02.05.2025.
HomeSvijetSavezni ured za zaštitu ustavnog poretka Njemačke proglasio AfD kao "desnoekstremističku organizaciju":...

Savezni ured za zaštitu ustavnog poretka Njemačke proglasio AfD kao “desnoekstremističku organizaciju”: Slijedi li zabrana političkog djelovanja?

Njemački medij Tagesschau javlja da je Savezni ured za zaštitu ustavnog poretka Njemačke (Bundesamt für Verfassungsschutz) donio konačnu procjenu o krajnje desnoj stranci Alternativa za Njemačku (AfD) – sada je službeno označena kao “utvrđeno desnoekstremistička organizacija”.

Do sada je AfD na saveznom nivou bila pod prismotrom kao “sumnjiv slučaj” zbog mogućeg ekstremizma, ali nakon godina prikupljanja dokaza, Verfassungsschutz je jutros objavio da više nema sumnje: cijela partija predstavlja prijetnju ustavnom poretku Savezne Republike Njemačke.

U zvaničnom saopćenju se navodi da su “nagli porast pokazatelja” i njihovo višestruko potvrđivanje doveli do ove drastične promjene ocjene.

Više od 1.000 stranica dokaza

Prema informacijama njemačkog javnog servisa ARD i njegove redakcije iz Berlina, ova odluka je utemeljena na opsežnom izvještaju koji ima preko 1.000 stranica. U dokumentu se navodi da AfD sistematski krši temeljna načela demokratije, pravne države i ljudskog dostojanstva – što su osnovne vrijednosti njemačkog ustavnog poretka. Upravo zbog ovakvih kršenja, Savezni ured više ne koristi izraz “sumnja”, već utvrđuje da je ekstremizam sastavni dio djelovanja i političkog identiteta AfD-a.

AfD je još 2019. godine prvo bio klasificiran kao “prvobitni slučaj nadzora”, što je Verfassungsschutzu omogućavalo isključivo praćenje javnih izjava funkcionera partije. Već 2021. godine, AfD je prešao u kategoriju “sumnjivog slučaja”, nakon čega su obavještajnim službama otvorena vrata za primjenu ozbiljnijih metoda nadzora, uključujući prikupljanje podataka putem doušnika, nadzor komunikacija i finansijske istrage – sve uz saglasnost Bundestagove G10 komisije.

AfD je od početka osporavao svaki korak tajne službe, pa i činjenicu da se njihove procjene objavljuju javno. No, uprkos njihovim tužbama, i Upravni sud u Kölnu i kasnije Viši upravni sud u Münsteru potvrdili su zakonitost nadzora.

Iako još nije donesena konačna odluka najvišeg upravnog suda u Leipzigu o tome da li je klasifikacija “sumnjivog slučaja” pravno potpuno čista, ta odluka se očekuje i više se tiče proceduralnih detalja, a ne same suštine slučaja.

Sud u Münsteru je još tada pozvao Verfassungsschutz da konačno odluči da li se sumnje u ekstremizam potvrđuju ili ne – što se sada i desilo. Prema pisanju Tagesschaua, s ovom odlukom se čekalo i zbog ranijih izbora za Bundestag, kako Savezni ured ne bi bio optužen da utiče na izborni proces.

Da li slijedi zabrana partije?

Nova procjena Verfassungsschutza dodatno podgrijava debatu o mogućoj zabrani AfD-a. No, kako Tagesschau naglašava, automatske veze između proglašenja jedne partije ekstremističkom i njene zabrane – nema. Odluka o zabrani je političkog karaktera i može biti donesena isključivo ako Bundestag, Bundesrat ili njemačka vlada podnesu zvanični zahtjev Ustavnom sudu.

Jedna takva inicijativa iz redova Bundestaga, koju je ranije pokrenuo CDU-ov zastupnik Marco Wanderwitz, propala je u januaru jer nije dobila dovoljno podrške.

Uprkos svemu, AfD već godinama insistira da je pod prismotrom iz političkih razloga, te se očekuje da će i ovu najnoviju odluku Saveznog ureda pokušati osporiti pred sudom. No, stvarnost je neumoljiva – AfD je sada i zvanično proglašen za organizaciju čiji je ekstremizam nepobitan i opasan po ustavni poredak.

Ova procjena već ranije je donesena za podružnice stranke u njemačkim pokrajinama Saksoniji, Tiringiji i Saksoniji-Anhalt, a od sada se odnosi i na samu saveznu partiju.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti