11.01.2025.
HomeNovostiSANJAO JE "SRPSKI SVET", A ONDA SE PROBUDIO U AMERIČKOM SVIJETU: Vučić...

SANJAO JE “SRPSKI SVET”, A ONDA SE PROBUDIO U AMERIČKOM SVIJETU: Vučić za rješavanje slučaja NIS ima samo dvije opcije, jedna od njih bi ga mogla skupo koštati

Jučerašnja odluka Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da uvedu sveobuhvatne sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) su početak kraja, a možda i sam kraj politike Aleksandra Vučića da u sukobu Zapada i Rusije sjedi na dvije stolice, što je uz dosta uspjeha radio u posljednje tri godine.

Srbija se u protekle tri godine, iako se to od nje tražilo, nije pridružila SAD-u i zemljama Evropske unije u uvođenju sankcija Rusiji zbog agresije na Ukrajinu, ali je sada ona u problemu zbog američkih sankcija. Vučiću je dato jasno na znanje – riješite se ruskog vlasništva u NIS-u ili se pozdravite s kompanijom. Rok za to je 45 dana, odnosno do 25. februara. Suština ovih sankcija nije tek puko uskraćivanje profita koji su Rusi imali od većinskog vlasništva u NIS-u koliko činjenica da su pomoću energetike imali snažan utjecaj na Srbiju i njen odnos prema režimu Vladimira Putina koji ih sada u šaci drži samo preko gasa koji u Srbiju stiže preko Turskog toka.

Krenimo redom. Na internet sajtu Kancelarije za kontrolu inostrane imovine (OFAC) pri američkom Ministarstvu finansija na proširenoj listi sankcionisanih lica i kompanija našla se i Naftna industrija Srbije.

ISPUNJAVANJE OBAVEZA G7 O SMANJENJU RUSKIH PRIHODA

U saopštenju američkog Ministarstva finansija, jučer su proširene sankcije kako bi se smanjili prihodi Rusije od energije, blokiranjem dvije velike ruske energetske kompanije, Gazpromneft i Surgutneftegas, kao i više od 20 kompanija u većinskom vlasništvu ovih kompanija.

Na listi se našao i NIS kao kompanija u vlasništvu Gazpromnefta.

NIS se nalazi u riziku od sekundarnih sankcija prema odjeljku 11 izvršne naredbe 14024, navodi se na sajtu OFAC. Sankcijama se pridružila i Velika Britanija.

Stručnjak za energetiku Almir Bečarević za “Slobodnu Bosnu” je rekao da rafinerija Pančevo već gotovo dvije godine ne koristi rusku sirovu naftu. Nafta koja se prerađuje u Pančevu i doprema naftovodom JANAF nije ruskog porijekla.

“Globalna slika sankcija koje je uvelo U.S. Ministarstvo finansija, a pridružila Velika Britanija je takva da se radi o sveobuhvatnim koracima kako bi se ispunila obaveza G7 o smanjenju ruskih prihoda od energije. Najznačajniji dio sankcija je onaj koji se odnosi na dva glavna ruska proizvođača nafte i to: Gazprom Nefta i Surgutneftegasa. Pored ovog dijela sankcija uvedene su i sankcije dosad neviđenom broju brodova koji su prevozili rusku naftu (183 broda). Ujedno, sankcije su obuhvatile i fizička lica i to uglavnom direktore ruskih kompanija”, kaže Bečarević.

Ključno pitanje je kako će se vlast u Srbiji za mjesec i po riješiti ruskog kapitala u NIS-u. A za to postoje dvije opcije – prodaja dionica (ako pristane Putin) ili nacionalizacija (ako Putin ne pristane na prodaju dionica). Sve, dakako, mora odobriti SAD.

“Vučić će dati ponudu Putinu o otkupu svih dionica Gazpromnefta, a Putin je taj koji je zadužen da odobri prodaju dionica i riješi se značajne rafinerije za poslovanje i uticaj Rusije u Srbiji. Ono što je još potrebno znati je to da u Srbiji egzistira još jedan energetski projekat Rusije, a to je Turski tok. To je, ujedno, i zadnji transportni gasovod iz Rusije kojim se doprema ruski gas u Evropu, a prvenstveno u ovu regiju.

Svim ovim aktivnostima SAD zadaju smrtonosni udarac ruskim energetskim projektima, a posebno onim kojima se snabdijevala Evropa, kako naftom tako i gasom. Sankcije za 183 broda su, isto tako, smrtonosni udarac za ruske tankere, a posebno za one “iz sjene” kojima se još uvijek snabdijeva tržište. Cilj je jedan, a to je da se ruski prihodi od nafte i gasa, u Evropi posebno, svedu na minimalnu razinu,” ističe naš sagovornik.

Stručnjak za energetiku iz Srbije Željko Marković jučer je za Nova.rs rekao da je nacionalizacija kompanije loša opcija jer se onda Srbija zamjera Rusiji, odnosno otima joj dionice.

NEMA VIŠE “NI NA ISTOK NI NA ZAPAD”

“Mi se snabdijevamo gasom iz Rusije i vi ako radite nešto što nije u dogovoru s njima rizikujete da izgubite i taj ugovor”, prokomentarisao je Marković.

Broker Nenad Gujaničić je govoreći za isti portal rekao kako činjenica da su Amerikanci tražili da u NIS-u ne smije biti ruskog vlasništva govori samo jedno – Srbija više ne smije sjediti na dvije stolice.

“U tom smislu mi bismo mogli postepeno da postanemo kolateralna šteta spoljne politike, jer nismo ni na zapadu ni na istoku i pre ili kasnije moramo da se odlučimo a faktički sa ovim ultimatumom američka administracija nam jasno govori gde treba da idemo“, objasnio je Gujaničić trenutnu Vučićevu poziciju u koju se sam doveo.

Prema riječima ovog brokera za Srbiju je najbolje rješenje da otkupi dionice od Rusije. Ali, da zaključimo, osim Amerikanaca nešto će se tu pitati i Putin.

D. Omeragić / Slobodna Bosna

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti