Godinu dana od Općih izbora u Bosni i Hercegovini i imenovanja vlada u osam od deset kantona, u pola njih je skoro odmah krenula priča o rekonstrukciji. Trenutno je u dva kantona promjena vlade gotovo završena priča.
A u dva se vode razgovori o tome.
U Zeničko-dobojskom kantonu okupljena je nova skupštinska većina koja treba imenovati novu vladu već do kraja mjeseca.
U novu većinu ušle su dvije stranke iz stare većine, i to NES i DF, a čine je još SDA, SBB i tri samostalna zastupnika. Iz vlasti se izbacuje HDZ, SDP, Bh. inicijativa-Kasumović Fuad, NiP i Naša stranka.
O novoj skupštinskoj većini govorilo se mjesecima, a čekao se, navodno, samo DF.
Rekonstrukcija vlade desit će se i u Kantonu Sarajevo. Ovdje je dogovoreno da se iz Vlade izbace ministri prije svega iz Stranke za BiH, dok dva ministarstva dobija Pokret “Za nove generacije” koji ima tek jednog zastupnika u Skupštini KS Damira Marjanovića. Problem je samo “tehnika” kako će izvršiti rekonstrukciju.
I ovdje su dogovori o rekonstrukciji vođeni mjesecima. Vlasti predvođenoj “Trojkom” nije se svidjelo što Stranka za BiH nije podržala nametanje Vlade Federacije Bosne i Hercegovine.
Za smjenu vlasti grčevito se bori i mjesecima lobira opozicija u Tuzlanskom kantonu predvođena strankom PDA. Skupštinsku većinu u TK čine SDA sa 13 i DF sa četiri zastupnika, te Senad Alić, bivši član PDA, i Asmir Hasić i Emir Salihović koji su napustili Stranku za BiH. Iz SDA su poručili da je većina stabilna. Opozicija u TK, i to SDP, PDA, NiP i Naša stranka, imaju 12 zastupnika i treba im još minimalno šest do tijesne većine od 18 zastupnika.
O pokušajima promjene vlasti spekulisalo se i u Unsko-sanskom kantonu gdje bi okosnicu eventualne nove većine činio takozvani Blok 3, u kojem su NiP, Naša stranka i Pomak, te SDP. Ali matematika im ne ide u prilog.
Ove četiri stranke opozicije u Skupštini USK imaju devet zastupnika, što znači da im je potrebno još sedam. Njih, prema izjavama, neće naći u vladajućim SDA i NES-u, koji sami imaju po osam zastupnika, što znači da sami mogu činiti većinu.
S druge strane, dok se u četiri kantona mijenja ili bar želi promijeniti vlast, u dva ona još nije ni formirana, a to su Livanjski i Hercegovačko-neretvanski, piše Faktor.
Prema pisanju medija, rekonstrukcija vlasti u Tuzlanskom kantonu nije novina imajući u vidu da u posljednjih dvadeset godina nijedna Vlada TK nije završila četverogodišnji mandat. Česte rekonstrukcije nisu strane ni u Kantonu Sarajevo.