U Mississippiju je prijedlog koji je iznio republikanski zastupnik Justin Keen ove sedmice zapeo u zakonodavnom odboru, ali u Missouriju se o njemu već raspravlja u Skupštini. Inicijativa izaziva strah od rasističkih djela među stanovništvom koje je već polarizirano kontraimigrantskim križarskim pohodom koji je Trump pokrenuo u dvije sedmice koliko je na dužnosti. “Nema sumnje da bi moglo doći do nepredviđenih posljedica, posebno u pogledu javne sigurnosti, rasnog profiliranja i diskriminacije”, upozorava Michelle Mittelstadt, direktorica komunikacija Instituta za migracijsku politiku (MPI).

U Missouriju, republikanski senator David Gregory predstavio je zakon nazvan SB72 krajem prošle godine i na zakonodavnoj sjednici održanoj u Odboru za javnu sigurnost 27. januara. – Ako je ilegalni stranac uhapšen i zatvoren prema ovom odjeljku kao rezultat sistema dojave, osoba koja je dala dojavu ima pravo na nagradu od 1000 dolara – , stoji u prijedlogu.

Ako je dojava tačna, uhapšena bi osoba bila optužena za “neovlašteni ulazak stranca” i podvrgnuta doživotnoj robiji bez pomilovanja ako federalne imigracijske vlasti ne preuzmu skrbništvo i ne deportiraju ga.

Gregoryjev prijedlog također uključuje stvaranje figure koja više odgovara prošlim stoljećima u okruženju Divljeg zapada: lovca na glave. Takozvani Missouri Certified Bounty Hunter Program za ilegalne strance certificirao bi ljude za pronalaženje i zadržavanje migranata bez dokumenata. Gregory je objasnio da će funkcionisati kao “državni ICE”, Ured za imigraciju i carinu, zadužen za provođenje pritvaranja i deportacija migranata.

Agresivnost prijedloga izazvala je žestoku raspravu u Senatu, republikanac, koji je tokom rasprave označen kao “fašista”, kritikovao je medijsko izvještavanje o njegovom planu i rekao da lovci na glave ne bi slobodno išli ulicama i hapsili te bi to činili samo ako postoji nalog za njihovo hapšenje.

Državna senatorka Barbara Washington, Demokrata iz Kansas Cityja, kazala je da prijedlog potiče ljude da podnose rasističke izvještaje na temelju boje kože ili znanja engleskog.  – Nemojte mi reći da se to neće dogoditi jer se događa sada – , rekla je Washington, prenosi Missouri Independent.

Ovo nije jedini prijedlog države protiv migranata. Samo zato što nema dokumente, osoba bi mogla biti optužena za “neprikladan ulazak” i kažnjena novčanom kaznom do 10.000 dolara i deportovana.

Mississippi je bio mjesto nekih od najvećih racija na radnim mjestima tokom Trumpovog prvog mandata. U augustu 2019. agenti ICE-a pretresli su pogone za preradu piletine i uhapsili gotovo 700 ljudi. “Racije iz 2019. bile su simbol rasno motivirane, osvetničke, nehumane i krivične useljeničke politike Trumpove administracije”, navodi se u izvještaju Nacionalnog centra za migrantsku pravdu.

Između 2019. i 2023. populacija neovlaštenih migranata porasla je za tri miliona, odnosno prosječno 6% godišnje, prema podacima MPI-ja. SAD nisu zabilježili tako velika godišnja povećanja od ranih 2000-ih. Procjene pokazuju na 13,7 miliona migranata bez dokumenata u 2023. Međutim, mjere koje je prošle godine uvela administracija Joea Bidena, poput ograničenja azila, smanjile su ilegalne prelaske granice na nisku razinu kakva nije viđena od 2020.

Trumpova kampanja masovne deportacije ima široku podršku javnosti. Anketa New York Timesa i Ipsosa od 2. do 10. januara pokazala je da 55 posto birača snažno ili donekle podupire takve planove. Šezdeset i tri posto slaže se s protjerivanjem onih koji su ilegalno ušli u posljednje četiri godine, a 88 posto podržava deportaciju imigranata koji su u zemlji ilegalno i imaju kriminalni dosje.

EL PAIS