“Ako predsjednik ne pokuša pružiti ruku i nagraditi zemlje i kompanije koje igraju po pravilima”, upozorio je Cramer, “onda nam se sprema scenario iz 1987. – onaj kada smo tri dana padali, a onda u ponedjeljak izgubili 22 posto.”
Za one koji su zaboravili ili tada nisu ni bili rođeni – Crni ponedjeljak, 19. oktobra 1987, zabilježio je pad Dow Jones industrijskog indeksa (DJIA) od 22,6 posto u jednom trgovačkom danu. S&P 500 pao je još više, izgubivši 30 posto svoje vrijednosti. Krah je uzdrmao svjetska tržišta i ostaje najveći jednodnevni gubitak u historiji Wall Streeta.
Cramer, voditelj emisije Mad Money na CNBC-u i osnivač portala TheStreet, vidi zabrinjavajuće sličnosti između tadašnjeg i sadašnjeg stanja. U petak, 4. aprila, američka tržišta zabilježila su najgore gubitke od pandemije COVID-19. Više od 5 triliona dolara tržišne vrijednosti isparilo je u jednom danu. Dow je pao za preko 2.200 poena (5,5 posto), Nasdaq za više od 900 poena (5,82 posto), a S&P 500 gotovo 6 posto.
Fjučersi (jedan od najtrgovanijih finansijskih instrumenata na berzama širom svijeta) na Dow Jones već su pali za više od 1.500 poena, dok su fjučersi na S&P 500 i Nasdaq pali za 4,9 posto i 5,7 posto, što najavljuje krvavi ponedjeljak.
Uzrok? Trumpovo iznenadno uvođenje carina – neke čak do 49 posto na uvoz iz niza zemalja, uključujući Kinu, Indiju, EU, pa čak i tradicionalne saveznike poput Velike Britanije i Izraela.
Trump je, međutim, odbacio zabrinutost zbog nadolazećeg kraha, ignorišući masovnu globalnu rasprodaju.
“Ponekad morate popiti lijek da biste nešto izliječili”, izjavio je, jasno dajući do znanja da neće popustiti osim ako zemlje ne pristanu na trgovinske uslove povoljne za SAD.
“Razgovarao sam s mnogo lidera – evropskih, azijskih, iz cijelog svijeta”, rekao je Trump novinarima.
“Oni jedva čekaju da naprave dogovor. A ja sam im rekao: nećemo više imati deficite s vašom zemljom. Imat ćemo suficit, ili u najgorem slučaju – nulu.”
Uprkos pokušajima njegovih saradnika da umire tržišta – tvrdeći da je više od 50 zemalja spremno na pregovore – predsjednikov tvrdokorni stav samo je pojačao nervozu investitora.
Cramerova upozorenja nisu pretjerivanje. Sastojci koji su doveli do Crnog ponedjeljka 1987. godine prisutni su i danas:
- Precijenjenost: Baš kao i 1987., tržišta su početkom 2025. bilježila rekorde i vrtoglavi rast.
- Greške u politici: Tada su to bili rast kamatnih stopa i rastući trgovinski deficit. Danas su to Trumpove nagle carine koje su uzdrmale lance snabdijevanja i izazvale strah od globalnog trgovinskog rata.
- Automatizirano trgovanje: Godine 1987., rani programi za automatsko trgovanje izazvali su lavinu prodajnih naloga. U 2025., sofisticirani algoritmi i AI-podržana trgovina ubrzavaju paniku nevjerovatnom brzinom.
- “Triple witching”: Tada je volatilnost naglo skočila zbog istovremenog isteka opcija i fjučers ugovora – fenomen poznat kao “trostruko vještičarenje”. Prošli petak zabilježen je sličan skok volatilnosti.
Šteta nije ograničena na američko tržište. Azijska i evropska tržišta već reaguju burno:
- Hongkonški Hang Seng pao je za 12,3 posto
- Japanski Nikkei za 7,83 posto
- Kineski CSI 300 za više od 8 posto