Njemački savezni parlament Bundestag danas je održao raspravu o Bosni i Hercegovini i nastavku učešća njemačkih vojnika u EUFOR-ovoj operaciji Althea. Ranije je savezna vlada Njemačke uputila prijedlog u kojem je navedeno da ova evropska država nastavlja učešće u operaciji Althea.
Iz savezne vlade poručeno je da nastojanja za autonomijom unutar entiteta Republika Srpska sve više potkopavaju funkcionalnu cjelovitost kompletne države, te da EUFOR-ova operacija Althea igra važnu ulogu u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja.
Opasni nacionalizmi
– Situacija je i dalje krhka jer postoji neko, to želim izričito naglasiti, poput Milorada Dodika, koji sa svojim timom u Republici Srpskoj radi na otcjepljenju od BiH. Upravo zbog toga moramo osigurati stabilnost u regionu kroz operaciju Althea koju vodi EU. Dodik želi produbiti podjele. I ovdje vidimo koliko su nacionalizmi opasni. Vidimo to i u regionu. I vidimo šta se dešava kada ne reagujemo, poručio je Gunther Krichbaum, državni ministar za Evropu u saveznom ministarstvu vanjskih poslova Njemačke.
Podsjetio je na prijetnje upućene bivšoj njemačkoj ministrici za Evropu Anni Lührmann, te dodao da zbog svih navedenih razloga moraju biti izrečene i nastavljene sankcije protiv Dodika. Iz AfD-a očekivane poruke i verbalni napadi na Christiana Schmidta, visokog predstavnika u našoj zemlji.
– Učešće u operaciji Althea održava stanje u kojem Bosna i Hercegovina, čak tri decenije nakon rata, nije suverena država, već izvana podržana struktura, politički podijeljena, institucionalno blokirana i bez održive legitimacije iznutra. Centralni element ove strukture je Ured visokog predstavnika, poručila je dr. Anna Rathert, članica Bundestaga iz AfD-a.
Istakla je da AfD kaže ne nastavku učešća njemačkih vojnika u operaciji Althea. Iz savezne vlade ponovljene su poruke o važnosti EUFOR-ove operacije Althea.
– U ime savezne vlade tražimo da se mandat EUFOR-ove operacije Althea nepromijenjeno nastavi. To znači da namjeravamo i dalje sudjelovati sa 50 vojnika u operaciji, poručio je dr. Nils Schmid, parlamentarni državni sekretar u ministarstvu odbrane Njemačke.
I druge parlamentarne stranke podržale su nastavak učešća u Althei.
– Zapadni Balkan ne može čekati da Evropska unija završi domaće zadatke. Moramo ispuniti obećanje i nastaviti stavljati Zapadni Balkan u fokus, kao što je to činila prethodna vlada. Jer jedno je potpuno jasno. Stanovništvo svoju budućnost vidi u EU i nigdje drugo i to bismo trebali iskoristiti, poručio je član Bundestaga Boris Mijatović (Savez 90/Zeleni).
Član Bundestaga Peter Beyer iz CDU/CSU upozorio je da Rusija na Zapadnom Balkanu djeluje sa ciljem destabilizacije. Poručio je i da je EUFOR-ova operacija Althea bedem protiv širenja autoritarnih zona utjecaja u Evropi.
Član Bundestaga Adis Ahmetović (SPD) naglasio je da je mandat EUFOR-ove operacije Althea važan za mir, stabilnost i za evropski put naše zemlje. I Ralph Edelhäußer iz CDU/CSU istakao je da je operacija Althea trenutno nenadomjestiva.
– Ona djeluje, stvara prostor za dijalog i razvoj Zapadnog Balkana, poručio je član Bundestaga Edelhäußer i poentirao da je nužno poslati zajednički signal da Evropa čvrsto stoji uz svoje susjede.
Ambasador BiH u Njemačkoj, dr. Damir Arnaut poručio je da je održana sadržajna rasprava, te da je prvo čitanje prijedloga savezne vlade bilo uspješno.
“Puna podrška vladajuće CDU/CSU-SPD koalicije i opozicije Zelenih, osuda secesionističkih nasrtaja na BiH, unutrašnjih i vanjskih, podrška vladavini prava i demokratskim snagama u oba entiteta. Uspješno prvo čitanje”, poručio je ambasador Arnaut na X-u.
Otežana pozicija
Josip Juratović, bivši član Bundestaga, nekadašnji izvjestitelj SPD-a u Odboru za evropsku politiku Bundestaga i bivši predsjednik Parlamentarne skupine za Zapadni Balkan, mišljenja je da će mandat operacije Althea biti produžen tim više što se radi o pitanju sigurnosti BiH u nestabilnom regionalnom okruženju zbog, prije svega, istočnih susjeda. Juratović ističe da se druga rasprava i zaključak očekuju za dvije sedmice.
U međuvremenu, srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić sazvao je sjednicu Savjeta za nacionalnu bezbjednost na kojoj je govorio, kako piše Anadolija, i o non paperu Njemačke i Francuske koji se tiče naše zemlje, a posebno entiteta RS.
– Taj dokument otežava poziciju Republike Srpske. Na sednici su definisane smernice, dati zadaci i smernica kako će se Srbija odnositi prema tome, rekao je načelnik Generalštaba vojske Srbije Milan Mojsilović, a javio Tanjug.