10.01.2025.
HomeNovostiNJEMAČKI MEDIJI O OBILJEŽAVANJU NEUSTAVNOG 9. JANUARA: Za veću sramotu pobrinuo se...

NJEMAČKI MEDIJI O OBILJEŽAVANJU NEUSTAVNOG 9. JANUARA: Za veću sramotu pobrinuo se politički vrh Srbije

U Banjaluci je svečanim defileom oko tri hiljade učesnika obilježen Dan Republike Srpske, čiji je datum 9. januar još prije deceniju oboren pred državnim Ustavnim sudom. Za veću sramotu pobrinuo se politički vrh Srbije.

Nije tajna da politički vrh Republike Srpske nema podršku većine zemalja, kao ni međunarodne zajednice za obilježavanje 9. januara kao Dana RS. Izuzev ruskih predstavnika u BiH. Kao jedini politički prijatelj u tome iskristalisala se Srbija i zvanični Beograd, koji vlasti ovog entiteta već godinama koriste za svoje političke ciljeve, gotovo taman toliko koliko je stara prva presuda Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koji je 9. januar proglasio neustavnim, piše DW.

Ovogodišnji angažman kompletnog političkog vrha Srbije na podršci u obilježavanju ima i svoju drugu stranu, a ona je dobila svoj zamah zbog protesta studenata u Srbiji. Upozorenja o pokušaju destabilizacije Republike Srpske kroz proteste u Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu, nije se libio iznijeti prvi čovjek vlade Miloš Vučević, koji je potrebu za jedinstvom srpskog naroda više nego ikada, pokušao poetično da predstavi.

Rane Šantića i Jakšića

„Veliki Đura Jakšić je pjevao: Mene sve rane moga roda bole, I moja duša s njim pati i grca… Tako je i danas”, rekao je u pomalo patriotskom govoru Vučević. Međutim, citirane stihove Alekse Šantića, Jakšić nije mogao napisati sve i da je htio, jer u vrijeme njihovog stvaranja nije bio među živima.

Na slici se vidi postrojavanje počasne garde u plavim uniformama s crvenim detaljima i kapama. Garde su poredane uz ulicu, dok je u pozadini vidljiva publika, zgrade ukrašene zastavama i svijetli zimski dan.Foto: DW

U patriotskom stilu nastavio je i potpredsjednik vlade Srbije Aleksandar Vulin, koji je je kao senator Republike Srpske govorio na centralnoj svečanosti u Banjaluci. On je rekao da se na ulicama Srbije ruši vlast, kao i u Republici Srpskoj.

„Nije Srpska nastala voljom stranaca, nisu nam je dali ni poklonili, već je ona plod borbe srpskog naroda, gdje god da živi“, poručio je Vulin u zapaljivom govoru, a onda potkačio i opoziciju u RS.

„I da vam kažem, da ne bude nisam vam rekao, neće oni koje bi da dovedu na ulici, jačati i čuvati Srpsku, nego će je napustiti i prodati. Neće oni da sačuvaju politiku vojne neutralnosti, već da nas odvedu u NATO. I neće izdržati da ne uvedu sankcije Ruskoj Federaciji, kao što će priznati Kosovo“, rekao je Vulin.

Ipak, stvarnost je da opozicije u RS praktično nema, a da je ono što je nekada bio politički balans, danas ili asimiliran u aktuelni vlasti, ili je ostao na nivou statističke greške.

Nema odustajanja od 9. januara

9. januar je tako iskorišten za popravljanje rejtinga vlasti u Srbiji i kako bi se na neki način ublažili efekti protesta u ovoj zemlji koji se održavaju zbog pogibije 15 lica u Novom Sadu uslijed pada nadstrešnice i letargije institucija da odgovorne dovedu pred lice pravde.

Pored političke pozornice Republike Srpske koja se sada koristi i za obračun sa studentima u Srbiji, balast nad vlastima ovog entiteta stoji i zbog odluke Ustavnog suda BiH, koji je u dva navrata osporio 9. januar kao Dan RS. Sud je odluku prvo donio na osnovu apelacije tadašnjeg bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, koji je naveo da 9. januar u RS ne osjećaju svi narodi jednako u ovom entitetu, te se sa njim ne mogu ni identifikovati. Nakon što je RS donijela Zakon o Danu RS u kojem je zadržan 9. januar, Ustavni sud je i taj zakon proglasio neustavnim.

I pored toga, vlast u RS ne odustaje od ovog datuma, ističući ga kao jedini dan sa kojim se moguće identifikovati u stvaranju Republike Srpske, koja je proglašena Deklaracijom Narodne skupštine 1992. godine.

Ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan, poručio je tokom ceremonije u ime predsjednika RS Milorada Dodika, da Republika Srpska ovim slavi svoju državnost.

„Voljeti svoje, ne znači da mrzimo tuđe. Republika Srpska je od 1992. do 1995. godine bila država u punom kapacitetu. Srpska danas stoji između haosa i reda, a može opstati samo vraćanjem na slovo Dejtonskog mirovnog sporazuma. Napadi na Dejton nikada nisu stali, a počeli su odmah nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma”, rekao je Karan.

Protestna nota i hatišerif od sultana

Zbog 9. januara razmijenjene su i protestne note BiH i Srbije. Ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković, prvo je uputio protestnu notu Srbiji zbog prisustva državnog vrha ove zemlje na obilježavanju neustavnog Dana RS, nakon čega je Srbija odgovorila da je zabrinjavajuće da vlasti u Sarajevu smatraju prikladnim da šalju protestne note Srbiji, istovremeno zvanično dočekujući političare Kosova čije politike kako navode, očigledno krše suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.

„Podrška nelegalnim aktivnostima koje su usmjerene protiv ustavno-pravnog poretka u BiH, od strane najviših organa vlasti Republike Srbije, smatramo opasnim i štetnim po odnose dvije zemlje, ali i sigurnost regije. BiH svojim spoljnopolitičkim djelovanjem ne ugrožava ustavno-pravni sistem Republike Srbije i očekujemo od vlasti Republike Srbije, da na isti način poštuju Ustav i zakone BiH”, navedeno je u noti.

A onda je uslijedio odgovor sa ceremonije obilježavanja Dana RS u Banjaluci, upravo od Vulina, koji je tako dao „pečat“ ovogodišnjem obilježavanju.

„Nije Republika Srpska dobijena hatišerifom od sultana, pa da nam tumačite šta je volja padišahova. Niste vi ni veziri, ni begovi, ni age da nam govorite šta da činimo, kako Bogu da se molimo i šta da slavimo. I nije ovo skup raje, već je ovo skup slobodnih ljudi“, rekao je Vulin, te dodao da Bosna i Hercegovina nije garant Republike Srpske i Srbije, već da je Srbija čuvar Dejtonskog sporazuma.

„Ne učite nas gdje da dođemo, kako da dođemo i kada da dođemo. Nego lijepo sa nama, sa Srpskom još bolje. Boljeg komšije od Srbije imati nećete, a kako se prema Srpskoj odnosite, tako se i prema Srbiji odnosite“, rekao je Vulin, koji je ove godine očigledno preuzeo ulogu glavnog oratora i tako osigurao još jednu političku krizu u BiH.

OSCE traži krivičnu odgovornost

Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović, takođe je reagovao na prisustvo državnog vrha Srbije u Banjaluci, podsjećajući na odluku Ustavnog suda kojom je 9. januar osporen.

„Organi vlasti susjedne Republike Srbije, umjesto flagrantnog miješanja u unutrašnja pitanja države Bosne i Hercegovine i podrivanja konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda BiH, dužni su poštovati Dejtonski mirovni sporazum. Svako drugačije ponašanje zvaničnika Srbije predstavlja kršenje međunarodnog prava i osnovnih vrijednosti na kojima se zasniva Evropska unija“, poručio je Bećirović.

Pored upozorenja iz OHR-a, Ambasade SAD-a u BiH i Evropske unije, koji su ukazali na obavezu poštovanja odluka Ustavnog suda BiH, reagovala je i Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini. Pozvali su rukovodstvo RS da poštuje vladavinu prava i pridržavaju se pravosnažnih odluka Ustavnog suda BiH.

„OSCE nadalje osuđuje veličanje ratnih zločinaca i sve izraze netrpeljivosti, kojima smo ponovo svjedočili ove godine te koji nažalost redovno čine sastavni dio obilježavanja 9. januara. Svi postupci ove vrste moraju biti predmet brze istrage i krivičnog gonjenja”, upozorili su iz OSCE-a.

Reklamni prostor

Ovdje može biti vaša reklama. animacija / logo / tekst

Posljednje vijesti