Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić (SDP) jučer je izjavio da je raskid ugovora za izgradnju Bloka 7 Termoelektrane Tuzla s kineskim kompanijama koštao Elektroprivredu Bosne i Hercegovine 35 miliona KM što je, kako je naglasio, sastavni dio duga ove javne kompanije nastao u proteklih devet godina.
Lakić nije iznosio detalje o raskidu ugovora, da li je u potpunosti završen taj postupak, je li Blok 7 definitovno završena priča najavljivan svojevremeno kao najveća poslijeratna investicija u BiH vrijedna skoro 1,5 milijardi KM, šta će biti s uplaćenim avansom od 214 miliona KM, onih 19 miliona KM za pripremne radove na lokaciji u Tuzli su izgubljeni……
Također, zašto o svemu ovome nije obaviješten Parlament FBiH koji je svojevremeno izglasao odobrenje da se uđe u projekat. Pokušali smo pojašnjenja dobiti od ministra Lakića, ali se on nije javljao na naše pozive, kao ni njegov stranački kolega Kadrija Hodžić, predsjednik Odbora za energetiku, rudarstvo i industriju PFBiH.
– Već duže vremena Odbor ne dobija nikakve informacije kako od EPBiH, tako ni od drugog preduzeća u vlasništvu FBiH Elektroprivrede HZHB.
Imam osjećaj da u nadležnom ministarstvu kriju od javnosti šta se zaista dešava kada je u pitanju Blok 7. Utisak je da Lakić pokriva nesposobnost rukovodstva EPBiH.
Ne može se iz Vodovoda u Srebreniku doći na mjesto generalnog direktora (Sanel Buljubašić, op. a.) za državu veoma važnog javnog preduzeća – kazao je za Faktor Mahir Mešalić (DF), federalni zastupnik i član Odbora za energetiku, rudarstvo i industriju PFBiH.
Ni u Odboru za ekonomsku i finansijsku politiku nemaju informacija o Bloku 7, a deseci miliona su utrošeni.
– Očigledno je da je ugovor raskinut. Znam da su se u EPBiH pripremali za arbitražu i mogu donekle shvatiti što nisu izlazili u javnost s konkretnim podacima u svrhu zaštite interesa FBiH. Međutim, sada nema razloga da traje tajnovitost jer to onda otvara prostor za sumnje.
Nakon medijskog istupa ministra Lakića, očigledno je da nema ništa od Bloka 7. Naravno, to je trebalo biti saopćeno u Parlamentu FBiH, a ne ovako istupima u medijima – kaže za Faktor federalni zastupnik Admir Čavalić (SBiH), predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku PFBiH, i naglašava:
– Sada je najvažnije da saznamo šta će biti s avansom od više od 200 miliona KM. Je li ovaj raskid ugovora težak 35 miliona KM nekakav dio tog avansa, pa će Kinezi vratiti preostali dio ili EPBiH čeka nova pravna borba za ogroman novac. To se mora javno saopćiti.