Postavljaju se pitanja o opcijama i kartama pritiska koje Arapi mogu iskoristiti u suprotstavljanju planu američkog predsjednika Donalda Trumpa za izmještanje stanovnika Gaze, dok dva stručnjaka za američka pitanja upozoravaju na posljedice nepostojanja čvrstog stava te opasnost koju takav razvoj događaja predstavlja za Egipat i Jordan, koji su pod velikim američkim pritiskom da ga prihvate.
U vezi s navedenim, Abdullah al-Shayji, profesor političkih nauka na Kuvajtskom univerzitetu, naglasio je da arapske osude i negodovanja više nisu dovoljni „jer Trumpov plan prijeti arapskoj nacionalnoj sigurnosti“, napominjući da Trump na Pojas Gaze gleda očima trgovca nekretninama te ga treba „probuditi iz stanja iluziranja, ludila i nepromišljenosti“.
Al-Shayji je u programu „Tok događaja“ rekao da treba poduzeti mjere koje bi naštetile američkom predsjedniku, poput zaustavljanja normalizacije odnosa s Izraelom i povlačenja ambasadora i investicija, uz insistiranje na Arapskoj mirovnoj inicijativi.
Dijalog
Iako je pohvalio oštar saudijski stav, Al-Shayji je rekao da ne postoji čvrst arapski i islamski stav protiv Trumpa, zahtijevajući istovremeno da odluke predstojećeg arapskog samita budu „izvan ustaljenih rješenja“, uz važnost kolektivnog prisustva arapskih lidera.
Prije dva dana je Egipatsko ministarstvo vanjskih poslova objavilo da će Kairo 27. februara 2025. godine biti domaćin vanrednog arapskog samita o „novim i ozbiljnim dešavanjima u vezi s palestinskim pitanjem“.
Izrazio je uvjerenje da Arapi trebaju ući u dijalog s Trumpom, koristeći njegovu želju da dobije Nobelovu nagradu za mir, a ne da ulazi u nove ratove, osim sporazuma o normalizaciji sa Saudijskom Arabijom u slučaju uspostavljanja palestinske države.
Prema Al-Shayjiju, opasnost je neminovna za Jordan, a posljedice Trumpovog plana su ozbiljne, iako je istovremeno uvjeren da je plan „uzaludan i da neće biti ostvaren“.
Američki predsjednik primio je jordanskog kralja Abdulaha II u Bijeloj kući, prije očekivanog sastanka s egipatskim predsjednikom Abdul Fatahom al-Sisijem u Washingtonu.
Politički analitičar i istraživač u Institutu za Bliski istok Hassan Mneimneh naglasio je neophodnost suočavanja Trumpa s eskalacijskim koracima, ukazujući na opasnost koja dolazi od diskursa o izmještanju Palestinaca iz Gaze i Zapadne obale.
Prema Mneimnehu, nemoguće je „racionalizirati“ Trumpa jer vjeruje da je on „donosilac odluka u svijetu i da mu se svi moraju pokoriti“. Naglasio je važnost „učvršćivanja arapske podrške Jordanu ako američki predsjednik provede svoje prijetnje jer bi pokoravanje samo dovelo do još većeg poniženja“.
Arapsko jedinstvo
Iako je priznao da Jordan nema adute kojima bi izvršio pritisak na Sjedinjene Američke Države, Mneimneh je rekao da Trump ima veliki utjecaj na Egipat nakon što je izuzet od obustave američke pomoći.
Egipat se suočava sa stvarnom prijetnjom, prema Mneimnehu, i ako njegova vojska ne bude djelovala u interesu svoje zemlje, „bit će izložena unutrašnjim i vanjskim potresima“. Upozorio je da se ne stvaraju uslovi za premještanje stanovnika Gaze uništavanjem osnovnih životnih uvjeta u Pojasu.
Rekao je da „Trump želi postići rješenje koje odgovara izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu, a to u svakom slučaju znači “isključivanje uslova za uspostavljanje palestinske države“.
Naglasio je potrebu za arapskim jedinstvom u suprotstavljanju Trumpu, ističući da je Saudijska Arabija trenutno u jačoj poziciji u odnosu na onu u kojoj je bila tokom prvog Trumpovog predsjedničkog mandata (2017 – 2021).
Mneimneh je rekao da je oslanjanje Palestinske uprave na okvir Sporazuma iz Osla „neuspješno“, ističući da pokoravanje američkim željama „neće donijeti nikakav pozitivan ishod, posebno nakon što su ubistva i razaranje prešli iz Gaze na Zapadnu obalu“.
Od 25. januara Trump promovira plan izmještanja Palestinaca iz Gaze u susjedne zemlje, poput Egipta i Jordana, koji su obje zemlje odbile, a pridružile su mu se i druge arapske zemlje te regionalne i međunarodne organizacije.