom američkog predsjednika Donalda Trumpa za Ukrajinu i Rusiju, tokom njegove ovosedmične posjete Kijevu, nakon što je Zelenski odbio prvobitni prijedlog Washingtona ranije ovog mjeseca.
Nedostatak garancije buduće američke vojne i finansijske pomoći ostaje tačka spora u razgovorima, istaknuo je ukrajinski dužnosnik.