Srbija ima velike količine litija u dolini rijeke Jadar te se već godinama priča o dolasku britansko-australijske kompanije Rio Tinto koja bi ovu rudu, ključnu za proizvodnju baterija za električne automobile, iskopavala.
Prvi protesti počeli su u septembru 2021. godine, kada su se u Beogradu i širom Srbije okupili ekološki aktivisti kako bi se spriječio prvobitni plan vlasti u ovoj zemlji za dolazak Rio Tinta.
Protesti su tada bili uspješni, jer je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da od iskopavanja litija nema ništa, ali je odluku promijenio krajem 2023. godine, kada je opet pokrenuta priča o iskopavanju ove rude.
Ove godine je Vučić s kancelarom Njemačke Olafom Scholzom potpisao memorandum čiji je fokus bio upravo iskopavanje litija, što je ponovo pokrenulo proteste u ovoj zemlji.
Već nekoliko sedmica se širom Srbije održavaju manji protesti koje organizuju ekološke grupe, a fokus je bio na gradovima u dolini Jadra.
Međutim, sada su se organizatori odlučili na jedan zajednički skup u Beogradu, a najavljuje se da će u glavni grad Srbije doći hiljade ljudi.
Vlasti u Srbiji, uz pomoć medija koji se nalaze pod njihovom kontrolom, pokušavaju da odvrate pozornost s originalne ideje za skup. Tako je Vučić rekao da je “jedini cilj protesta njegovo rušenje”, a da su ekološke posljedice iskopavanja litija samo “paravan.”
Uz to, mediji pod kontrolom srbijanskih vlasti na sve načine pokušavaju diskreditirati lidere protesta, govoreći o njihovim vezama s opozicionim strankama i političkim ambicijama, te opravdavajući iskopavanje litija kroz istu retoriku koju koriste Vučić i drugi visoki zvaničnici Srbije.
Protest je zakazan za 19 sati, a lideri demonstracija su najavili da će od 20 sati krenuti i blokade određenih ulica, mada nisu otkrili na kojim lokacijama je to planirano. U više navrata su opovrgnuli optužbe da će na protestu biti nasilja, te su pozvali sve demonstrante na učešće bez incidenata.