Piše: SENAD AVDIĆ / Slobodna Bosna
Sinošnja višečasovna sjednica rukovodstva Republike Srpske sa gradonačelnicima i načelnicima gradova i opština u tom entitetu održana u Banoj Luci najavljivana je dramatično i predstavljana kao prekretničko-historijska. Međutim, prema svjedočenju nekih od učesnika, protekla je u generalno konfuznoj atmosferi, bez konkretnih ideja i odgovora na ključno pitanje zbog kojeg je i organizirana: kako odgovoriti i koja sredstva, pravna, politička, sigurnosna… upotrijebiti u slučaju da Milorad Dodik bude proglašen krivim, osuđen na zatvorsku kaznu i na duže vrijeme udaljen iz političkog života.
ŠTA RADITI AKO “PADNE” DODIK?
Predsjednik Republike Srpske bio je spriječen da prisustvuje ovom sastanku jer je upravo u to vrijeme iznosio završne riječi na Sudu Bosne i Hecegovine.
Usljed izostanka glavnog Baje, glavnu riječ na sastanku je vodio Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske. Pored recikliranja uobičajenih fraza kojima je posljednjih nedjelja i mjeseci upozoravao da bi eventualna presuda protiv Dodika “bila kraj Bosne i Hercegovine” Višković je najavio konkretne akcije na dan izricanja presude Dodiku, u srijedu 26. februara.
Kako je već ranije najavljeno, toga dana zasijedat će Narodna Skupština Republike Srpske. Višković je precizirao da će odmah nakon izricanja presude, ukoliko njen ishod bude nepovoljan po Dodika, poslanici promptno krenuti u usvajanje zakona koji će trasirati put osamostaljenja ovog entiteta i njenog izlaska iz ustavno-pravnog (Daytonskog) okvira Bosne i Hercegovine.
Jedna od radionalnijih i ozbiljnijih je bila diskusija došla je od Ljubiše Ćosića, gradonačelnika Istočnog Sarajeva, koji je od rukovodstva Republike Srpske tražio mnogo više odgovornosti, mirnoće i promišljenosti, a manje improvizacije i neproduktivne histerije u donošenju budućih odluka. Tražio je da mu Višković odgovori koji su to zakoni koje će njegova Vlada pedložiti Narodnoj Skupštini na usvajanje. Nije dobio konkretan i cjelovit odgovor, rečeno je samo da će biti usvojena dva zakona, prvi o zabrani djelovanja Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA-a) na teritoriju RS, te zakon kojim će se Sud Bosne i Hercegovine priglasiti nenadležnim u tom entitetu.
STEVANDIĆEV STRAH OD HAPŠENJA
Prema tvrdnjama nekih od učesnika, najdramatičnije je bilo obraćanje predsjednika Narodne Skupštine RS Nenada Stevandića koji je učesnicima, navodno, poručio, da je realan scenarij taj da će biti pohapšeni svi oni koji budu sudjelovali u donošenju zakona koji vode u secesiju ovog entiteta. “Ja sam danas davao izjavu u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine i tamo mi je to rečeno”, kazao je Stevandić.
Na sastanku u Banja Luci moglo se čuti i niz bizarnih, zabavnih, kao i ratnohuškačkih diskusija od pojedinih lidera lokalnih zajednica. Tako je Milan Kovač, načelnik Šipova i dugogodišnji poslanik u Narodnoj Skupštini RS predložio da Milorad Dodik, ukoliko bude osuđen, odmah sam sebe pomiluje, kao predsjednik Republike Srpske, te potom da to isto učini i za druge Srbe koji su osuđeni na Sudu Bosne i Hercegovine.
Najradikalniji je sa svojim prijedlozima bio Miroslav Kraljević, načelnik Vlasenice, koji je, kako tvrdi svjedoci, predlagao svojevrsni oružani ustanak ukoliko lider njegove stranke Milorad Dodik bude osuđen na Sudu Bosne i Hercegovine.
Sastanku su prisutvovali isključivo (grado)načelnici – članovi Saveza nezavisnih socijaldemokrata, sa izuzetkom Draška Stanivukovića, gradonačelnika Banja Luke. Stanivuković je podsjetio svoje kolege da je on proteklih godina prolazio kroz brojne, politički motivirane sudske procese i da je izostala bilo kakva njihova solidarnost sa njim.
10 HILJADA LJUDI DOLAZI PRED SUD BIH
Predsjednik Srpske demokratske stranke, najjače opozicione stranke, Milan Miličević je uoči održavanja ovog skupa kazao da na njemu neće sudjelovati njihovi načelnici lokalnih zajednica. Milićević je i sam bio žrtva brojnih politički motiviranih i montiranih sudskih procesa. Na jednom od njih koji je upravo danas završen na Okružnom sudu u Banja Luci Milićević, inače načelnik općine Teslić, oslobođen je od optužbi koje su protiv njega zbog navodnog uzimanja mita iznosili izvjesni kontroverzni građevinski tajkuni bliski vladajućoj koaliciji u Republici Srpskoj.
Uglavnom, nakon sinošnjeg sastanka rukovodstva RS sa šefovima lokalnih zajednica nije se saznalo ništa više nego što je ranije najavljivano o budućim konkretnim aktivnostima i mjerama koje vlast namjerava poduzeti ukoliko Sud BiH prihvati dokaze i zahtjev Tužiteljstva BiH i proglasi krivim Milorada Dodika.
Ono što se zna i što je dogovoreno na sastanku jeste da će se svi učesnici potruditi i na dan izricanja presude 26. februara dovesti u Sarajevo najveći broj svojih sugrađana, članova i simpatizera SNSD-a iz cijelog entiteta. Plan je da se toga dana ispred Suda BiH okupi najmanje 10 hiljada Dodikovih “fanatikosa”.
Prema informacijama kojima raspolaže “Slobodna Bosna”, već su počele ozbiljne sigurnosne pripreme za ovaj događaj potencijalno visokog sigurnosnog rizika. Dodikove pristalice osiguravat će do sada najbrojnije i najbolje opremljene policijske snage, a navodno su otkazana sva druga sudska ročišta koja su toga dana zakazana na Sudu Bosne i Hercegovine.