Nakon duge i žučne rasprave o predloženim kandidatima za Vijeće RAK-a, a najviše zbog imena Antonija Beusa i Vladimira Jurišića, prijedlog je vraćen na doradu Vijeću ministara BiH. Poslanici SDA, HDZ-a i SNSD-a su prije glasanja zatražili da se ono odgodi i da se prijedlog vrati radi na doradu razmatranja određenih zakonskih uvjeta.
BAHATA POLITIKA
Alma Čolo, poslanik SDA, izrazila je sumnju u odgovarajuće iskustvo predloženih kandidata za obavljanje poslova.
– Gospodin Beus je završio fakultet 2019, a Zakon o komunikacijama u članu 39. propisuje da kandidati za Vijeće RAK-a moraju imati pet godina radnog iskustva, rekla je Čolo.
Za Jurišića kaže da je sekretar Osnovnog suda u Banjoj Luci i da prilikom pregleda njegove biografije nije primijetila gdje je stekao pet godina radnog iskustva u oblasti telekomunikacija. I Saša Magazinović iz SDP-a je osporio nekoliko prijedloga za imenovanje više kandidata zbog navodnog sukoba interesa, sudskih sporova, političkog djelovanja i drugih kontroverzi, što se posebno odnosi na Beusa i Jurišića.
– To je odraz bahatosti te politike i slanja poruke “mi možemo šta hoćemo”, istakao je Magazinović.
Mirjana Marinković Lepić (Naša stranka – Nezavisni blok) kazala je da konačnu odluku o sastavu Vijeća RAK-a donosi Predstavnički dom i smatra nedopustivim to što među kandidatima nema žena.
Zastupnik Predrag Kožul (HDZBiH) istakao je važnost Vijeća RAK-a kao tijela, napomenuvši da je to jedini organ koji kontroliše rad RAK-a i kojem direktor RAK-a odgovara. Dodao je da vjeruje u materijale koje su dobili od Vijeća ministara BiH i koje je uradila ad hoc komisija u kojoj su i zastupnici iz parlamenta.
JAVNE NABAVKE
Poslanici PD-a PSBiH danas su razmatrali izmjene Zakona o javnim nabavkama koje predlaže Vijeće ministara BiH po skraćenom zakonodavnom postupku, a koje su potrebne kao jedan od 14 prioriteta koje je Evropska komisija postavila pred BiH za kandidatski status za članstvo u EU.
Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH na sjednici u Sarajevu raspravljali su o Prijedlogu zakona o izmjeni Krivičnog zakona BiH, čiji je predlagač poslanik SDA Denis Zvizdić. On je istakao da je zakon potreban kako bi se spriječio govor mržnje i politička komunikacija dovela na razinu kakvu imaju evropske države. Poslanici nisu prihvatili mišljenje Ustavnopravne komisije kroz prijedloge zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH, kao i Prijedlog zakona o Uredu disciplinskog tužioca BiH, a čiji su predlagači poslanici Kluba DF-a.